foto: Juris Rozenbergs
Vija Kilbloka novērtē mūsdienu tehnoloģiju piedāvātās ekstras.
Vija Kilbloka novērtē mūsdienu tehnoloģiju piedāvātās ekstras.
Slavenības

Vijas Kilblokas dzīvi vada gadžeti - grāmatu izdevēja tagad dara visu, ko saka pulkstenis un gredzens

Inta Mengiša

Žurnāls "Kas Jauns"

Grāmatu izdevēja Vija Kilbloka (66) par sava dzīvesveida priekšniekiem sauc modernās tehnoloģijas un klausa ierīcēm, kas viņai norāda gan to, cikos celties, gan – kad pienācis laiks izvirzīt jaunus mērķus.

Vijas Kilblokas dzīvi vada gadžeti - grāmatu izdev...

Viedais pulkstenis un viedais gredzens, kam savās aktivitātēs paklausīga ir pieredzējusī uzņēmēja, ir arī vieni no retajiem kritiķiem, kuru pamācībās un aizrādījumos Vija ieklausās. Līdzsvaru arī veido regulāras uzslavas, ko, vadoties pēc dažādiem rādījumiem, viņa ziņojumu formā saņem savā viedtālrunī. “Šodien mans gredzens un mans pulkstenis teica, ka esmu visbrīnišķīgākajā gatavībā dienai, ka varu gāzt kalnus, ka man ir jāizpēta, ko tādu īpašu esmu darījusi iepriekšējā diennaktī, lai to darītu arī citas reizes. Ka man ir milzīgs “imprūments”,” priecīgi vēsta Vija Kilbloka.

Jūtas labi un paļāvīgi, ka “zaļie vīriņi” novēro un kontrolē

Iniciators gudrā pulksteņa iegādei jau pirms nepilna gada bijis Vijas dēls. “Apskatoties manas pēdējās ķermeņa tehniskās apskates rezultātus, dēls šo pulksteni sagādāja, lai kontrolētu mani. Pulkstenis gan izvērtās par tādu baigo izdzinēju un treneri, kas skaita soļus, piefiksē pārvietošanās ātrumu, cik daudz laika pavadīts uz kājām, cik kaloriju patērēts vingrojot, bet beigās uz telefonu atsūta kopsavilkumu, kā dienas laikā gājis un, piemēram, ka nu jau būtu klāt brīdis, kad aktivitāti vajadzētu palielināt. Vēl pulkstenis cenšas mani izriktēt, sakot, kad laiks celties, laiks elpot, atgādina – ja vairāk kustēsies, būs labāka asinsrite un muskuļi labāk darbosies, ilgāk jutīsies jauns un uzturēsi savu veselību. Tādus vispārīgos padomus visu laiku dod, taču atzīšos – aizvien biežāk tos ignorēju. Ja agrāk, kolīdz pulkstenis ziņoja: “time to stand up” [“laiks celties”], es uzreiz kāpu laukā no gultas, tagad “uz sitiena” vairs neklausu; ja nevēlos, sūtu to pulksteni bekot!”

foto: no privātā arhīva
Mobilajā tālrunī, kas sinhronizēts ar Vijas viedo pulksteni un gredzenu, regulāri pienāk informatīvi, motivējoši ziņojumi un dažādi veselības stāvokļa rādītāji.
Mobilajā tālrunī, kas sinhronizēts ar Vijas viedo pulksteni un gredzenu, regulāri pienāk informatīvi, motivējoši ziņojumi un dažādi veselības stāvokļa rādītāji.

Viedajam “priekšniekam” esot arī navigācijas funkcija, ko Vija novērtē. “Forši, ka tad, kad iekāpju automašīnā, pulkstenis uzreiz man “izmet” karti, iesakot, pa kurieni labāk braukt, aprēķina, cikos nokļūšu mājās vakarā, jo viņš jau ir pamanījis, kur braucu. Un mani tas it nemaz nesatrauc, jūtos ļoti labi un paļāvīgi, ka “zaļie vīriņi” mani jau novēro un kontrolē,” smaidot teic uzņēmēja, paziņodama: “Jā, kāds, iespējams, kliegtu, ka tas jau velk uz čipēšanu, bet ziniet, ja varētu čipēties, vairs nevajadzētu tās neskaitāmās paroles! Es tik tiešām kaut tūlīt to izdarītu, lai man nav 1001 parole, 1001 identifikācija. Ja kāds grib mani novērot, esmu gatava Latvijā būt pirmā čipēto cilvēku sarakstā! Lai mani var atrast, ja kas... Man nekas nav pretī, jo man nav, no kā baidīties. Tas būtu stipri ērtāk.”

Savukārt aizvadītā gada rudenī Vija Kilbloka uzzinājusi par vēl kādu viedierīci – gudro gredzenu. “To ieteica mans advokāts, kurš parādīja savu viedo gredzenu un pastāstīja, ka tā ir viena fantastiska lieta. Ilgi nedomājot, palūdzu bērniem, lai arī man tādu pasūta,” stāsta Vija Kilbloka.

Gredzens, kas mēra temperatūru un pat piedāvā atpūsties

Pēc izdevējas domām, salīdzinot ar viedo pulksteni, ar sensoriem aprīkotais gredzens ir “vēl smalkāka lieta”. “Tas nolasa pašsajūtas rādītājus un nosūta ziņu uz telefonu. Tur nāk arī zinātniski raksti, paskaidrojumi. Pulkstenis sniedz tikai rādītājus, bet gredzens dod klāt vēl visādas instrukcijas. Tā ir fantastiska lieta! Jo ir liela atbildība gulētiešanā – tas katru reizi atgādina, kāds ir mans optimālais gulētiešanas laiks un cikos esmu aizgājusi gulēt. Tas mani kontrolē visu nakti un no rīta novērtē manu gatavību, pasaka, vai šajā dienā vajag mazāk fizisko aktivitāšu, varbūt pat šodien vispār netrenēties. Bet pulkstenis tikai dzen – vēl tu vari, vēl tu vari! No sērijas – labi, ka vakar tu tos divus apļus dabūji aktivitātēs, bet šodien tu vari trīs! Pat vakarā desmitos atgādina, ka vēl nav par vēlu sasniegt izvirzīto mērķi. Un tad, kad vairākas dienas esmu izpildījusi to izvirzīto mērķi, tas saka – laiks paaugstināt vai mainīt mērķi un sasniedzamo rezultātu! Pulkstenim nav tādas opcijas kā “miera režīms”, un tas neteiks: “Nu tev, mīļā, pietiek!”

foto: no privātā arhīva
Viedais gredzens aprīkots ar sensoriem.
Viedais gredzens aprīkots ar sensoriem.

Bet gredzens ļoti smuki kontrolē, lai viss būtu līdzsvarā. Tas saka: “Tagad vajag atpūsties, šo dienu ir ieteicams veltīt relaksācijai. Un kāpēc tev ir tādi rādījumi? Vai tikai vakar vakarā neēdi par vēlu? Vai par vēlu neveici fiziskās aktivitātes? Jo tad tavi metaboliskie procesi, sirds ritms nestabilizējas pietiekami ātri, bet tikai pret rītu. Taču, ja viss ir ļoti labi, gredzens no rīta dikti slavē, saka, ka tā vajag, jo tad paaugstinās kreativitāte, izturība un šodien varu kalnus gāzt. Tas ir lielisks uzmundrinājums visai turpmākajai dienai,” norāda Vija.

“Ja jauni cilvēki, kam ir atbildīgs darbs, šādus gredzenus izmanto, tad, domāju, vecam cilvēkam tāda lieta ir absolūta nepieciešamība! Jo tu jau pats nezini, kas ar tevi notiek. Bet gredzens tev parāda, kā tev naktī sirds ir strādājusi. Analizē ilgākā laika periodā, pieskaņo visu tev un saka, kur ir nobīdes,” klāsta uzņēmēja, pēc kuras domām, šāda ierīce būtu viņai noderējusi jau pirms 30, 40 gadiem. “Gredzens taču arī ķermeņa temperatūru rāda. Piemēram, ja vairākas dienas pēc kārtas kaut pat nedaudz paaugstinās temperatūra, tad jau ir pamats domāt, vai tik neesmu saslimusi. Man vēl tā nav bijis. Gredzens dod temperatūras līknes, sirds ritmus, mēra miegu, dziļo miegu. Vari apskatīties, kad ir sapņi rādījušies. Un paralēli visiem šiem rādījumiem ir pieejami zinātnieku nopietni medicīniski apraksti, vari novērtēt, kas tas ir, kā tas ir.

Ir tādi interesanti raksti, ka kovida laikā cilvēkiem, kas nēsā šos gredzenus, principā ir uzlabojies miegs. Miegs esot stabilāks, stress ir mazāks, un kopumā ir lielāks radošums.  Vēl bija replika, ka acīmredzot cilvēki naktīs nedzīvo pa restorāniem, līdz ar to labāk izguļas. Iepriekš nedēļas nogalēs izteikti bijis vērojams, ka nav šā pareizā ritma, bet nu esot labāk,” pastāsta Vija Kilbloka.

foto: Juris Rozenbergs
Kā mājās, tā darbā un pastaigās dabā Vijas sabiedrotie ir viņas vācu aitu suņi Herolds Širhana dēls un Herolds juniors.
Kā mājās, tā darbā un pastaigās dabā Vijas sabiedrotie ir viņas vācu aitu suņi Herolds Širhana dēls un Herolds juniors.

Citas interesantākās ziņas skatiet žurnāla "Kas Jauns" šīs nedēļas numurā!