Pamatīgi atšķiras valsts iestāžu maksātās summas par elektrību
Elektrības cenu izmaiņu un jauno sadales tarifu rezultātā pērn ir pamainījušies valsts iestāžu elektrības rēķini, turklāt cena, par kādu dažādas valsts iestādes iepērk elektrību, atšķiras gandrīz par 70%, aptaujājot 16 valsts iestādes, noskaidrojis laikraksts "Neatkarīgā".
Valsts iestādes lielākoties par labāko atzinušas "Latvenergo" piedāvājumu, bet daļa pērn mainījušas piegādāju. Atsevišķas iestādes arī pārskatījušas pieslēguma nosacījumus, atsakoties no liekajām jaudām.
Rezultātā starp valsts iestādēm maksa par elektrību atšķiras ļoti ievērojami, piemēram, Finanšu ministrija (FM) par pagājušā gada novembrī patērēto elektrību maksāja 10,18 eirocentus par kilovatstundu, bet Tieslietu ministrija - 17,18 eirocentus par kilovatstundu.
Otru lielāko cenu par elektrību maksājusi Ekonomikas ministrija - 17,16 eirocentus par kilovatstundu, bet trešo - Satiksmes ministrija, kas maksājusi 16,93 eirocentus par kilovatstundu. Savukārt aiz FM mazākie maksājumi bijuši Valsts ieņēmumu dienestam - 11,62 eirocenti par kilovatstundu - un Zemkopības ministrijai - 12,09 eirocenti par kilovatstundu.
Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka elektronenerģijas vidējā cena mazumtirdzniecībā 2016. gadā bija 16,64 eirocenti par kilovatstundu, kas ir par aptuveni 2% zemāka nekā 2015.gadā. Patērētājs elektrības gala cenu var samazināt, ne tikai izvēloties izdevīgāko elektrības piedāvājumu, kā to atļauj brīvais elektrības tirgus, bet arī pārskatot pieslēguma jaudas, kā to rekomendē "Sadales tīkls", taču to darījusi tikai daļa valsts iestāžu.
Zemkopības ministrijas ēkai elektrību šobrīd nodrošina "Geton Energy". Valsts SIA "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" valdes loceklis Sergejs Zikins skaidrojis, ka elektrības ražošanas cena ir zemāka, jo 2016.gada 1.augustā uzņēmums mainīja elektroenerģijas piegādātāju, bet elektrības pārvada cena ir palielinājusies, stājoties spēkā jaunajiem sadales tarifiem.
Daļai valsts iestāžu elektrības cena ir pieaugusi. Piemēram, Ārlietu ministrija pagājušā gada novembrī par vienu kilovatstundu maksājusi par 17% vairāk nekā pirms gada. Ministrija skaidrojis, ka pamattarifs par elektroenerģiju Ārlietu ministrijai ir nemainīgs, un tas ir noteikts līgumā ar "Latvenergo". Līgums tika noslēgts 2015.gadā iepirkuma procedūras rezultātā.
Brīvības bulvārī 36 cena par vienu kilovatstundu pagājušā gada oktobrī, salīdzinot ar 2015. gada oktobri, pieaugusi par aptuveni 5%. "Šā gada vasarā "Latvenergo", veicot auditu, atklāja elektrības skaitītāja bojājumu. Tā dēļ patērētā elektroenerģija uzrādījās nekorekti, tas ir, mazāk, nekā faktiski patērēts. Pēc bojājumu novēršanas gada otrajā pusē patērētais elektroenerģijas apjoms atspoguļojas lielāks," situāciju skaidrojusi Valsts kancelejas pārstāve Zaiga Barvida.
LETA/Foto: Ieva Lūka/LETA