Dana Dombrovska nav vienīgā nedzirdīgā pasaulē, kas piedalās deju šovā
Danas Dombrovskas gaitām šovā „Dejo ar zvaigzni” īpaši seko vājdzirdīgie un nedzirdīgie, jo Dombrovska ir viena no viņiem. Taču Dana nav vienīgā, kas mēģina dejot, par spīti dzirdes problēmām.
Pirms diviem gadiem ASV televīzijas šovā „Dejo ar zvaigzni” piedalījās pilnīgi nedzirdīga amerikāņu aktrise Mārlī Metlina. 44 gadus vecā aktrise pasaules slavu guva 1986. gadā, kad saņēma Amerikas kinoakadēmijas balvu „Oskars” kā labākā aktrise par lomu filmā „Mazāka Dieva bērni”. Viņa bijusi nominēta arī „Emi” un „Zelta globus” balvai. Kopš tā laika aktrise ir filmējusies daudzās kinolentēs un televīzijas seriālos. Savukārt tepat Latvijā dzīvo kāds puisēns, kurš, arī būdams vājdzirdīgs, dejo sporta dejas, turklāt viņam ir labi rezultāti dejošanas sacensībās.
Mārli Metlina ir nedzirdīga kopš pusotra gada vecuma, kad izslimoja meningītu. Šī slimība viņas labo ausi padarīja pilnībā nedzirdīgu, bet kreisajai zuda 80 % dzirdes. Taču, spītējot kurlumam, pirmo skatuves pieredzi viņa guva jau septiņu gadu vecumā Ilinoisas nedzirdīgo mākslas centrā bērnu teātrī, spēlējot Dorotiju izrādē „Oza pilsētas burvis”. Astoņpadsmit gadu vecumā Mārli guva panākumus izrādē „Mazāka Dieva bērni”, kuru drīz ekranizēja. 1986. gadā, 22 gadu vecumā viņa saņēma par šo veikumu Oskara balvu.
2008. gadā aktrise piedalījās amerikāņu televīzijas ABC šova „Dejo ar zvaigzni” 6. sezonā. Viņas partneris bija amerikāņu dejotājs Fabians Sančezs. Mārlī ar partneri tika izslēgta sestajā nedēļā un 12 pāru konkurencē ierindojās septītajā vietā.
Latvijas nedzirdīgo savienības portāls www.lns.lv raksta, ka Mārlī iepriekš nekad nebija dejojusi, vien kāzās un līdzīgos pasākumos. Bet pirms pirmā raidījuma viņai nācās dejot septiņas stundas dienā, lai apgūtu sarīkojumu dejas. Mārlī dalība šovā bija papildus izaicinājums, jo viņa nedzird nevienu skaņu, nevienu noti. Viņai bija jāpaļaujas vien uz savu partneri, par kuru Mārli teica: „Viņš ir mana mūzika!” Sančess pat izmainīja vairākas dejas, lai ar partneri gūtu vairāk fizisku vai vizuālu kontaktu. „Pat, ja viņa dejo solo, viņa vienmēr visu izdara laikā. Viņai ir dabiska ritma izjūta,” toreiz lepojās Sančess.
Dalībai šovā Mārlī Metelina, kura ir četru bērnu māmiņa, iedvesmojusies no 12 gadus vecās meitas Sāras, kura dejo hiphop dejas un ir liela šī šova fane. „Es tikai gribēju būt forša mamma,” atzina Mārlī.
Atbildot uz žurnālista jautājumu, vai uzmanības pievēršana viņas nedzirdībai radīja papildus spiedienu, Mārlī atbildēja: „Nē, ne pavisam. Es tikai gribēju mēģināt izklaidēt cilvēkus ar savu humora izjūtu, parādot to dejā. Tagad man ir iespēja darīt to, ko filmas nekad nav atļāvušas darīt: dejot un labi pavadīt laiku.”
Atšķirībā no Mārlī Metlinas Dana Dombrovska var izmantot dzirdes aparātu, jo dzirdi zaudēja pēc izslimota meningīta septiņu gadu vecumā jau pēc tam, kad bija iemācījusies runāt un atpazīt skaņas. „Tomēr mākslīgā dzirde ir mākslīgā dzirde. Es nevaru tik viegli iejusties mūzikā. Kad apsēžos pie skandām un rūpīgi noklausos dziesmu, man viss ir skaidrs. Bet uztraukumā dejojot un vēl domājot par deju soļiem, man ir nenormāli grūti uztvert ritmu. Parasti es mūziku klausos sēžot, kad nekādu citu trokšņu apkārt nav. Ir tikai mūzika un es — koncentrējos un klausos. Bet, ja man vēl ir jādejo... Man pilnībā jāpaļaujas uz savu deju partneri. Viņš ir manas ausis šajā pasākumā. Bez viņa roku kustību palīdzības es mūziku tik labi neizjustu,” intervijā žurnālam „Patiesā Dzīve” atzīst Dana, piebilstot, ka varētu nodejot arī bez implanta: „Man liekas, ja baigi vajadzētu, es varētu nodejot arī bez tā, vispār bez mūzikas, vadoties tikai pēc partnera.”
Dana arī uzsver, ka nevēlas pievērst uzmanību savai vājdzirdības problēmai. „Negribu „koķetēt” ar savu nedzirdēšanu un iežēlināt cilvēkus. Saprotu, ka to noklusēt nevaru, bet negribu uz to likt uzsvaru, raisot līdzjūtību. Esmu tāda pati kā citi, kaut arī — jā, man ir grūti.”
Dana Dombrovska šovā „Dejo ar zvaigzni”
Latvijā ir vēl viens dejotājs, kam dzirdes problēmas palīdz atrisināt implants. 2002. gadā, kad valsts kohleāros implantus vēl neapmaksāja, sabiedrība vāca ziedojumus mazajam Marekam Birulim, kuram konstatēta īpaši smaga vājdzirdība. Viņš bija viens no pirmajiem Latvijas bērniem, kam veikta šāda operācija. Tagad Marekam ir 10 gadu, un viņš mācās parastā skolā Aizputē.
Skolotāju sacīto viņš saprot labi, un arī ar citiem bērniem attiecības ir labas. Ar daudziem kopā viņš ir jau no pusotra gada vecuma, kad sāka iet bērnudārzā.
Mareks sporta dejas dejo jau četrus gadus. Kopā ar partneri Lauru viņš regulāri brauc uz sacensībām Rīgā, un viņiem ir labi rezultāti. Mareku dejojot redzējis arī viens no vadošajiem dejotājiem Valērijs Mironovs. Arī par implantu viņš zina. Tāpēc Mareka māmiņai Ivetai likās savāds Mironova komentārs par pazīstamo stilisti Danu Dombrovsku šova „Dejo ar zvaigzni 3” pirmajos raidījumos, kurā viņš apgalvoja – pirmoreiz redzot kādu, dejojot ar palīgierīci.
Starp citu, arī Marekam gadījušās ķibeles ar baterijām un, tāpat kā Danai, nācies pastrādāt „pa kurlo”, kā izteicās Valērijs. Ko lai saka, šādu situāciju, kad baterijas aizmirstas vai izlādējas, laikam ir diezgan daudz.
Nesen kopā ar citiem bērniem Mareks saņēma arī LMT dāvāto skaņas pastiprinošo ierīci, kas labi noder skolā.
Anda Leiškalne/Foto: Bulls Press, Mārtiņš Ziders