FOTO: Riga Waterfront pilsētvide: iedvesmojoties no Centrālparka zaļuma un arhitektūras daudzveidības
foto: Publicitātes foto

FOTO: Riga Waterfront pilsētvide: iedvesmojoties no Centrālparka zaļuma un arhitektūras daudzveidības

Reklāmas projekts

Plānojot “Riga Waterfront” ielas, ēkas un skvērus, mēs iedvesmojāmies no Ņujorkas centrālparka zaļuma un arhitektūras dažādības.

“Riga Waterfront” teritorijas attīstības vīzija

“Riga Waterfront” ir vieta, kas var radīt līdzīgu pilsētas dinamiku kā Hafencity Hamburgā vai Nordhavn rajons Kopenhāgenā, piesaistot iedzīvotājus, kas atgriežas uz dzīvi Rīgā, kā arī tos, kas vēlas dinamisku dzīvesveidu pilsētas centrā. Turklāt šī teritorija var kļūt par jaunu tūrisma galamērķi līdzās tik populārajai Vecrīgai.

Atbildība par Riga Waterfront teritorijas plānošanu ir uzticēta arhitektu komandai no Šveices – “Hosoya Schaefer Architects” – kuriem ir ne vien ievērojama pieredze pilsētvides plānošanā, bet arī izpratne par to, kas Rīgai ir piemērots un nepieciešams. Lai nodrošinātu vietējās arhitektūras integrāciju projektā, pilsētplānojumu, tostarp ielu un skvēru izkārtojumu, ēku atrašanās vietas un teritorijas kopējo vīziju, viņi strādā rokrokā ar Latvijas arhitektiem no “Ēter / Urban Lab”.

Arhitekti norāda, ka Rīga ir pilsēta, kura jau tuvākajā laikā piedzīvos pārmaiņas, jo mainās iedzīvotāju skaits, mainās pilsētnieku dzīvesveids un pieaug ārvalstu ekspertu koncentrācija pilsētā.  Lai gan pēdējās desmitgadēs iedzīvotāju skaits ir samazinājies, nākamajos divdesmit gados šī tendence var mainīties. Daudzi latvieši, kuri kādu laiku pavadījuši ārzemēs, atgriezīsies, meklējot kvalitatīvu dzīves telpu savā dzimtenē. Arvien vairāk starptautisku uzņēmumu bāzējas Rīgā un piesaista nozares ekspertus no visas pasaules darbam šeit. Šī iedzīvotāju grupa vēlēsies vidi, kas apvieno Latvijas unikālo ainavu un identitāti ar moderniem pilsētvides risinājumiem, kādus var atrast citviet Eiropā.

“Riga Waterfront” atrodas bijušajā industriālajā teritorijā, kas glabā daudz liecību par pilsētas attīstību un ražošanu. Arhitektu uzdevums ir saglabāt un dokumentēt šīs liecības, lai nākotnes pilsētvide šeit iegūtu unikālu identitāti, kas savieno pagātni ar nākotni. Teritorija tiks dalīta sešos dažādos kvartālos, katram piešķirot savu raksturu, publiskās telpas un funkcijas. Dienvidos, pie jahtu ostas, iedzīvotāji varēs baudīt aktīvu un dinamisku vidi, savukārt iekšpagalmi būs ērti un droši  ģimenēm, kuras izvēlēsies šeit  audzināt bērnus. Pie Eksporta ielas baseina tiks radīta vieta peldēm un vakariņu baudīšanai promenādē gar upi.

“Hosoya Schaefer Architects” pārstāvis Aleksandrs Knērs uzsver, ka šī attīstība piedāvā iespēju atdzīvināt Rīgas krastmalu, radot vidi, kur dažādi cilvēki var atrast sev piemērotu mājokli, vietu darbam un atpūtai. “Mēs esam iedvesmojušies no Ņujorkas Centrālparka zaļuma un dažādības, lai radītu harmonisku pilsētvidi, kas apvieno publiskās un privātās telpas, kā arī arhitektūras dažādību,” skaidro Knērs.

Pilsētvide un arhitektūra Riga Waterfront

Arhitektūras dažādība un pilsētvides kvalitāte

Arhitekte Beatrise Šteina (“Ēter / Urban Lab”) stāsta, ka teritorijas apbūves augstuma un mēroga arhitektoniskā saspēle palīdzēs veidot daudzveidīgu pilsētvidi. Augstākas ēkas tuvāk Viesturdārzam pakāpeniski pāries zemākās apbūves zonās tuvāk Daugavas promenādei. Šī ēku daudzveidība ir svarīgs pilsētas dzīvīguma faktors, kas īpaši būtisks Rīgas centra apbūvei. Tikpat svarīga ir teritorijas publisko telpu un zaļo zonu dažādība.

“Projektā ir integrētas gan plašas, aktīvai atpūtai un kultūras norisēm paredzētas publiskās telpas, gan arī nelielas, mierīgas atpūtas vietas, tā dēvētās “zaļās kabatas”, kur cilvēki varēs pasēdēt ūdens tuvumā, koku ēnā,” stāsta B. Šteina. “Tieši šī arhitektūras un telpiskās struktūras dažādība padarīs pilsētvidi baudāmu gan iedzīvotājiem, gan apmeklētājiem.”

Vēl viena būtiska projekta iezīme ir ēku un ārtelpu funkciju daudzveidība. Dzīvokļi mijas ar biroju telpām, kultūras un mākslas centri ar sporta zonām, rotaļu laukumi ar kafejnīcām un mierīgām lasīšanas vietām. Tas nodrošinās, ka teritorija ir dzīvīga gan dienas, gan vakara stundās, turklāt neatkarīgi no gadalaika.

Arhitekte norāda, ka ir ņemti vērā Latvijas klimatiskie apstākļi. “Mūsu mērķis bija radīt vidi, kas ir baudāma visu gadu – vasarā piedāvājot ēnainas vietas atpūtai un pastaigām, bet ziemā nodrošinot telpu piemērtām ziemas aktivitātēm, piemēram, slidotavai un  Ziemassvētku tirdziņam paredzētas zonas.”