Vēsturiskās rekonstrukcijas festivāls "Dinaburg 1812" Daugavpils cietoksnī. 17.07.2023.

Nedēļās nofalē Daugavpils cietoksnī notika 6. Starptautiskais vēsturiskās rekonstrukcijas festivāls "Dinaburg 1812". Tā laikā notika Nikolaja vārtu atvēršanas svinīgā ceremonija, ...

Trakā pasaule

FOTO: Daugavpilī vēstures festivālā rekonstruē Napoleona armijas uzbrukumu

Jauns.lv

14. un 15. jūlijā Daugavpils cietoksnī jau sesto reizi norisinājās Starptautiskais vēsturiskās rekonstrukcijas festivāls “Dinaburg 1812”, vēsta pilsētas pašvaldība.

FOTO: Daugavpilī vēstures festivālā rekonstruē Nap...

Festivāla centrālā tēma ir 1812. gada notikumi, kad franču karaspēks uzbruka Dinaburgas cietoksnim, bet tā garnizons drosmīgi stājās pretī un atvairīja Napoleona karaspēku. Līdzīgi, kā citus gadus, arī šoreiz Daugavpils cietoksnī valdīja senatnīga noskaņa, ko papildināja mūsdienīgi mūzikas ritmi.

Piektdien, 14. jūlija vakarā, Daugavpils Marka Rotko centra pagalmā festivālu “Dinaburg 1812” ieskandināja hip-hop mūzikas koncerts “Saujā benzins”. Tajā apmeklētājus iekustināja latgaliešu hip-hopa tandēms BRUOLĀNS & ŪGA no “Ausmeņa Records”. Kā īpašie koncerta viesi uz skatuves kāpa apvienība PAFS no Jelgavas. Viesmākslinieku izpildījumu papildināja Daugavpils deju grupu EFéra Dance Studio un StopTime Dance Studio. priekšnesumi.

Savukārt sestdien, 15. jūlijā, Daugavpils cietoksnī jau atkal tika izdzīvoti vairāk nekā 200 gadu seni notikumi. Rīts sākās ar tradicionālo Krāmu tirdziņu un mājražotāju labumiem. Īsi pirms pusdienlaika tika pacelts Dinaburgas cietokšņa karogs un svinīgi atvērti Nikolaja vārti. Bet par dienas vidu vēstīja pusdienlaika signāllielgabala šāviens. 

Pēcpusdienā cietokšņa garnizons saņēma ziņu, ka franču karaspēks jau sasniedzis pilsētu. Festivāla apmeklētāji no jauna varēja vēros leģendārās 1812. gada kaujas rekonstrukciju, kad cietokšņa garnizonam izdevās atvairīt franču armijas uzbrukumu. Tā laikā notika divkaujas priekšnesums cietokšņa aizsarggrāvī.

Pievakarē, laukumā aiz Cietokšņa Kultūras un informācijas centra, ar programmu “Mūzika mieram” uzstājās kamerorķestra “Daugavpils Sinfonietta” stīgu kvartets, kas atskaņoja  19. gadsimta sākumam raksturīgo mūziku, bet vēlāk festivāla apmeklētāji baudīja vēsturisko deju performances.