Dombrovskis: "Trampa tarifi" sitīs pa kabatu gan Eiropai, gan pašai Amerikai
foto: Evija Trifanova/LETA
Eiropas ekonomikas un produktivitātes, īstenošanas un vienkāršošanas komisārs Valdis Dombrovskis
Bizness un ekonomika

Dombrovskis: "Trampa tarifi" sitīs pa kabatu gan Eiropai, gan pašai Amerikai

Biznesa nodaļa

Jauns.lv/LETA

ASV noteiktie muitas tarifi atstās negatīvu iespaidu gan uz Eiropas Savienības (ES), gan ASV ekonomiskās izaugsmes rādītājiem, kā arī uz inflāciju, paziņoja Eiropas ekonomikas un produktivitātes, īstenošanas un vienkāršošanas komisārs Valdis Dombrovskis (JV).

Viņš uzsvēra, ka ES no savas puses gribēja no šāda scenārija izvairīties, kas arī skaidri tika pausts ASV, tomēr ASV jaunā administrācija nolēma virzīties uz priekšu, ieviešot muitas tarifus pret ES tēraudu un alumīniju, kā arī pret tērauda un alumīnija izstrādājumiem. Komisārs klāstīja, ka tieši tāpēc ES nolēmusi noteikt atbildes tarifus, kas daļēji tiks ieviesti no 1.aprīļa, daļēji no 16.aprīļa.

Dombrovskis norādīja, ka līdzīga situācija ES bija arī ASV prezidenta Donalda Trampa pirmās prezidentūras laikā, kad tika ieviesti tarifi pret ES tēraudu un alumīniju. Viņš skaidroja, ka ASV administrācijas ieviestie muitas tarifi šoreiz ir apjomīgāki - ja iepriekš tēraudam tika piemērots 25% muitas tarifs, bet alumīnijam - 10% tarifs, tad patlaban 25% muitas tarifs ir gan tēraudam, gan alumīnijam, aptverot arī izstrādājumus no tērauda un alumīnija.

Komisārs atzīmēja, ka ES gatavo atbildi divos piegājienos - 1.aprīlī un 16.aprīlī. Pirmajā piegājienā atjaunos tarifus, kurus ES bija noteikusi, atbildot uz ASV tarifiem Trampa pirmās prezidentūras laikā. Pēc Dombrovska paustā, tāpēc to ir iespējams izdarīt ātrāk. Taču par turpmākajiem tarifiem būs vajadzīgas konsultācijas ar bloka dalībvalstīm, tāpēc tas prasīšot nedaudz vairāk laika.

"ES no savas puses ASV administrācijai ir norādījusi, ka Eiropas Komisija ir atvērta sarunām un konstruktīviem risinājumiem, jo tarifi nenāks par labu ne ASV, ne ES ekonomikai, tāpēc, protams, labāk būtu no tiem izvairīties," teica komisārs.

Taujāts, kādi varētu būt ASV ieguvumi no muitas tarifu noteikšanas, Dombrovskis skaidroja, ka tāda ir Trampa politika, kas pēc būtības ir protekcionistiska. Tās mērķis ir aizstāvēt vietējo industriju no ārzemju konkurences, taču šīs preces ASV tirgū sadārdzināsies. Viņš aicināja ņemt vērā arī ļoti integrētās piegāžu ķēdes, tostarp starp ES un ASV. Tarifi arī radīs piegāžu ķēžu pārrāvumus un līdz ar to arī negatīvas sekas uzņēmumiem kā ES, tā ASV.

"Ekonomiskā realitāte šāda veida tarifiem nav pozitīva. Jāsaka, ka ASV jaunā administrācija ar tarifiem nevēršas tikai pret ES, bet arī pret Kanādu, Meksiku un Ķīnu. Kopumā šāda veida Trampa politikai būs arī negatīvas globālās ekonomikas sekas," teica komisārs.

Viņš pieminēja, ka Starptautiskajam Valūtas fondam ir pētījums par tarifiem kopumā, proti, tie noved pie ekonomikas fragmentācijas - tirdzniecība fokusējas noteiktos tirdzniecības blokos. Vidējā termiņā tas rada situāciju, kad pasaules iekšzemes kopprodukts (IKP) ir par 7% zemāks, atšķirībā no situācijas, kad šādu tarifu nav un nenotiek arī ekonomikas fragmentācijas. Dombrovskis skaidroja, ka efekts ir līdzvērtīgs tam, ja Vācijas un Francijas kopējo IKP izņemtu ārā no pasaules ekonomikas.

LETA jau rakstīja, ka pusnaktī uz trešdienu stājās spēkā ASV iepriekš paziņotais 25% tarifs tērauda un alumīnija importam no visām valstīm. Ceturtdaļa tērauda un 40% alumīnija, ko izmanto ASV rūpniecībā, tiek importēta.

Tramps ceturtdien draudēja noteikt 200% muitas tarifus vīnam, šampanietim un citiem alkoholiskajiem dzērieniem no Francijas un citām ES dalībvalstīm, ņemot vērā bloka iecerētos tarifus viskija importam no ASV.

"Ja šie tarifi nekavējoties netiks atcelti, ASV noteiks 200% tarifus vīnam, šampanietim un [citiem] alkoholiskajiem dzērieniem no Francijas un citām ES valstīm," norāda Tramps ierakstā savā sociālajā tīklā "Truth Social".

ES trešdien paziņoja, ka reaģēs uz ASV noteiktajiem muitas tarifiem tērauda un alumīnija importam, no 1.aprīļa atjaunojot tarifu piemērošanu no ASV importētajiem rūpniecības un lauksaimniecības produktiem, tostarp viskijam, motocikliem, zemesriekstu sviestam un laivām.

Eiropas Komisija norādīja, ka jaunie ASV tarifi ietekmēs ES eksportu 26 miljardu eiro apmērā, kas ir aptuveni 5% no ES kopējā preču eksporta uz ASV, tādēļ ASV importētājiem nāksies maksāt papildu ievedmuitas nodevas sešu miljardu eiro apmērā. Savukārt ES īstenotie pretpasākumi ietekmēs ASV eksportu 28 miljardu eiro apmērā.