Aizgājušo laiku fenomens: šīs preces bija deficīts, bet kā cilvēki bez tām vispār dzīvoja?
foto: Pexels.com/Suzy Hazelwood
Viena no PSRS laika deficīta precēm.
Trakā pasaule

Aizgājušo laiku fenomens: šīs preces bija deficīts, bet kā cilvēki bez tām vispār dzīvoja?

Jauns.lv

Deficīts Padomju Savienībā bija fenomens, kas atstāja dziļas pēdas valsts vēsturē. Šis periods, kas turpinājās praktiski visu PSRS pastāvēšanas laiku, atstāja daudzus jautājumus. Noskaidrosim, kas un kāpēc bija deficīts PSRS.

Aizgājušo laiku fenomens: šīs preces bija deficīts...

Kad bija preču deficīts PSRS - retrospekcija

Grūti precīzi atbildēt, kad sākās deficīts PSRS. Preču trūkums parādījās gandrīz kopš padomju varas nodibināšanas 1917. gadā. Arī Otrā pasaules kara laiks padziļināja deficīta situāciju. Vēl viena krīze PSRS preču tirgū notika 80. gados.

Kāpēc PSRS nebija tirgus - iemesls

Padomju Savienībā nebija attīstīta tirgus centralizētas plānveida ekonomikas dēļ. Valsts kontrolēja preču ražošanu un sadali, turklāt valstī nebija brīvas uzņēmējdarbības un konkurences.

Kāpēc PSRS bija preču deficīts?

Plānveida ekonomika. Uzņēmumiem nebija motivācijas uzlabot produkcijas kvalitāti vai paaugstināt ražošanas efektivitāti, jo cenas un ražošanas apjomus fiksēja valsts.

Lielais birokrātisko šķēršļu daudzums noveda pie resursu neefektīvas izmantošanas un biežās preču aizplūšanas uz "melno" tirgu, kur tās tika tirgotas par augstām cenām.

PSRS atpalika jaunu tehnoloģiju izstrādē. Vēl dažu preču ražošanai bija nepieciešamas importa izejvielas, kas nebija pieejamas vajadzīgajos daudzumos.

Ekonomikas militarizācija. Lielākā daļa resursu un finanšu tika novirzīti militārām vajadzībām. Tas atstāja ierobežotus resursus civilajam sektoram un patēriņa preču ražošanai.

Visu šo faktoru rezultātā deficīts kļuva par vienu no raksturīgākajām iezīmēm padomju periodā, novedot pie ilgām rindām, iedzīvotāju neapmierinātības un nestabilitātes valsts ekonomikā.

Kāds deficīts bija PSRS - saraksts

PSRS deficīts bija mūsdienu cilvēkam visparastākās preces. Galvenās kategorijas bija pārtikas produkti, sadzīves tehnika, luksusa preces:

  • vieglie automobiļi un to rezerves daļas;
  • ārvalstu ražotas mēbeles (piemēram, ungāru vai poļu);
  • santehnika, tapetes un flīzes;
  • sadzīves tehnika (elektroinstrumenti, magnetolas, audio un videokasetes);
  • parfimērija un kosmētika;
  • kvalitatīvs apģērbs un apavi, kā arī bērnu preces (autiņi, autiņbiksītes);
  • eksotiskie augļi (banāni, mandarīni, apelsīni);
  • kafija un kakao;
  • gaļa un vārīta desa;
  • prezervatīvi un pretapaugļošanās tabletes

Šīs preces bieži vien nebija atrodamas veikalu plauktos. Vispār preču deficītu Padomju Savienībā var aprakstīt ar vienu ietilpīgu vārdu "jebkas". Jo pietrūka burtiski visa, un, ja arī bija, tad briesmīgas kvalitātes.

Bieži vien cilvēkiem nācās braukt uz lielpilsētām, lai pēc pāris stundām garā rindā kļūtu par laimīgu jaunu kurpju ieguvēju.

Kā tika pie deficīta PSRS - izdzīvošanas metodes

PSRS pilsoņi ar deficītu cīnījās dažādos veidos: caur pazīšanos ar tirdzniecības darbiniekiem, "melnajā: tirgū vai "blatu" sistēmas palīdzību.

Tāpat dažas preces varēja iegādāties par taloniem. Piemēram, taloni laulības gredzeniem un kāzu kleitai jaunajiem pāriem tika izsniegti pēc iesnieguma iesniegšanas dzimtsarakstu nodaļā.

Visi šie faktori summējās, padarot deficītu par vienu no raksturīgākajām iezīmēm padomju ekonomikā un atstājot dziļas pēdas šīs valsts vēsturē, raksta UNIAN.

Tēmas