Francija grasās izveidot lielāko mākslīgā intelekta centru Eiropā
foto: JEANNE ACCORSINI/SIPA
"Mēs esam atgriezušies mākslīgā intelekta sacīkstēs", paziņojis Francijas prezidents Emanuels Markons.

Francija grasās izveidot lielāko mākslīgā intelekta centru Eiropā

Gundega Grīva

Jauns.lv

0

Francijas prezidents Emanuels Makrons paziņojis, ka tuvāko gadu laikā Francijā tiks ieguldīti 109 miljardi eiro mākslīgā intelekta (MI) attīstībā, tai skaitā izveidojot lielāko MI datu centru Eiropā.

"Mēs esam atgriezušies mākslīgā intelekta sacīkstēs", pirmdienas, 10. februāra, vakarā Parīzes mākslīgā intelekta samitā paziņoja Francijas prezidents. Šādus komentārus viņš izteica vien dažas dienas pēc tam, kad 6. februārī tika panākta vienošanās ar Apvienotajiem Arābu Emirātiem (AAE) par plaša MI datu centra izveidošanu Francijā.

Investīciju kopējais apmērs būs 109 miljardi eiro, no kuriem AAE solījuši projektā ieguldīt 30 līdz 50 miljardus eiro, bet Kanādas fonds "Brookfield" - 20 miljardus eiro, tai skaitā 15 miljardus jaunu datu centru izveidē.

Pateicoties šīm ievērojamajām investīcijām, Francijas datu centrs kļūs par lielāko Eiropā un nostiprinās valsts pozīcijas MI jomā.

"Mūsdienu MI attīstībā pārsteidzoši ir tas, ka mazākas, ļoti motivētas un labi aprīkotas komandas īsā laikā var paveikt neparastas lietas," uzsver Francijas mākslīgā intelekta pētniecības laboratorijas "Kyutai" izpilddirektors Patriks Peress. Jāpiebilst, ka arī Ķīnas uzņēmums "Deepseek" aizvadītajā mēnesī pārsteidza pasauli ar savu čatbotu “DeepSeek-R1”. Tas izveidots ar salīdzinoši niecīgām ražošanas izmaksām un ražošanas jaudu, metot izaicinājumu ASV gigantiem.

"Pašlaik esam piektā pasaules lielvalsts MI jomā un atrodamies aiz ASV un Ķīnas. Tādēļ ir svarīgi kļūt ātrākiem un spēcīgākiem," uzsver Makrons. Tāpat viņš aicinājis uz globālu regulējumu MI jomā. "Ja kāds darbs tiek radīts izmantojot mākslīgo intelektu, mēs vēlamies, lai tas skaidri tiktu norādīts," norādīja Makrons, uzsverot MI izmantošanu viltotu attēlu un dezinformācijas izplatīšanā.

Atšķirībā no ASV, kur dominē slēgtie, lielie tehnoloģiju uzņēmumi, Francija veicina atvērtā koda MI attīstību. Šī pieeja ļauj izstrādātājiem piekļūt MI modeļiem un pielāgot tos dažādām vajadzībām, veicinot inovācijas un caurspīdību. Turklāt Francija liek uzsvaru uz energoefektīviem MI modeļiem, kas patērē mazāk resursu un var darboties pat uz lokālām ierīcēm, neizmantojot mākoņdatošanu. Šī stratēģija var sniegt Francijai priekšrocības salīdzinājumā ar konkurentiem, attīstot ilgtspējīgus MI modeļus.