Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
“Dabasu durovys”, (Foto: Publicitātes)

20 gadu jubileju svinēs vecākais latgaliešu festivāls "Upītes uobeļduorzs"

Mūzika
14. septembrī 12:00 2021. gada 14. septembrī 12:00
  Jauns.lv
Sestdien, 18. septembrī, savu 20. notikšanas reizi svinēs senākais vēl arvien notiekošais latgaliešu festivāls – mīlas dzejas un dziesmu festivāls "Upītes uobeļduorzs", kas ir viena no stabilākajām un atpazīstamākajām rudens tradīcijām Ziemeļlatgalē.

Jubilejas festivālā Balvu novada Upītē īpaši veidotā spoguļu estrādē līdzās grupām “Dabasu durovys”, “Unknown Artist”, folkloras kopai “Upīte” un citiem, viesos būs dziedātāja Katrīna Dimanta un dziesminieks Goran Gora.

Mīlas dzejas un dziesmu festivāla pirmsākumi meklējami 2002. gadā, un tas ir vecākais līdz šim pastāvošais latgaliešu festivāls pasaulē. Pasākuma idejas autors ir latgaliešu literāts, novadpētnieks Ontons Slišāns, kurš savulaik iedomājās izveidot savdabīgu Dzejas dienām veltītu festivālu, lai popularizētu un saglabātu latgaliešu valodu. Šobrīd festivāla organizēšanu turpina Antona dēls Andris Slišāns ar ģimeni, saglabājot festivālu kā ikgadēju satikšanās reizi, kurā skan latgaliešu valoda.

Festivāla rīkotājs nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors Andris Slišāns, gaidot jubilejas festivālu, atzīst: “Prīca, ka loba ideja, kas rodusēs jau pošā 21. godu symta suokumā ir dzeivuotspiejeiga i bez puortraukuma kotru rudini vuoc latgalīšu dzejas i muzykas augļus. Lapnums, ka “Upītes uobeļduorzs” 20 godus ir audzs i styprynovīs gorā, namaineigi palīkūt par vīneigū regularū, stabilū nūtikšonu, kur vīnuvīt puļcejās kuo populari, tuo tikū darbeibu suokuši muziki i dzejnīki, kuri sovus dorbus roda latgaliski.”

“Upītes uobeļduorzs” katru gadu pulcē latgaliešu literātus un mūziķus, iepazīstinot gan ar jauniem vārdiem latgaliešu kultūrā, gan aicinot latgaliešu mūziku un literatūru atklāt ikvienam interesentam. Šogad festivāla dalībnieku pulkā ir kā festivāla veterāni – grupas “Dabasu durovys”, “Unknown Artist”, folkloras kopa “Upīte”, tā gan festivālā dzirdētās apvienības, gan jaunpienācēji “Ginc un Es”, “Kei-Rei”, Santa Savicka-Drozdova, “Staiguļi”, “Гном”. Tāpat neiztrūkstoša festivāla daļa ir literārie priekšnesumi, kuros šogad varēs dzirdēt Ligijas Purinašas, Ilzes Spergas, Mārītes Slišānes, Evikas Muiznieces, Anneles Slišānes, kā arī Egitas Terēzes Jonānes, Dagnejas, Guntas Ločmeles un Meldras Gailānes literāros darbus.

Festivāla tradīcija ir arī kāds īpašais viesis – te viesojies gan mūziķis Renārs Kaupers, gan aktrise Zane Jančevska, dziesminieks Kārlis Kazāks, grupa “Inokentijs Mārpls”, “Gain Fast” un citi, taču šogad uz īpaši veidotās spoguļu skatuves kāps arī dziedātāja Katrīna Dimanta un dziesminieks Goran Gora, kuru izpildījumā izskanēs arī kāda dziesma latgaliski. Šī gada festivāla vadītāja lomu uzņemsies Latvijas Radio 5 raidījuma “Pīci breinumi” vadītājs un Rēzeknes Tautas teātra aktieris Jānis Pampe.

Citi šobrīd lasa

Daugavpils profesors Arvīds Barševskis neziņā par filipīniešu un indonēziešu studentiem  1
Vācu kurpnieks specializējas apavu radīšanā milžiem
Pēc apšaudes Permas universitātē pašnāvību izdara reģiona izmeklēšanas komitejas vadītājs
Pievienot komentāru

Впервые услышала голос отца только по телефону: какая была жизнь новой девушки Харламова до их встречи

Неидеальная мать: Муцениеце призналась, что "забила" на развитие своих детей