Bizness un ekonomika

Elektroenerģijas biržas Latvijas un Lietuvas apgabalos sarūk cenas

Jauns.lv

Pagājušajā nedēļā - no 1.līdz 7.novembrim - salīdzinājumā ar nedēļu iepriekš Ziemeļeiropas elektroenerģijas biržas "Nord Pool Spot" Latvijas un Lietuvas cenu apgabalos "Elspot" tirgū vidējā elektroenerģijas cena saruka par 7,9%, savukārt Igaunijas cenu zonā tā pieauga par 3,2%, liecina aģentūras BNS biznesa informācijas portāla BBS apkopotie dati.

No 1. līdz 7. novembrim elektroenerģijas vidējā "spot" cena Latvijas cenu apgabalā bija 50,22 eiro par megavatstundu, bet nedēļu iepriekš tā bija 54,5 eiro par megavatstundu. Salīdzinājumā ar gada vidējo elektroenerģijas cenu Latvijas cenu apgabalā (50,05 eiro par megavatstundu) pagājušā nedēļā tā bija par 0,3% augstāka.

"Nord Pool Spot" Lietuvas cenu apgabals pietiekamās Latvijas-Lietuvas starpsavienojumu jaudas dēļ ir cieši saistīts ar Latvijas zonu, praktiski veidojot vienu cenu apgabalu - elektroenerģijas vidējā "spot" cena Lietuvas cenu apgabalā bija 50,27 eiro par megavatstundu, bet nedēļu iepriekš tā bija 54,61 eiro par megavatstundu. Lietuvas cenu apgabalā pagājušajā nedēļā salīdzinājumā ar gada vidējo cenu (50,06 eiro par megavatstundu) tā bija par 0,4% lielāka.

Savukārt Igaunijas cenu apgabalā no 1.līdz 7.novembrim elektroenerģijas vidējā "spot" cena bija 34,29 eiro par megavatstundu, bet nedēļu iepriekš tā bija 33,24 eiro par megavatstundu. Salīdzinājumā ar gada vidējo elektroenerģijas cenu Igaunijas cenu apgabalā (37,72 eiro par megavatstundu) pagājušā nedēļā tā bija par 9,1% zemāka.

Latvijas energoapgādes kompānijas "Latvenergo" Tirdzniecības attīstības daļas vadītājs Gatis Junghāns aģentūrai BNS sacīja, ka pagājušajā nedēļā turpinājās atšķirīgu elektroenerģijas tirgus cenu tendence visās Baltijas valstīs. Cenu lejupslīdi Latvijā un Lietuvā veicināja elektroenerģijas ģenerācijas palielināšanās Lietuvā par 6%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, 42% pieaugums pārvades jaudas kapacitātei starp Baltkrieviju un Lietuvu, kā arī 2-3% kritums Baltijas valstu elektroenerģijas patēriņā.

Savukārt Igaunijā cenu mēreno pieaugumu pamatā noteica līdzvērtīgs jeb 4% cenu pieaugums Skandināvijas tirgū. Tam par pamatu bija "Estlink" pārvades jaudas saglabāšanās stabilā apmērā – pagājušajā nedēļā vidēji 999 megavati uz Somijas-Igaunijas robežas, salīdzinot ar vidēji 1006 megavatiem iepriekšējā nedēļā, tādējādi nodrošinot lētas elektroenerģijas importu Baltijā no Skandināvijas. Līdz ar to pagājušajā nedēļā stundu skaits, kad elektroenerģijas tirgus cenas Somijā un Igaunijā bija pilnīgi vienādas jau otro nedēļu pēc kārtas saglabājās tuvu 100% (trīs nedēļas iepriekš 38%). Savukārt stundu skaits, kad cenas Igaunijā un Latvijā ir vienādas, pieauga līdz 24%, salīdzinot ar 10% iepriekšējā nedēļā.

Junghāns norādīja, ka pagājušajā nedēļā Baltijā elektrostacijas saražoja 74% no Baltijā nepieciešamās elektroenerģijas. Visvairāk elektroenerģijas importēja Lietuva - 79% no kopējā elektroenerģijas patēriņa. Latvija importēja 26% no kopējā elektroenerģijas patēriņa, savukārt Igaunija pagājušajā nedēļā saražoja par 37% vairāk elektroenerģijas nekā patērēja.

Elektroenerģijas cena biržā veidojas, ņemot vērā pieprasījumu un piedāvājumu, ko tostarp iespaido laika apstākļi, elektrostaciju saražotās enerģijas apmērs, kā arī pārvades jaudas.

"Nord Pool Spot" tirdzniecību veic 370 dalībnieku no 20 valstīm - pagājušajā gadā Ziemeļvalstīs un Baltijā kopā 84% no patērētās elektroenerģijas pārdota un nopirkta biržā. Kopējais "Nord Pool Spot" apgrozījums 2013.gadā bija 493 teravatstundas elektroenerģijas.

BNS