Gastronomijas performance “Brīvības cena”
Ar gastronomijas performanci “Brīvības cena” Jaunavu ielā “Rātes pasāžā” noslēgusies latviešu un ukraiņu mākslas rezidence un labdarības projekts “Ukraine. Residence ...
Ar gastronomijas performanci noslēgusies mākslas rezidence “Ukraine. Residence of freedom”
Ar gastronomijas performanci “Brīvības cena” Jaunavu ielā “Rātes pasāžā” noslēgusies latviešu un ukraiņu mākslas rezidence un labdarības projekts “Ukraine. Residence of Freedom” (Ukraina. Brīvības rezidence).
Gastronomijas performances “Brīvības cena” autori ir radošā apvienība “Skudras metropole”, kas specializējas gastronomisko performanču rīkošanā gan Latvijā, gan ārvalstīs. Tā norisinājās divus vakarus, un sākās uz Rīgas domes terases, un tālāk veda emocionālā piedzīvojumā Rātes pasāžā, vērojot Lienes Gravas iestudēto dejas izrādi, aktrises Janas Herbstas iestudēto fragmentu no teātra lasījuma “Bagāžas stāsti”, mākslinieces Asaki performanci “Brīvība nav brīva”, klausoties Rick Feds, Monocondas un Olhas Lebiedevas jaundarbā, piedzīvojot unikālu scenogrāfiju ar dizainera Mārča Ziemiņa interaktīvajiem galdautiem, florista Valtera Ozoliņa ziedu kompozīciju, modes dizaineres Unas Bērziņas tekstilmākslu, mākslinieces Ganna Bogačuka un latviešu mākslinieki Those Guys Lighting gaismas projekciju un, protams, baudot restorāna 3 Pavāri un Jurija Kovriženko gatavoto maltīti.
Rezidences laikā tapuši 13 jaundarbi desmit dažādās mākslas kategorijās – dizainā, mūzikā, glezniecībā, horeogrāfijā, aktiermākslā u.c. nozarēs, ko radījuši 24 Latvijas un Ukrainas mākslinieki. Mākslas rezidenci četrās darbības dienās apmeklēja vairāk nekā 600 cilvēku - gan vērojot mākslas darbu tapšanu klātienē, gan piedaloties ekskursijās un teātra lasījumos, baudot gastronomiskās performances u.c. rezidencē rīkotajos pasākumos.
Paredzēts, ka tuvākajā laikā projekts tiks realizēts arī citās Baltijas valstīs un Skandināvijā.
“Rezidences laikā neierastos apstākļos ir tapuši visdažādāko un neparastāko veidu, apstākļu un formu darbi. Šis projekts ir ļāvis māksliniekiem atklāt savu spēju un brīvības robežas, kā arī veidot jaunas savstarpējas sadarbības nākotnē. Mākslinieki arī ir pārkāpuši savai personiskajai radīšanas izpausmei un atraduši veidu kā mijiedarboties divu kultūru māksliniekiem. Rezidences laikā ir radīti emocionāli spēcīgi darbi un vēstījumi, kas apmeklētājam liek aizdomāties padziļinātāk par šā brīža situāciju un apstākļiem – ka karš joprojām ir un mēs nedrīkstam pie tā pierast,” uzsver projekta virsproducente Gundega Skudriņa.
“Mēs radījām mūsu auditorijai īstu emocionālu cunami – no sāpēm līdz cerībai, cauri tumsai līdz gaismai. Man šķiet, ka projektam “Ukraina. Brīvības rezidence” ir starptautiska projekta potenciāls, kas pasaulei atklās daudzus interesantus jauno mūsdienu mākslinieku vārdus,” saka projekta iniciatore Natālija Čizova.
Visi mākslinieku radītie darbi nonāks starptautiskā izsolē, un visa saziedotā nauda tiks ziedota labdarībai - psihosociālās reintegrācijas programmai karā cietušajiem valsts aizstāvjiem, kas realizēta sadarbībā ar ziedot.lv.