Publika dodas uz Jāņa Erenštreita 80. jubilejai veltīto lielkoncertu Dzintaru koncertzālē

17. jūlijā Dzintaru koncertzālē izskanēja “Rīgas Festivāla” centrālais notikums - izcilā latviešu diriģenta un pedagoga Jāņa Erenštreita 80 gadu jubilejas ...

gallery icon
125
Mūzika
2022. gada 18. jūnijs, 16:44

FOTO: Smalka publika dodas uz Jāņa Erenštreita 80. jubilejas grandiozu lielkoncertu Dzintaros

Jauns.lv

17. jūnijā Dzintaru koncertzālē izskanēja “Rīgas Festivāla” centrālais notikums - izcilā latviešu diriģenta un pedagoga Jāņa Erenštreita 80 gadu jubilejas koncerts, pulcējot kopā virkni Latvijā pazīstamu mūziķu, tostarp Maestro Raimondu Paulu.

Koncertā uz skatuves kāpa arī daudzi citi muziķi, kas saistīti ar Jāņa Erenštreita radošo mūžu - diriģents Mārtiņš Klišāns, grupa “Instrumenti”, vokālās grupas “Framest” un “Latvian Voices”, dziedātāji - Daumants Kalniņš, Gunārs Kalniņš, Jānis Šipkēvics, Grēta Grantiņa, Rīgas Doma kora skolas kori, kā arī Latvijas Radio bigbends.

foto: Juris Rozenbergs
80. jubilejā diriģents un pedagogs Jānis Erenštreits kopā ar ģimeni pozēja fotogrāfam, iemūžinot sirsnīgo kopābūšanu un prieka mirkļus dižajā jubilejā.

Jauns.lv bija klāt, kad pirms koncerta Jāņa Erenštreita ģimene – kundze Silvija un meitas ar ģimenēm ieradās Dzintaru koncertzāles pakalnītē, lai iemūžinātu skaistās bildēs jubilāru ar saviem pašiem tuvākajiem. Pēc tam visi devās baudīt koncertu, ko Erenštreitam bija sarūpējuši viņa mīļie skolēni.

Nudien, teju katrs koncerta priekšnesums bija īpaši gatavots muzikāls sveiciens skolotājam un kolēģim Jānim Erenštreitam. Viņa audzēkņu vidū ir virkne Latvijā pazīstamu mūziķu, kas vēlējās sveikt savu skolotāju šajos skaistajos svētkos. Kā stāstīja gaviļnieka audzēknis diriģents Mārtiņš Klišāns, koncerts tika veidots kā stāsts par diriģenta radošo un pedagoģisko dzīvi, kuru caurvij dziesmas, dažādi video materiāli no arhīviem, kā arī aktuālās intervijas ar Jāni Erenštreitu. Katram skaņdarbam koncertā piešķirta sava nozīme un vēstījums, piemēram, pirmās daļas noslēguma skaņdarbs - Jāņa Ķirša “Lūgšana Līvu dziesmu kokam” ir ieskats Erenštreita dzimtas saknēs. Koncerta finālā ar Raimonda Paula dziesmu “Atziedi dvēsele” uz skatuves pulcējās kopā visi koncerta dalībnieki – kori, solisti, Latvijas Radio bigbends un pie diriģenta pults bija pats jubilārs – Jānis Erenštreits.

foto: Juris Rozenbergs
Ar krāšņām un smaržojošām peonijām sveikt gaviļnieku uz koncertu devās māksliniece Kristīne Luīze Avotiņa, viņas meitiņa Lizelote un mamma gleznotāja Ilze Avotiņa.

Koncertā, kas tika atklāts ar sirsnīgajiem “Circenīša Ziemassvētkiem”, skanēja tādas dziesmas kā Imanta Kalniņa “Piena ceļš”, “Buramdziesmiņa”, Raimonda Paula “Atziedi dvēsele”, “Aicinājums”, “Ērģeles naktī”, “Ķiršu dārzs”, kā arī skaņdarbi no dziesmu cikla “Pērļu zvejnieks” ar Jāņa Petera vārdiem, Valta Pūces “Ik rudeni valodiņa”, Jēkaba Jančevska “Koki”, Jāņa Ķirša “Lūgšana Līvu dziesmu kokam”. Koncerta pirmajā daļā apmeklētājus un gaviļnieku priecēja arī koru mūzikas klasika – Andreja Jurjāna “Lūk, roze zied” un Emīla Dārziņa “Mirdzi kā zvaigzne”.

Jāņa Erenštreita 80 gadu jubilejas koncerts

17. jūnijā Dzintaru koncertzālē norisinājās izcilā pedagoga un kordiriģenta Jāņa Erenštreita 80 gadu jubilejas koncerts.

gallery icon
90


Jānis Erenštreits ir viens no Latvijas zēnu koru kustības pamatlicējiem, Vispārējo latviešu Dziesmu svētku goda virsdiriģents, triju zvaigžņu ordeņa virsnieks, Rīgas Doma kora skolas dibinātājs, pirmais direktors un mākslinieciskais vadītājs. Viņa vadītie zēnu kori plaši pazīstami ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā mērogā. Zēnu koru kustībai Latvijā Jānis Erenštreits devis arī internacionālu skanējumu – viņš ir vairāku starptautisko zēnu koru festivālu “Rīgas Doms” organizators un muzikālais direktors. Festivāla ietvaros Rīgā koncertējuši pasaules slavenākie zēnu kori. 2017. gadā diriģents debitēja rakstniecībā, izdodot grāmatu “Kroņu pinējs” par latviešu koru kultūras pamatlicēju Jāni Cimzi. 2018. gadā Jānis Erenštreits saņēmis Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā.