"Runāsim atklāti!" producente atzīstas: "Šovs ir iestudējums"
Jaunais LNT raidījums «Runāsim atklāti!», kurā tā dalībnieki risina attiecību problēmas, ir sacēlis lielu ažiotāžu. Šķēpi lielākoties lauzti par to, vai studijā redzamie cilvēki stāsta savus reālos stāstus, jebšu aktieri atveido iestudētas situācijas.
Šovs tiek rādīts jau vairākas nedēļas, taču vērīgākie skatītāji jau dalās novērojumos, ka „Runāsim atklāti!” varoņi redzēti agrāk pavisam citos TV šovos Latvijā, taču tajos viņi bijuši ar citu identitāti. Tas radījis aizdomas, kas „Runāsim atklāti!” varoņi nav reālas personas. Nesen žurnāls „Rīgas Viļņi” publicēja rakstu, kurā rastas atbildes uz jautājumiem – šovā iztirzātās situācijas ir reālas vai izdomājums. Lūk, šis raksts!
Vērtē arī Reiniks
Skatoties raidījuma pirmo sēriju, kurā puisis un meitene centās noskaidrot, vai otra kontrolēšana un pakļaušana attiecībām nāk par labu, skatītājos iezagās pirmās bažas par redzēto kā iestudējumu. Lai arī raidījuma oficiālajā pieteikumā vēstīts, ka «... psiholoģe Kaija Gulbe uzklausīs ģimeņu, vecāku, bērnu, draugu un kolēģu attiecību mudžekļus, lai kopā ar skatītājiem meklētu labāko risinājumu katrā situācijā», vērojot šova nākamās sērijas, arvien noteiktāk kļuva skaidrs, ka mudžekļi droši vien ir īsti, bet ne paši to mudžinātāji.
Reizē ar tautu plecus neizpratnē raustīja arī sabiedrībā zināmas personas, kas jau pirmās pārraides laikā savu viedokli pauda sociālajos tīklos. «Skatos jauno sarunu šovu LNT... Nevaru saprast – tie ir aktieri jebšu mūsu nācija ir kļuvusi tik atvērta. Gluži kā amīšu šovos. Amerikā jau mierīgi, un vēl izkaujas bonusā. Bet tā ir cita mentalitāte,» sprieda dziedātājs Lauris Reiniks. Viņam piebalsoja kādreizējā iekšlietu ministre Linda Mūrniece- Abu Meri, atzīstot, ka arī viņa mēģinot saprast tieši to pašu. «Neticas, ka kādam patīk strīdēties tūkstošu acu priekšā,» šaubas pamatoja Mūrniece.
Vienisprātis ar viņiem bija arī dziedātāja Marta Kukarane, sakot, ka meiteni esot nesen kaut kur redzējusi, un nu viņai tas nelikšot mieru. Savukārt šova skatītājs Gunārs zināja teikt par puisi, kurš neesot vis Jānis, bet kāds aktieris, kurš redzēts arī dokumentālajā projektā «Dzīves krustceles». «Vīrietis nekad nebūs iniciators iet uz šovu, kā pirmajā raidījumā tika attēlots, muļķības!» viņš pauda, kā arī neticīgi grozīja galvu par raidījumā piesauktās viesmīles algu. «500 latu alga kaut kādai viesmīlei no laukiem. Viesmīlei! Ja šis vīrietis savā krogā pelnītu tik labi, lai viesmīļiem maksātu 500 latu algu, tad noteikti šis krogs un īpašnieks būtu sabiedrībā zināms un populārs,» aizdomājās Gunārs.
«Runāsim atklāti!» teju visos Latvijas interneta portālos izsauca viedokļu vētru, kurā dominēja pārmetumi – «safabricēts», «nav patiess», «sviests kaut kāds». Bet ne tikai. Daļa skatītāju arī saprotoši norādīja, ka cilvēku naivums ir neizmērojams, ja reiz iedomājas, ka īsti cilvēki mazajā Latvijā ies stāstīt par savām likstām. «Ja tā padomā, tas var palīdzēt pāriem, kuriem ir šovā izspēlētās problēmas un nav zināms, kā tās atrisināt,» uzsvēra kāds komentētājs. Cits piebilda, ka studijā laist cilvēkus, kas nekad nav runājuši kameras priekšā, nozīmētu tikai to, ka viņi filmēšanas laikā žagotos, raustītos un sarktu.
Aktieri arī «Logos»
Šovu «Runāsim atklāti!» tik tiešām virza savā ziņā aktieri. Par to liecina kaut vai sludinājumi interneta vietnē «facebook», kas ar kādreizējās «Talantu fabrikas» Balstiņas jeb Rolanda Laķa starpniecību aktīvi meklē gan šova skatītājus, gan dalībniekus. Tiesa, runājot par skatītājiem, viņi tiek aicināti tieši uz raidījumu «Runāsim atklāti!», kā pateicību par to piedāvājot, piemēram, ielūgumu uz izrādi «Mana kaķa dienasgrāmata», kamēr potenciālie dalībnieki tiek meklēti visai aptuveni, vispirms vaicājot, vai grib nopelnīt, un tad «visiem vecumiem, bet īpaši – pēc 30» piedāvājot atnākt uz LNT biroju, kur attiecīgos datumos noritēs «TV raidījumu dalībnieku/personāžu atlase». Tiek piebilsts, ka labāk nākt kopā ar draugiem.
Gan jāteic, ka jomas ekspertiem tas nav pārsteigums, jo «aktieru» būšana šovos ir arī pasaulē plaši izplatīta prakse. Piemēram, studijas varoņi algotas personas bija arī Krievijas skandalozajā šovā «Logi», ko vadīja Dmitrijs Nagijevs un kas ilgus gadus bija viens no skatītākajiem ārzemju šoviem arī Latvijā. Krievijā bāzētās interneta vietnēs atrodamas dalībnieku vai viņu radinieku liecības par to, ka šova dalībniekiem maksāts. Ja var ticēt rakstītajam, jāteic, ka «Logos» bijuši visai niecīgi honorāri – mūsu naudā no nepilniem 10 līdz 80 latiem, atkarībā no lomas.
Briti talkā ņem melu detektoru
Līdzīgi ir arī pie britiem. Viens no zināmākajiem un noteikti pašlaik populārākajiem TV šoviem Lielbritānijā ir «Džeremija Kaila šovs». Daudzi cilvēki to skatās tikai tādēļ, ka to vada Džeremijs Kails, jo viņš prot iesaistīties diskusijās, sniegt padomus ikvienā situācijā, kā arī saniknot, pārsteigt un izklaidēt publiku. Tie, kuri šo šovu ir skatījušies, vienaldzīgi nepaliek, jo diskusijas un sarunu temati ir visdažādākie. Ļoti bieži gan tiek skartas tēmas par attiecībām, krāpšanu un pat narkotiku lietošanu.
Kad šovs lielu popularitāti guva Lielbritānijā, to izlēma veidot arī Amerikā. Kā teic zinātāji, tad Amerikā cilvēku stāsti esot vēl pārsteidzošāki un dramatiskāki... Lūk, dažu cilvēku viedokļi par sarunu šovu: «Es patiešām ceru, ka tas viss ir izdomāts. Bail pat iedomāties, ka tik daudz cilvēku dzīvo ar tādām problēmām, kā stāsta šajā šova. Turklāt viņi vēl ir gatavi iet uz televīziju un to stāstīt visai valstij. Nopietni, kas šiem cilvēkiem kaiš!?»; «Džeremijam izdodas lieliski vadīt šo šovu, jo viņam ir liela pieredze. Tāds šovs ir vajadzīgs, jo tas apvieno ģimenes locekļus. Un bieži vien daudzās situācijās var skaļi pasmieties!»; «Es pat būtu gatava piemaksāt, lai šovā klātienē vērotu šarmanto vadītāju Džeremiju Kailu.»
Tomēr, kas viņi ir – aktieri vai «parastie cilvēki»? Tas nav viennozīmīgi. Iespējams, ka piedalās gan īstie personāži, gan kādu reizi kāds tēlo. Lai nu kā, bet galvenais ir cilvēkiem raisīt emocijas, skatoties sarunu šovus. Stāsti visapkārt ir visdažādākie. Ir cilvēki, kuri nav gatavi iznākt kameru priekšā un stāstīt par savu dzīvi, bet kāds cits to ir gatavs darīt, un ja vēl par to saņem naudu, kāpēc gan ne?! Turklāt, ja ir labas aktiera dotības.
Cilvēki ir sajūsmā, ja, skatoties televizoru, viņi tiek ne vien izklaidēti, bet arī gūst informāciju, kas var būt noderīga pašam. Tāpat nozīmīga loma šovā ir vadītājam, kurš veicina cilvēkus skatīties to atkal un atkal.
Producentes viedoklis
Vaicājām arī raidījuma «Runāsim atklāti» producentes Ilzes Ūdres viedokli, vai raidījumā piedalās aktieri vai cilvēki, kuri apspriestās dzīves situācijas paši ir piedzīvojuši?
«Nē, tie nav aktieri, bet viņi nestāsta arī savus īstos stāstus. Latvijā šāda veida raidījumi un seriāli ienāk pamazām, taču Eiropā jau vairākus gadus šī ir ļoti izplatīta prakse. Daudzi seriāli tiek balstīti uz patiesiem stāstiem, taču filmēšanā piedalās citi cilvēki. Tas ir arī saprotams, ka pēc emocionāliem pārdzīvojumiem cilvēki nevēlas publiski dalīties ar savām sajūtām,» stāsta Ilze Ūdre.
,