Ilgi nebija jāgaida — Mikipeli piemeklē Vinnija Pūka liktenis, to pārvēršot asinskārā briesmonī
foto: REUTERS/SCANPIX
Volta Disneja un Mikipeles statuja Kalifornijas Disnejlendā. Diez vai animators varēja iedomāties, par ko pārvērtīs viņa "bērnu".
Trakā pasaule
2024. gada 2. janvārī, 16:02

Ilgi nebija jāgaida - Mikipeli piemeklē Vinnija Pūka liktenis, to pārvēršot asinskārā briesmonī

Jauns.lv

Tik tikko — 1. janvārī — beidzās ASV izklaides industrijas korporācijas “The Walt Disney Company” autortiesības uz leģendārā animatora Volta Disneja slavenākā radījuma Mikipeles (un viņa dāmas Minnijas) oriģinālo 1928. gada versiju, taču ar to pieticis, lai bērniem tik iemīļotais personāžs pārvērstos līdz nepazīšanai.

Ilgi nebija jāgaida — Mikipeli piemeklē Vinnija Pū...

Līdzīgi kā Vinnijs Pūks, nu viņš nevis iepriecinās mazos skatītājus, bet apmierinās pieaugušo ne tik saulainās tieksmes. Iztēles bagāti ļaudis jau izmantojuši Mikipeles jauno statusu, un “YouTube” parādījies gaidāmās šausmu komēdijas treileris.

Filmā “Mikipeles lamatas” (Mickey's Mouse Trap) jauna sieviete izklaides parkā rīko dzimšanas dienas ballīti, kurā smiekli drīz pārvēršas kliedzienos, kad pie darba ķeras slepkavnieks Mikipeles tērpā.

“Mikipele no “Tvaikonis Villijs” slepkavo cilvēkus, tas ir smieklīgi,” uzskata filmas režisors Džeimijs Beilijs. Laiks rādīs, vai arī skatītāji to uzskatīs par smieklīgu. 

Pagaidām nav zināms, kad filma parādīsies kinoteātros, taču to prognozē martā.

Ja ar filmas šausmeni nepietiek, būs arī atbilstoša datorspēle. Spēļu studija “Nightmare Forge Games” paziņojusi, ka “Infestation 88” būs izdzīvošanas tipa šausmu spēle.

Jau ziņots, ka angļu rakstnieka Aleksandra Alana Milna (1882-1956) radītais lācītis Vinnijs Pūks, kura autortiesības no 1961. gada piederēja “The Walt Disney Company”, taču ASV teritorijā beidzās 2022. gada 1. janvārī, jau kļuvis par upuri šausmu filmu industrijai. Režisors Rīzs Freiks-Voterfīlds pērn uzņēma publikas pamatīgi nopeltu, taču finansiāli ienesīgu — 5,2 miljoni dolāru (4,7 miljoni eiro) ienākumi, salīdzinot ar 100 tūkstošu dolāru budžetu! — šausmu filmu “Vinnijs Pūks: asinis un medus” (Winnie-the-Pooh: Blood and Honey), kas viņu iedrošinājusi filmēt arī turpinājumu.

Lielbritānijā lācītim šāda pārvērtība vēl nedraud, jo tur autortiesības beigsies tikai 2027. gada 1. janvārī jeb 70 gadus pēc Milna nāves.

Ginesa pasaules rekords – visplašākā Vinniju Pūku kolekcija

Ginesa pasaules rekords – visplašākā Vinniju Pūku kolekcija

Maz ilūziju, ka arī Mikipeli gaida cits liktenis.

Jauns.lv jau vēstīja, ka no 1. janvāra režisori, scenāristi un mākslinieki visā pasaulē var Mikipeles tēlu izmantot bez maksas.

Saskaņā ar ASV autortiesību likumu, kas kompānijas “Disney” spiediena rezultātā vairākkārt grozīts un pat ieguvis nosaukumu “Likums par Mikipeles aizsardzību”, monopols uz personāžu var saglabāties 95 gadus.

Mikipele ir animācijas filmu tēls, kas kļuvis par “The Walt Disney Company” ikonu. Tās tēlu 1928. gadā radīja amerikāņu animācijas filmu veidotāji Volts Disnejs (1901-1966) un Abs Aiverks (1901-1971) un ieskaņoja Volts Disnejs. Tēls tiek izmantots arī komiksos, videospēlēs un kā talismans atrakciju parkos.

Par Mikipeles “dzimšanas dienu” tiek uzskatīts 1928. gada 18. novembris, kad tēls pirmo reizi parādījās animācijas filmā “Tvaikonis Villijs” (Steamboat Willie). Lai gan Mikipele bija redzams jau 6 mēnešus agrāk animācijas filmā “Lidmašīnu trakums” (Plane Crazy), “Tvaikonis Villijs” bija pirmā Mikipeles animācijas filma ar skaņu. Līdz 1948. gadam viņu ierunāja Volts Disnejs, bet smēķēšanas dēļ viņš vairs nevarēja pilnvērtīgi veikt šo uzdevumu, tādēļ līdz 1977. gadam to ierunāja skotu balss aktieris Džims Makdonalds, no 1977. gada līdz savai nāvei 2009. gadā — amerikāņu balss aktieris Veins Olvains, bet kopš 2009. gada —Brets Aivens.