Kur mācās nākamie miljardieri, un kā skoloti mūsu turīgie?
Ir tāds mīts, ka bagātnieki visu sasnieguši saviem spēkiem un skolā bikses nav lieki deldējuši. Vai arī – saņēmuši mantojumu vai kā citādi tikuši pie visa gatava, smadzenes nepiepūlot. Tās ir blēņas.
Vairāk nekā 2300 miljardieru aptaujā noskaidrots, ka gandrīz divām trešdaļām ir universitātes izglītība, bet Lielbritānijā – 80 procentiem. Aptauju veikusi banka „USB” un Singapūras kompānija „Wealth-X”.
Doktora grāds desmitajai daļai
Ceturtā daļa miljardieru ieguvuši maģistra grādu, desmitā daļa lepojas ar doktora diplomu. Gandrīz visi viņi studējuši elitārās augstskolās, un 16 no 20 populārākajām atrodas ASV. Pirmajā vietā ir Pensilvānijas universitāte, seko Hārvarda, Jeila, Dienvidkalifornijas, Prīnstonas, Kornela un Stenforda universitātes.
Devītajā vietā ierindojas Mumbajas universitāte – tas liecina par Indijas izaugsmi. Savādi, ka miljardieru skolu sarakstā nav izslavēto britu universitāšu – Oksfordas un Kembridžas. Vienīgi Londonas Ekonomikas skola var lepoties ar miljardieriem. Krievijas oligarhiem izdevies saulītē izvilkt Maskavas Valsts universitāti.
Vairākums ļoti bagāto ļaužu guvuši panākumus finanšu nozarē, īpaši bankās un ieguldījumos. Vairāk nekā puse ziedo labdarībai un visbiežāk tieši izglītībai, īpaši augstākajai.
Miljardieru pasaules galvaspilsēta ir Ņujorka, bet lielākais kontrasts ir Nigērija – tā pretendē kļūt par valsti ar lielāko miljardieru skaitu Āfrikā, kaut arī šeit ir visvairāk bērnu, kam liegta iespēja apmeklēt skolu.
Kā ir Latvijā
Pat Latvijas bagātākajiem cilvēkiem ir vēl tālu līdz miljardiera statusam. Tomēr arī par miljonāru muļķis kļūt nevar. Kur tad viņi ir studējuši?
Ventspils mērs Aivars Lembergs 1977. gadā beidzis LVU Ekonomikas fakultāti rūpniecības plānošanas specialitātē. Baņķieris Valērijs Belokoņs ir studējis Latvijas Valsts universitātes Filoloģijas fakultātē un 1993. gadā Masačūsetsas universitātē, ASV.
Bijušais politiķis, uzņēmējs Aigars Štokenbergs Latvijas Valsts universitātē ieguvis jurista izglītību, bet jau neatkarības laikā izstudējis par ekonomistu Latvijas Banku augstskolā.
Nopietna izglītība ir veselības ministra amatam izvirzītajam Guntim Belēvičam, briežu dārza un restorāna īpašniekam, agrākajam „Saules aptieku” tīkla saimniekam. Viņš ir bioloģijas doktors, izglītojies Maskavas 2. Medicīnas institūtā, ieguvis profesionālo un biznesa papildizglītību Vācijā un 1997. gadā Latvijas Medicīnas akadēmijā – farmaceita diplomu.
Ekspremjers Māris Gailis 1978. gadā beidzis toreizējo Rīgas Politehnisko institūtu inženiermehānikas specialitātē. Šīs augstskolas absolvents ir arī no „Baltkom” biznesa atgājušais Pēteris Šmidre, kurš ir diplomēts radiokonstruktors.
Var arī bez augstām skolām
Ir arī izņēmumi – tirgotājs Raimonds Gerkens četrus gadus nomācījies Rīgas Finanšu un kredītu tehnikumā un profesionālajā skolā apguvis padomju laikam ļoti noderīgās bārmeņa un viesmīļa gudrības. „Lido” saimnieks Gunārs Ķirsons ir mācījies Murjāņu sporta internātskolā un beidzis mākslas skolas kokapstrādes nodaļu.
Kādreizējam „Admirāļu kluba” spēļu elles īpašniekam Jānim Dāvim pieticis ar Cēsu proftehniskajā skolā iegūto galdnieka diplomu un neklātienē pabeigto Rīgas Industriālo politehnikumu.
To beidzis arī Ainārs Šlesers specialitātē – stanču un presformu ražošana. Vēl viņš gadu studējis mārketingu Norvēģijas Kristīgajā tautas augstskolā, ko par īstu augstskolu grūti saukt. 1999. gadā Šlesers sāka studijas Latvijas Kristīgajā akadēmijā, bet līdz diplomam vēl nav ticis.