Naftas meklētāji joprojām neapmierināti ar Ekonomikas ministrijas bezjēdzīgajiem noteikumiem
Latvijas naftas meklētāji uzskata, ka valdības izstrādātais ogļūdeņražu (naftas) meklēšanas, izpētes un ieguves regulējums ir nozarei kaitīgs un tas veicinās tikai to, ka naftu Latvijas sauszemē vairs nemeklēs. Tomēr ministrijas pārstāvji ir pārliecināti, ka viss ir vislabākajā kārtībā.
Kasjauns.lv jau vairākkārt rakstīja, ka ogļūdeņražu meklētāji ir neapmierināti ar Ekonomikas ministrijas paspārnē tapušo jauno regulējumu par ogļūdeņražu izpēti, kas, pēc viņu vārdiem, draud ievērojami kavēt vai pat pilnībā apturēt turpmākus naftas meklēšanas un ieguves darbus.
Pašlaik sauszemē aktīvi darbojas Gudenieku atradņu apsaimniekotājs SIA „Baltic Oil Management” (BOM), kurš vienīgais ir nonācis līdz praktiskiem izpētes darbiem un veicis jau piecus urbumus, tiesa - ar dažādiem rezultātiem. Uzņēmums piedāvāja virkni priekšlikumu, kā arī argumentētus iebildumus ministrijas izstrādātajiem noteikumiem, tomēr ierēdņu izpratni pagaidām naftas pētniekiem nav izdevies panākt. Bet tas var pārtraukt. Baltijas ogļūdeņražu izpētes un ieguves asociācijai ir izteikusi vairākus iebildumus un jautājumus, uz kuriem Kasjauns.lv lūdza atbildēt Ekonomikas ministriju. Ministrijas preses sekretāre Evita Urpene atbildēja uz šiem jautājumiem. Lūk, jautājumi un atbildes:
Ekonomikas ministrija par jaunajiem naftas meklēšanas noteikumiem
- Kādēļ Ekonomikas ministrija ilgstoši publiskotajā informācijā norāda uz ar nozares pārstāvjiem sekmīgi saskaņotajiem noteikumu punktiem, kamēr šie komersanti pārstāv tikai ar valsts īpašumā esošo jūras iegulu izpēti, bet tiek ignorēti komersanti, kuri nodarbojas ar izpēti sauszemē un kurus vistiešāk skartu aplamu prasību sekas un ar to izpildes neiespējamību saistītie zaudējumi?
- Kā jau vairakkārt ir norādījusi Ekonomikas ministrija (turpmāk – EM), noteikumu projekta „Noteikumi par ogļūdeņražu meklēšanu, izpēti un ieguvi” saskaņošanā bija iespēja piedalīties visiem komersantiem, kuriem ir izsniegtas licences ogļūdeņražu izpētei un ieguvei, kā arī to intereses pārstāvošajām nevalstiskajām organizācijām un šo iespēju izmantoja SIA„Baltic Oil Management”, SIA „Balin Energy” un SIA „Odin Energi Latvija”, kā arī nevalstiskās organizācijas – Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kamera, Baltijas ogļūdeņražu izpētes un ieguves asociācija un Latvijas Juristu apvienība.
Saskaņošanas procesā ir izdevies panākt vienošanos par visiem SIA „Balin Energy” un SIA „Odin Energi Latvija” izteiktajiem priekšlikumiem/iebildumiem, kā arī tika ņemta vērā arī daļa no SIA „Baltic Oil Management” izteiktajiem iebildumiem, daļa tika ņemta vērā daļēji un par tiem tika panākta vienošanās, tomēr par atsevišķiem daļēji vērā ņemtajiem vai noraidītajiem SIA „Baltic Oil Management” iebildumiem vienošanās netika panākta.
Ņemot vērā iepriekš minēto, EM uzskata, ka ir nekorekti apgalvot, ka noteiktumu projekta saskaņošanā ir ignorēta kāda no tajā iesaistītajām personām.
- Noteikumu projektā „Noteikumi par ogļūdeņražu meklēšanu, izpēti un ieguvi” ietvertais regulējums jau iepriekš bija noteikts 2007. gada 4. septembra Ministru kabineta noteikumos Nr. 597 „Noteikumi par ogļūdeņražu meklēšanu, izpēti un ieguvi un valsts nodevas maksāšanas kārtību un apjomu”, jaunajā noteikumu projektā tika precizētas tikai atsevišķas tā sadaļas un vairumā gadījumu veiktās izmaiņas un papildinājumi ir labvēlīgi licenciātam.
Noteikumu projekta izstrādei EM izveidoja darba grupu, kuras sastāvā bija Ekonomikas ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, VAS „Privatizācijas aģentūra”, Valsts Vides dienesta, valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC), Satiksmes ministrijas, VAS „Latvijas Jūras administrācija” pārstāvji, un kuras uzdevums bija izstrādāt Ministru kabineta noteikumu projektu „Grozījumi Ministru kabineta 2007. gada 4. septembra noteikumos Nr. 597 „Noteikumi par ogļūdeņražu meklēšanu, izpēti un ieguvi un valsts nodevas maksāšanas kārtību un apjomu”.
Noteikumu projekta saskaņošanā iesniegtajos licenciātu (un citu iesaistīto saskaņošanas dalībnieku) atzinumos nav norādīts, kādi konkrēti speciālisti ir piedalījušies noteikumu projekta izvērtēšanā un kompānijas viedokļa izstrādē. Ņemot vērā to, ka par noteikumu projektu pēc tā izsludināšanas Valsts sekretāru sanāksmē no valsts pārvaldes institūcijām, kā arī no licenciātiem, tika saņemts liels skaits iebildumu, pirmajā noteikumu projekta saskaņošanas sanāksmē sākotnēji secīgi tika izskatīti iebildumi, kurus bija izteikušas valsts pārvaldes institūcijas, savukārt licenciātu izteiktie iebildumi tika skatīti vairākās sekojošajās saskaņošanas sanāksmēs.
- Ekonomikas ministrija uzskata, ka, lai nesadrumslotu normatīvo aktu sistēmu un vienkāršotu tiesību aktu piemērošanu, lietderīgāk regulējumu attiecībā uz ogļūdeņražu izpēti un ieguvi noteikt vienos Ministru kabineta noteikumos, kuros jau šobrīd ir iestrādātas atšķirīgas tiesību normas darbiem jūrā un uz sauszemes, kā arī valsts īpašumā esošajās zemēs un zemēs, kas nav valsts īpašumā.
- Ekonomikas ministrija uzskata, ka eksperimentālās ogļūdeņražu ieguves laikā tiek radīts paaugstināts vides piesārņojuma risks, kā arī sabiedrības drošības un veselības apdraudējums, jo eksperimentālā ieguve tiek veikta no izpētes urbuma, uz kuru nav attiecināmas būvniecību regulējošo normatīvo aktu, kā arī Aizsargjoslu likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu prasības.
Ekonomikas ministrija pozitīvi vērtē faktu, ka licences laukumā Kuldīgas novada Gudenieku pagastā līdzšinējās ogļūdeņražu izpētes un tās ietvaros veiktās eksperimentālās ogļūdeņražu ieguves laikā tiek veikts augsnes monitorings un nav konstatēts vides piesārņojums, tomēr tas automātiski nenovērš vides piesārņojuma rašanās iespēju, bez tam ogļūdeņražu izpētes urbums ir tieši saistīts ar dziļākiem zemes dzīļu slāņiem, kuru iespējamo piesārņojumu nevar konstatēt, veicot augsnes monitoringu.
Noslēgumā vēršam uzmanību uz to, ka noteikumu projektā noteiktais regulējums ir attiecināms ne tikai uz ogļūdeņražu izpētes un ieguves laukumu Kuldīgas novada Gudenieku pagastā, bet arī uz citiem jau noteiktajiem licences laukumiem, kā arī licences laukumiem, kas tiks noteikti nākotnē, līdz ar to nav korekti izmantot atsauci tikai uz iepriekš minēto licences laukumu, sakot, ka tā tuvumā nav ēku, uz kurām var attiekties Aizsargjoslu likums.
Ministrija nespēj novērst defektus
Baltijas ogļūdeņražu izpētes un ieguves asociācija uzskata, ka valdības izstrādātais ogļūdeņražu izpētes un ieguves noteikumu nav atbalstāms un norāda:
„Diemžēl pusotra gada garumā Ekonomikas ministrija nav spējusi novērst Noteikumu defektus un divu gadu laikā nav spējusi atrisināt vienkāršu uzdevumu – atļaut licenciātam izmantot veiksmīgu, produktīvu naftas urbumu iekams nav pabeigta ogļūdeņražu izpētes minimālā programma, kā arī nav spējusi argumentēti pamatot kāpēc ir nepieciešams papildus saņemt Ekonomikas ministrijas atļauju, lai uzsāktu izpētes un ieguves darbus (izsniedzot licenci, licencē tiek norādīta izpētes programma un termiņi) un tamlīdzīgi.
Ekonomikas ministrija ar Noteikumiem vēlas ierobežot eksperimentālās ogļūdeņražu ieguves termiņu, noteikt attālumu ieguves urbumu ierīkošanai, kā arī noteikt papildus procedūras un saskaņošanas pirms tiek veikta izpēte un ieguve.”
Kasjauns.lv/Foto: Lauris Nagliņš/LETA