Bizness un ekonomika

Ļaujot izmantot privātās ierīces, uzņēmumi ietaupa miljonus

Jauns.lv

Dažādi uzņēmumi, atļaujot darbā izmantot privātās viedierīces, ir spējuši ietaupīt līdz pat gandrīz desmit miljoniem eiro gadā, teikts Dienvidkorejas tehnoloģiju koncerna "Samsung" veiktajā pētījumā.

Lai izpētītu šo augošo tendenci, "Samsung" ir veicis pētījumu "Ceļš uzņēmuma digitalizācijā". Pētījuma laikā tika aptaujāti gandrīz 500 dažādu uzņēmumu augstākā līmeņa vadītāji astoņās Eiropas valstīs - Beļģijā, Francijā, Vācijā, Itālijā, Polijā, Spānijā, Nīderlandē un Apvienotajā Karalistē. Kā liecina pētījuma dati, 86% no aptaujātajām organizācijām, ievērojot šo politiku, ir būtiski ietaupījušas gadskārtējās komunikāciju izmaksas. Pēdējā gada laikā aptaujātie uzņēmumi kopā ieekonomējuši vidēji līdz pat 6,9 miljoniem eiro. Piemēram, Polijā visu aptaujāto uzņēmumu kopējais ietaupījums ir vērā ņemams - 5,3 miljoni eiro, bet vislielāko ekonomisko ieguvumu uzrāda Vācija - 9,3 miljoni eiro gadā.

No visiem aptaujas dalībniekiem gandrīz puse respondentu uzskata, ka, izmantojot personīgo ierīci korporatīvajā vidē, darbinieks tiek aktīvāk iesaistīts darba procesos, kā arī tas ievērojami paaugstina efektivitāti.

Prakse, ko pierasts dēvēt par "bring your own device" (BYOD), nozīmē, ka darbinieks sev piederošo viedtālruni vai datoru izmanto arī darba vajadzībām. Šādi iespējams ir nopelnīt, bet vairāki "Nozare.lv" aptaujātie eksperti ir izteikušies, ka tas rada arī nopietnus drošības riskus. Vairākas bankas, tostarp arī "Swedbank", strikti aizliedz darbam izmantot privātās ierīces. Sarunā "DPA" direktors Juris Vilders bilda, ka daudzveidīgas ierīces esot "murgs" sistēmu administratoram. Vienu un to pašu drošības risinājumu nevar pielietot, ja lielākā daļa uzņēmuma izmanto standartizētu "Windows" sistēmu, bet, piemēram, datorgrafiķis izvēlējies "Apple".

Pastāv vairāki riska faktori, kas būtu jāapzinās, uzņēmumam ieviešot šādu politiku - mobilo ierīci ar uzņēmumam svarīgiem datiem var nozagt, to var pazaudēt vai arī mobilās ierīces datus var uzlauzt. Pētījuma dati liecina, ka aptuveni trešā daļa respondentu paredz datu konfidencialitātes problēmas, ieviešot BYOD politiku, taču, par spīti riskiem, visi jeb 98% aptaujāto augsti vērtē BYOD sniegtās iespējas un 80% jau reāli izvērtē sava uzņēmuma iespējas šos principus ieviest.

LETA