Viss, ko tu gribēji zināt par senās Ēģiptes valdnieci Kleopatru
Kleopatra bija Ēģiptes slavenākā valdniece, taču tikpat ietekmīga bija arī viņas meita. Dokumentālā miniseriāla «Senās Ēģiptes valdnieces» noslēdzošā sērija Viasat History 17. oktobrī plkst. 23.05 vēstīs par Kleopatru II Selēnu, kura piedzima mātes mīlas sakara ar Marku Antoniju rezultātā.
Kad princesei bija vien 10 gadu, viņas vecāki pāragri šķīrās no šīs pasaules, izdarot pašnāvību. Mazā meitene kāpa tronī un valdīja aptuveni divas nedēļas. Tad Marka Antonija svainis Oktaviāns Kleopatru Selēnu un abus viņas brāļus aizveda uz Romu, kur rūpējās par bērniem tā, it kā tie būtu viņa paša pēcnācēji. Protams, šeit bija arī politiskais aspekts: kontrole pār bērniem nozīmēja kontroli arī pār Ēģipti.
Kas notika ar Kleopatras Selēnas brāļiem, nav zināms, bet pašu princesi 15 gadu vecumā izprecināja Gaiusam Juliusam Džubam II no Namīdijas. Tāpat kā viņa sieva, arī Džuba reiz tika aizvests uz Romu kā politiskais ķīlnieks pēc tam, kad viņa tēvu sakāva Jūlijs Cēzars. Romā jaunietis ieguva labu izglītību, iemācījās latīņu un grieķu valodas, un uzrakstīja grāmatu «Romiešu arheoloģija». 20 gadu vecumā viņš tika uzskatīts par vienu no pilsētas vislabāk izglītotajiem prātiem. Oktāvijs jaunā pāra rokās nodeva Mauretānijas (tagadējās Marokas un Alžīrijas teritorijas) karalisti. Džubas II un Kleopatras II Selēnas kopīgās valdīšanas laikā Mauretānija piedzīvoja neticamu uzplaukumu. Cita starpā tika attīstīts ievērojams preču eksports uz Vidusjūras reģionu, galvenokārt Spāniju un Itāliju, un iecienītāko produktu vidū bija zivis, vīnogas, pērles un koka mēbeles.
Selēna aktīvi iesaistījās karalistes pārvaldībā, to viņa bija redzējusi un iemācījusies no savas mātes. Un jāteic, ka ar savu mammu jaunā valdniece ļoti lepojās un turēja augstu viņas piemiņu, sevi saucot par «Karalieni Kleopatru, karalienes Kleopatras meitu». Arī atjaunojot vecās ēkas un būvējot jaunas, valdnieku pāris smēlās iedvesmu Selēnas atmiņās par viņas mājām Aleksandrijā. Mākslas darbi tika vesti no Ēģiptes, jo Selēna ļoti vēlējās sajust gan dzimtās Aleksandrijas, gan Kleopatras klātbūtni.
Valdnieku pāris laimē un saticībā valdīja divus gadu desmitus. Pasaulē nāca dēls Mauretānijas Ptolemajs un meita, kuras vārds līdz mūsdienām ir pagaisis nebūtībā. Diemžēl Selēna mūžībā devās pāragri un pēkšņi vien 35 gadu vecumā. Viņas nāves iemesls ir palicis nezināms. Karalienes mirstīgās atliekas ievietoja Mauretānijas Karaliskajā mauzolejā, kas joprojām atrodas mūsdienu Alžīrijā. Godinot Selēnas piemiņu un viņas nenovērtējamo ieguldījumu valsts attīstībā, vēl ilgus gadus pēc valdnieces nāves, apgrozībā atradās monētas ar viņas sejas atveidu. Karalis Džuba turpināja valdīt kopā ar dēlu Ptolemaju. Džuba nomira 28 gadus pēc savas sievas, bet Ptolemaju 40 gadu vecumā nogalināja bēdīgi slavenais Kaligula.
Reklāmas raksts sadarbībā ar Viasat History.