21 fakts, ko tu, iespējams, nezināji par Frediju Merkūriju
Līdz ar nesen iznākušo filmu „Bohēmista rapsodija” („Bohemian Rhapsody”), kas stāsta par Fredija Merkūrija dzīves gājumu, no jauna uzjundījusi interese par grupas „Queen” leģendāro solistu.
Bohēmists Fredijs Merkūrijs un viņa rapsodija
Tas, ka grupas „Queen” fani un filmas kritiķi jaunajā ekranizējumā saskatījuši virkni neprecizitāšu un sagrozītu faktu, ir cits stāsts. Fredijs Merkūrijs vārdiem skatuves mākslinieks piešķīris pavisam jaunu nozīmi un aiz sevis atstājis virkni leģendāru hitu.
Piedāvājam 21 faktu par spilgto mūzikas zvaigzni Frediju Merkūriju.
Grupas „Queen” logotipu ar ģerboni, kurā attēlots kronis, divas lauvas un ērglis, izdomājis un uzzīmējis pats Fredijs. Viņš savulaik studējis Īlingas mākslas koledžā, kur ieguvis grādu mākslā un grafiskajā dizainā.
Septiņdesmito gadu sākumā viņam bija ilglaicīgas attiecības ar meiteni vārdā Mērija Ostina, kura kļuva par viņa tuvāko draugu visas dzīves garumā.
Kad Merkūrijs devās mūžībā, lielāko daļu naudas, māju un ieņēmumus par ierakstiem viņš testamentā novēlēja Mērijai.
Par viņa „firmaszīmi” kļuva mikrofona statīvs bez tā apakšējā balsta.
Tā nebija rūpīgi pārdomāta ideja skatuves tēlam, bet nejaušība, kas pie tā noveda. Grupas „Queen” pastāvēšanas pašā sākumā mikrofona statīvs pārlūza pašā koncerta vidū. Tā vietā, lai nomainītu statīvu, viņš koncertu turpinājis, turot rokās mikrofona statīva augšējo daļu.
1990. gadā grupai „Queen” piešķīra britu augstāko apbalvojumu modernajā mūzikā – „Brit Awards” balvu par mūža ieguldījumu. Visi četri grupas dalībnieki kāpa uz skatuves, lai saņemtu godalgu. Šī bija Fredija Merkūrija pēdējā iznākšana skatītāju priekšā. Viņš devās mūžībā 1991. gada 24. novembrī.
Fredijs bija dedzīgs filatēlists. Viņa pastmarku kolekcija vēlākos gados izstādīta vairākās filatēlistu rīkotās izstādēs visā pasaulē.
Lielbritānijas raidorganizācijas BBC rīkotajā aptaujā Fredijs Merkūrijs ierindojās 100 izcilāko britu saraksta 59. vietā, lai gan patiesībā ir dzimis Zanzibārā.
Fredijs Merkūrijs pasaulē nāca kā Faroks Bulsara. Viņš legāli mainīja vārdu ap 1970. gadu, kad bija nodibināta grupa „Queen”.
Fredijs Merkūrijs un viņa ģimene praktizēja seno reliģiju zoroastrismu. Viņa bēru ceremoniju vadīja zoroastriešu priesteris.
Skaņdarbu „Crazy Little Thing Called Love” Fredijs Merkūrijs sarakstīja, atrodoties vannā. Viņš gulēja vannā viesnīcas numuriņā, kad pie viņa atnāca iedvesma šai dziesmai. Merkūrijam pat vannasistabā ienesa klavieres, lai mūziķis varētu nodoties komponēšanai.
Fredija Merkūrija vārdu 2001. gadā ierakstīja Rokenrola slava zālē (kā vienu no grupas „Queen” mūziķiem).
1996. gada 25. novembrī Montrē (Šveicē) atklāja Fredija Merkūrija statuju. Tā ir trīs metrus augsta un noraugās uz Ženēvas ezeru.
Fredija balss diapazons sasniedza trīs (gandrīz četras) oktāvas, lai gan lielākoties viņš izpildīja partijas tenora toņkārtā.
Lai gan uz skatuves Fredijs bija spilgts un ārkārtīgi kolorīts, dzīvē viņš bijis diezgan kautrīgs un reti sniedzis intervijas.
„Mr. Bad Guy” bija Merkūrija pirmais solo albums. Tas iznāca 1985. gadā, un tajā bija iekļautas 11 paša Fredija komponētas dziesmas.
Albumu viņš bija veltījis „savam kaķim – Džerijam, arī Tomam, Oskaram un Tifānijai, un visiem kaķu mīļotājiem pasaulē – pie velna visus pārējos.”
„Mr. Bad Guy” debitēja britu albumu topa pirktāko desmitniekā, bet topu sarakstus nepameta kopumā 23 nedēļas.
Augstākā pozīcija, ko ierakstam izdevās sasniegt, bija 6. vieta. Albums saņēma Zelta statusu.
„Barcelona” bija Fredija otrais un pēdējais solo ieraksts. Titulskaņdarbu mūziķis ieskaņoja ar spāņu operdziedātāju Monseratu Kabaljē.
1983. gadā Merkūrijs ieskaņoja vairākus skaņdarbus kopā ar popmūzikas karali Maiklu Džeksonu – „State of Shock”, „Victory” un „There Must Be More To Life Than This”.
Fredija iemīļotākie mūziķi bija Areta Frenklina un Džimijs Hendrikss.
Pēc nāves 1992. gadā Fredijam Merkūrijam piešķīra „Brit Awards” balvu par mūža ieguldījumu.
2009. gadā mūzikas žurnāla „Rolling Stone” 100 visu laiku izcilāko dziedātāju topā viņš ierindots 18. vietā.
2009. gadā izdevuma „Classic Rock” veidotā aptaujā Fredijs Merkūrijs nosaukts par visu laiku izcilāko roka dziedātāju pasaulē.