
Latvijā pieejami mazauto, kurus var vadīt jau no 14 gadu vecuma
Ko darīt, ja pusaudzim dzīve ir pietiekami saspringta un aizņemta, lai rastos problēmas paspēt savu atvasi aizvest uz visiem treniņiem un apmeklējamajām nodarbēm? Zinot to, cik agresīva mēdz būt lielas pilsētas satiksme, vecāki diez vai labprāt izšķiras par bērna vecumam atbilstoša divriteņu mopēda vai motorollera iegādi, taču CSDD informē par drošu un teju jebkuram maciņam pieejamu alternatīvu – mazauto.
Tikpat kā mopēds!
Lai arī maz zināmi un iecienīti, arī Latvijā ir pieejams diezgan plašs tā dēvēto mazauto klāsts. Šie auto no ārienes ne ar ko daudz neatšķiras no pilnvērtīgiem neliela izmēra vieglajiem auto, taču ir īpaši ar to, ka pēc būtības un parametriem atbilst mopēdam vai kvadriciklam. CSDD sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Jānis Aizpors skaidro, ka šādi auto principā tiek pieskaitīti pie AM, vai B1 (mopēdu kvadriciklu kategorijas) un tiesības vadīt šādus transportlīdzekļus Latvijā var iegūt jau attiecīgi no 14 vai 16 gadu vecuma.
Bez pierastajiem divu riteņu mopēdiem par šīs kategorijas transportlīdzekļiem tiek uzskatīti arī četru riteņu transportlīdzekļi, kuru ātrums nepārsniedz 45 km/h, motora maksimālā jauda nepārsniedz 4 kw un pašmasa nepārsniedz 350 kg.
Savukārt par kvadricikliem uzskatāmi 4 riteņu transportlīdzekļi, kuru maksimālais ātrums pārsniedz 45 km/h vai kuriem iekšdedzes motors ir 50 cm3 vai ar lielāku darba tilpumu. Kvadricikla pašmasa nedrīkst pārsniegt 400 kg (550 kg, ja tas paredzēts kravas pārvadāšanai) un motora jauda 15 kw. Ja šie parametri tiek pārsniegti, tas tiek uzskatīts par vieglo automobili, kura vadīšanai nepieciešamas B kategorijas tiesības.
Mazauto ir drošāki un ļoti ekonomiski
CSDD pārstāvis apgalvo, ka šāda mazauto iegāde var būt izdevīga un ir uzskatāma par drošāku alternatīvu divriteņu motorizētajiem transportlīdzekļiem: „Par šādu auto iegādi, kurus var vadīt jaunieši no 14 vai 16 gadu vecuma, lēmumu galu galā pieņem vecāki, taču tas varētu būt izdevīgi ja jaunietis ir aktīvs un viņam daudz jāpārvietojas – mācības skolā, treniņi vairākās vietās, mūzikas, mākslas skolas un citas aktivitātes. Pirmkārt, tas noteikti ir drošāk. Pārvietošanās uz četriem riteņiem ceļu satiksmē ir stabilāka par braukšanu ar divriteņu transportlīdzekļiem.” CSDD informē, ka izteikti daudz traumu tiek gūtas tieši krītot no divriteņu braucamajiem: „Braucot automobilī, autovadītājs atrodas tādā kā drošības karkasā, kas var zināmā mērā pasargāt, ja notiek avārija.”

Veids kā apgūt satiksmi
Papildus jau minētajam, īpaši svarīgi argumenti mazauto izvēlei pār mopēdu, motorolleri vai motociklu ir komforts rudens-ziemas sezonā un fakts, ka šādi auto ir ļoti ekonomiski (arī mazāki nodokļi) un mazo gabarītu dēļ tos ir ļoti viegli novietot stāvvietās. „Jaunietis šādā veidā droši pierod pie ceļu satiksmes un iemācas iekļauties braukšanas plūsmā. Protams, pirms iegādes jāizvērtē arī finansiālās iespējas, taču šādus auto var iegādāties arī lietotus,” skaidro CSDD.

Mazauto lielpilsētu ielās




