
Aicina apsvērt iespēju pieņemt darbā probācijas klientus - personas, kas izcietušas sodu

Lai veicinātu sabiedrības iesaisti un risinātu darba spēka pieejamību, Tieslietu ministrija un Valsts probācijas dienests, aicina darba devējus apsvērt iespēju pieņemt darbā probācijas klientus – personas, kas izcietušas sodu.
2024. gadā Valsts probācijas dienesta klientu vidū 32% tika nodarbināti un atradās darba attiecībās, kas liecina par zināmu integrāciju darba tirgū. Tomēr lielākā daļa – aptuveni 63% – šobrīd nav darba tiesiskajās attiecībās, taču ir uzskatāmi par potenciālajiem darba ņēmējiem, kuriem ir iespējas un resursi iesaistīties darba tirgū, ja tiek nodrošināts atbilstošs atbalsts un motivācija.
1,3% probācijas klientu jau šobrīd aktīvi meklē darbu, kas norāda uz viņu vēlmi mainīt esošo situāciju un uzlabot savas dzīves kvalitāti. Papildus tam 21% probācijas klientu ir iesaistīti sabiedriskajos darbos, kuros viņi izmanto un attīsta savas prasmes un iemaņas. Šāda veida iesaiste ne tikai veicina viņu sociālo iekļaušanos, bet arī palīdz uzkrāt darba pieredzi un uzlabot nodarbinātības iespējas nākotnē.
24. aprīlī norisinājās diskusija par probācijas klientu darba tirgū, fokusējoties uz to iespējām, izaicinājumiem un pieredzi. 2024. gadā Valsts probācijas dienests organizēja sabiedriskā darba izpildi 6835 personām un uzraudzīja 5202 personas. Probācijas klienti 2024. gadā nostrādāja 530745 sabiedriskā darba stundas (pilngadīgie – 527058, nepilngadīgie – 3687), tas darba devējiem ļāva citām vajadzībām novirzīt 2 065 202 EUR (rēķinot minimālo darba stundas likmi 2024. gadā katra mēneša ietvaros). Kopumā kopš 2005. gada sabiedriskā darba laikā paveiktie darbi darba devējiem ir ļāvuši citām vajadzībām novirzīt vismaz 19 616 702 EUR.
Probācijas klienti ir dažādu profesiju pārstāvji, piemēram, metinātāji drēbnieki, elektriķi, pavāra palīgi, šoferi, ekskavatoristi, apkures sistēmu mehāniķi, automehāniķi, celtnieki, santehniķi, bruģētāji, mežstrādnieki, autoatslēdznieki, sanitāri, maiznieki, būvnieki, dažādi speciālisti IT un tehnoloģiju jomā u.c. Katra profesija ir svarīga, un katra cilvēka darbs ir nozīmīgs.
“Iesaistot probācijas klientus darba tirgū, mēs veicinām viņu spēju atgriezties pilnvērtīgā un cieņpilnā dzīvē. Tie nav tikai skaitļi – aiz katras sabiedriskā darba stundas slēpjas konkrēts cilvēks, kurš ar savu darbu sniedz ieguldījumu sabiedrībai. Šis ir arī aicinājums darba devējiem būt atvērtiem un drosmīgiem – sniegt iespēju tiem, kas to patiesi novērtēs. Probācijas klientu vidū ir cilvēki ar pieredzi un prasmēm dažādās nozarēs, ar reālām prasmēm un vēlmi strādāt, un viņu iesaiste ir ieguvums mums visiem – gan ekonomiski, gan sociāli,” atzīst Valsts probācijas dienesta vadītājs Imants Jurevičius.
“Šī ir sarežģīta, bet ļoti nozīmīga tēma. Lai sadarbība starp darba devēju un probācijas klientu būtu veiksmīga, ir svarīga abu pušu atklātība, gatavība iesaistīties un izprast. Darba devēju atbildība ir ne tikai nodrošināt apstākļus, kuros cilvēks var strādāt, bet arī palīdzēt viņam iejusties vidē, būt sadzirdētam un saklausītam. Būtiski ir saņemt atgriezenisko saiti par padarīto, ko parāda – attieksme, motivācija, produktivitāte un profesionalitāte, ” norāda Latvijas darba devēju konfederācijas ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs.