Mūzika
2021. gada 22. oktobris, 18:15

Klajā laista Jāņa Šipkēvica sacerēta dziesma filmai par brīvības cīnītāju Gunāru Astru

Jauns.lv

Šodien, 22.oktobrī, Latvijas brīvības cīnītājam Gunāram Astram būtu 90. dzimšanas diena. Šim notikumam par godu klajā nākusi mūziķa Jāņa Šipkēvica jeb Shipsea dziesma "Sēkla sniegā". Skaņdarbā ir dzejnieka Knuta Skujenieka ieslodzījuma laikā Mordovijā rakstītās dzejas rindas.

Tā ir tituldziesma topošai dokumentālai filmai "Gunārs Astra.Pret straumi", kuru skatītāji uz ekrāniem ieraudzīs nākamā gada nogalē. Video klipā iekļauti kadri no topošās filmas, kas top studijā “Skuba films” sadarbībā ar “Atom Art”. Filmas tapšanu atbalsta Nacionālais kino centrs un Latvijas Televīzija.

Radošā komanda: režisore Liene Laviņa, producents Sandijs Semjonovs, scenārija autors Gundars Rēders, operators Aleksandrs Grebņevs, Jānis Indriks, Krists Spruksts, kā arī animatori Edmunds Jansons un Linda Stūre.

Filmā būs redzams tēlnieks Gļebs Panteļējevs, kurš radījis pieminekli Gunāram Astram. Piemineklis tiks atklāts šī gada 15. decembrī pie Rīgas apgabaltiesas.

Filmā redzēsim bijušo politieslodzīto Intu Cālīti, Jāni Rožkalnu un viņa sievu Guntu, dzejnieku un arī bijušo politieslodzīto Knutu Skujenieku, mācītāju Juri Rubeni, operatoru Raiti Valteru, publicistu un bijušo hipiju Alfrēdu Stinkuli, Gunāra brāli Leonu Astru, audžumeitu Diānu Vagali un citus Gunāra Astras līdzgaitniekus.

Gunārs Astra ir viens no ievērojamākajiem pretpadomju aktīvistiem, kas nevardarbīgi pretojās padomju okupācijas varai Latvijā pagājušā gadsimta 60.- 80. tajos gados. Īpaša nozīme ir viņa runai 1983.gada 15.decembrī. Toreiz LPSR Augstākās tiesā viņš teica pēdējo vārdu. Runa beidzas ar mūsdienās daudz citēto frāzi: "Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot."