Jaunā desmit eiro banknote mūsu maciņos nonāks pēc nedēļas. VIDEO
Otrās jeb Eiropas sērijas desmit eiro banknotes ir līdzīgas pirmās sērijas banknotei, bet ir nedaudz mainīts tās dizains un uzlabota drošība.
Bizness un ekonomika

Jaunā desmit eiro banknote mūsu maciņos nonāks pēc nedēļas. VIDEO

Jauns.lv

Pēc nedēļas, 23.septembrī, Latvijā un citās eirozonas valstīs apgrozībā nonāks jaunā desmit eiro banknote.

Otrās jeb Eiropas sērijas desmit eiro banknotes ir līdzīgas pirmās sērijas banknotei, bet ir nedaudz mainīts tās dizains un uzlabota drošība.

Jaunās desmit eiro banknotes apgrozībā nonāks pakāpeniski, ar komercbanku starpniecību. Līdzšinējās, pirmās sērijas eiro banknotes neatgriezīsies atpakaļ apgrozībā pēc nokļūšanas Latvijas Bankā - tās tiks aizstātas ar Eiropas sērijas banknotēm un iznīcinātas. Pirmās sērijas desmit eiro banknotes saglabās savu vērtību bez laika ierobežojuma. Uzņēmējiem un iedzīvotājiem nekur nav speciāli jāiet vai jāveic kādas īpašas darbības, lai apmainītu savu naudu - jauno banknošu nonākšana apgrozībā notiks automātiski ar komercbanku, inkasācijas uzņēmumu un Latvijas Bankas palīdzību.

Ir veikti visi nepieciešamie priekšdarbi, lai jaunās banknotes ieviešana noritētu raiti gan finanšu sistēmai, gan uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem. Latvijas Bankas valdes loceklis, Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms šodien žurnālistus informēja, ka banknošu krājumi sadarbībā ar Vācijas centrālo banku ir nodrošināti laicīgi un pietiekamos apjomos.

Latvijas Bankas Naudas tehnoloģiju daļas vadītājs Andris Tauriņš stāstīja, ka gatavošanās jaunās banknotes ieviešanai notika ilgāk nekā gadu - bija naudas automātu un citu iekārtu testi, tika pārbaudīta programmatūra un risināti citi tehniski jautājumi. Problēmas neradās, un viens no skaidrojumiem ir tas, ka Latvijas uzņēmēji - bankas, degvielas, dzērienu tirgotāji, autostāvvietu un biļešu pakalpojumu sniedzēji - izmanto modernas iekārtas.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis apliecināja, ka veikalu kasieri ir labi pieraduši pie jaunās naudas, darbs rit raiti, uzkrāta pietiekama pieredze, lai spētu atpazīt eiro naudas zīmes. LPTA biedru - tīklu "Rimi", "Narvesen", "Maxima" - veikalos bijis visai maz gadījumu, kad kāds mēģinājis norēķināties ar viltotu eiro banknoti.

Jaunā 10 eiro banknote

Jaunā 10 eiro banknote

Tirgotāji gatavojušies jaunās desmit eiro banknotes laišanai apgrozībā, gan izglītojot darbiniekus, gan piemērojot programmnodrošinājumu banknošu atpazīšanas iekārtām. Sadarbībā ar Latvijas Banku tirdzniecības vietu darbiniekiem izplatīti informatīvie bukleti par jauno banknoti.

Desmit eiro banknotes ir Latvijā otras izplatītākās pēc 20 eiro banknotēm. Kopumā Latvijas Banka ir izlaidusi apgrozībā 7,8 miljonus desmit eiro banknošu, 13,4 miljonus 20 eiro banknošu, 7,2 miljonus 50 eiro banknošu un sešus miljonus piecu eiro banknošu.

Eiro banknotes ir vienādas visās eirozonas valstīs. Apgrozībā ir septiņu nominālvērtību eiro banknotes - piecu, desmit, 20, 50, 100, 200 un 500 eiro, un uz tām attēloti dažādu Eiropas vēstures periodu arhitektūras stili. Uz piecu eiro banknotes attēlots antīkais periods, desmit eiro - romānika, 20 eiro - gotika, 50 eiro - renesanse, 100 eiro - baroks un rokoko, 200 eiro - 19.gadsimta tērauda un stikla arhitektūra, 500 eiro - 20.gadsimta arhitektūra.

Eiro banknotēs iestrādāti dažādi pretviltošanas elementi, piemēram, dobspiede, ūdenszīmes, aizsargjoslas, mikroteksts, hologrammas. Otrās sērijas eiro banknotēs izmantoti jaunākie sasniegumi banknošu tehnoloģijā - jauni pretviltošanas elementi, kas nodrošinās labāku aizsardzību pret viltojumiem, kā arī tās ir izturīgākas un nebūs tik bieži jānomaina. Dažos jaunās sērijas eiro banknošu pretviltošanas elementos iestrādāts Eiropas - grieķu mitoloģijas tēla - portrets, tāpēc tās sauc par Eiropas sērijas banknotēm.

Pirmā Eiropas sērijas banknote bija pieci eiro, un tā tika laista klajā 2013.gada pavasarī.

Lai informētu sabiedrību par jauno desmit eiro banknoti, Latvijas lielākajās televīzijās tiks raidīts Latvijas Bankas informatīvais klips.


LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA