NASA zondes tiešais trāpījums asteroīdā atstāj teju desmit kilometru garas gružu pēdas kosmosā
Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) komanda joprojām nav pārliecināta, vai “DART” misijai izdevās notriekt asteroīdu no kursa, taču trieciena atstātās gružu pēdas ir ļoti iespaidīgas, raksta žurnāls "Vice".
Saskaņā ar astronomu novērojumiem NASA zonde, kas tīši ietriecās astoroīdā, pēc trieciena atstāja tik daudz gružu, ka putekļainā taka kosmosā stiepjas aptuveni 9656.06 kilometru garumā.
Takas mirdzošās kontūras parādās satriecošā jaunā attēlā no Čīles Dienvidu astrofizikālo pētījumu (SOAR) teleskopa, ko sociālajos tīklos publicēja Nacionālā zinātnes fonds "NOIRLab".
Nailed it! The SOAR Telescope in Chile, operated by @NOIRLabastro, captured the more than 10,000 kilometers of trail left behind after @NASA's DART spacecraft hit Dimorphos.
— NOIRLab (@NOIRLabAstro) October 3, 2022
Credit: CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA/T. Kareta (Lowell Observatory), M. Knight (US Naval Academy) pic.twitter.com/F9FUsELA55
Spožā taka ir jaunākā no fotokadru sērijām, kas parādījās, kopš NASA “DART” ledusskapja izmēra kosmosa zonde ietriecās mazajā asteroīdā “Dimorphos”, kura diametrs ir aptuveni 167 metri.
Tas riņķo ap lielāku asteroīdu “Didymos”.
“DART” ir cilvēces pirmais mēģinājums pārvietot debess objektu jaunā trajektorijā, kas kādu dienu varētu palīdzēt aizsargāt Zemi no sadursmēm ar bīstamiem kosmosa akmeņiem.
Don't want to miss a thing? Watch the final moments from the #DARTMission on its collision course with asteroid Dimporphos. pic.twitter.com/2qbVMnqQrD
— NASA (@NASA) September 26, 2022
Nav iespējams, ka “Dimorphos” un “Didymos” varētu sadurties ar Zemi ne pirms, ne pēc testa.
Mērķis ir mainīt “Dimorphos” orbītu ap “Didymos”, piemēram, par dažām minūtēm saīsinot laiku, kas nepieciešams, lai apietu apkārt savam pavadonim.
Joprojām nav skaidrs vai trieciens izraisīja orbītas nobīdi.
"DART" asteroīdā ieriecās ar 22530.82 kilometriem stundā.