“Dvēseļu puteni” filmē arī 20 grādu salā
foto: Raimonds Birkenfelds
Kino
2018. gada 1. martā, 12:12

“Dvēseļu puteni” filmē arī 20 grādu salā

Kasjauns.lv

Stindzinošā aukstumā, 20 grādu salā, februāra pēdējā nedēļā noslēdzās trešais filmēšanas posms filmai “Dvēseļu putenis”. Tajā tika uzņemtas “Ziemassvētku kauju” un tām sekojošo “Janvāra kauju” ainas. Aukstuma dēļ tieši šis izrādījās sarežģītākais filmas uzņemšanas posms. Skarbie laikapstākļi izaicināja gan komandas, gan tehniskā aprīkojuma izturību. Filmēšanā iesaistījās aptuveni trīssimt cilvēku liela komanda, ieskaitot divus simtus brīvprātīgos masu skatu dalībniekus, kuri varonīgi salā filmējās pat desmit un vairāk stundas no vietas.

“Dvēseļu puteni” filmē arī 20 grādu salā...
foto: Raimonds Birkenfelds
Filmas veidotājiem bija ļoti svarīgi kauju ainas uzņemt autentiskās cīņu vietās
Filmas veidotājiem bija ļoti svarīgi kauju ainas uzņemt autentiskās cīņu vietās

Lai ziemas kara ainu filmēšana noritētu veiksmīgi atbalstu sniedza Aizsardzības ministrija un Nacionālie Bruņotie spēki. “Ziemassvētku kaujas” ir ļoti nozīmīgs notikums un ne velti Aleksandrs Grīns, pēc kura romāna motīviem tiek uzņemta šī filma, ir veltījis trešdaļu grāmatas tieši tām. Filmas režisors Dzintars Dreibergs saka: “Bija būtiski parādīt to ticību un cerību, kas valdīja starp strēlniekiem, ka tieši “Ziemassvētku kaujas” būs izšķirošais pagrieziena punkts un bija būtiski atainot pamatīgo gatavošanos šīm kaujām. Lai gan Ziemassvētku kaujās bija lieli zaudējumi, šo kara posmu vajag uztvert kā uzvaru.”

Gaidot Latvijas simtgadi, manāmi sarosījušies kultūras jomas pārstāvji, kuri valsts apaļajā jubilejā iecerējuši pasniegt tautai skatāmas un klausāmas dāvanas. Šajā ziņā īpaša atbildība, šķiet, gulst uz filmas “Dvēseļu putenis” veidotāju pleciem, jo režisora Dzintara Dreiberga komanda ir pieskārusies tiem izšķirošajiem vēstures momentiem, kuri vistiešākajā veidā ir saistīti ar mūsu valsts tapšanu. Agrā piektdienas rītā izbraucām Tīreļa purva virzienā, lai pavērotu kā norit gaidītās latviešu strēlnieku filmas ziemas posma, jeb Ziemassvētku kauju filmēšana.

"Dvēseļu putenis" Ziemassvētku kauju filmēšana Valgundes pagastā

Gaidot Latvijas simtgadi, manāmi sarosījušies kultūras jomas pārstāvji, kuri valsts apaļajā jubilejā iecerējuši pasniegt tautai skatāmas un klausāmas dāvanas. Šajā ...

Vairāk nekā divi simti brīvprātīgie masu skatu dalībnieki, kuri piedalījās “Ziemassvētku kauju” uzņemšanā, bija atbraukuši no Ādažiem, Aizkraukles, Bauskas, Bejas, Cēsīm, Dobeles, Gulbenes, Jelgavas, Ķekavas, Kuldīgas, Lielvārdes, Liepājas, Limbažiem, Ogres, Olaines, Ozolniekiem, Pļaviņām, Preiļiem, Rīgas, Salaspils, Saldus, Smiltenes, Talsiem, Valmieras, Vecpiebalgas, Vecumniekiem un Ventspils.

Lai iedzīvinātu strēlnieku piemiņas vietas un iedvesmotu komandu, filmas veidotājiem bija ļoti svarīgi kauju ainas uzņemt autentiskās cīņu vietās, piemēram, „Ziemassvētku kauju muzejā” Jelgavas novada Valgundes pagasta „Mangaļos”, Tīreļu purvā un “Rīgas mežu” Ziemassvētku kauju piemiņas vietā.

foto: Raimonds Birkenfelds
“Dvēseļu puteņa” pirmizrāde paredzēta 2019. gada 11. novembrī.
“Dvēseļu puteņa” pirmizrāde paredzēta 2019. gada 11. novembrī.

Filmas aktieru vidū ir vairāki Latvijā plaši zināmi profesionāļi, piemēram, Vilis Daudziņš un Ivars Krasts (Jaunais Rīgas Teātris), Mārtiņš Vilsons, Rēzija Kalniņa un Gatis Gāga, Raimonds Celms (Latvijas Nacionālais teātris), Jēkabs Reinis (Latvijas Kultūras akadēmija), Ieva Florence (Dailes teātris, Latvijas Kultūras akadēmija), Renārs Zeltiņš un citi. Galveno varoni filmā atveido sešpadsmit gadus vecais Oto Brantevics no Turlavas.

Filmas komandu veido 90 kino profesionāļi no Latvijas un ārvalstīm – režisors un producents Dzintars Dreibergs, galvenais operators Valdis Celmiņš, Rīgā dzimušais scenārists un Ņujorkas Universitātes profesors Boriss Frumins, komponiste un prestižās Emmy balvas laureāte Lolita Ritmanis, Casting Bridge aktieru atlases režisore Gunita Groša, galvenais mākslinieks Juris Žukovskis, galvenā kostīmu māksliniece Sandra Sila, galvenā grima māksliniece Dzintra Bijubena, studija KULTFILMA un citi.