Kuri klienti vismazāk jutīs elektroenerģijas cenu svārstības pēc Baltijas valstu atslēgšanās no Krievijas? Skaidro elektroenerģijas uzņēmuma pārstāvis
Baltijas valstu atslēgšanās no Krievijas elektroenerģijas tīkla, iespējams, padarīs elektroenerģijas biržas cenas svārstīgākas, tomēr šis lēmums radīs iespēju valstij iegūt elastīgu energosistēmu ar zemākām uzturēšanas izmaksām, norāda otrā lielākā elektroenerģijas tirgotāja uzņēmuma Latvijā "Enefit" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vancāns.
BRELL – tikai viens no izaicinājumiem
"Ietekmi, ko uz elektroenerģijas cenām atstās Baltijas valstu atslēgšanās no Krievijas elektroenerģijas tīkla, precīzi prognozēt nav iespējams, tomēr tendence, kas, visticamāk, būs arvien izteiktāka, – dienas ietvaros elektroenerģijas biržas cenas kļūs aizvien svārstīgākas. Jau 2024. gadā vidējā dienas cenu svārstību amplitūda bija 58 %, salīdzinot ar 34 % 2022. gadā vai 22 % 2019. gadā. Atslēgšanās no BRELL ir tikai viens no faktoriem, kas veicinās cenu svārstības elektroenerģijas tirgū, turklāt ne ar to lielāko ietekmi," norāda Vancāns.
"Piemēram, Somijas un Igaunijas elektroenerģijas savienojuma Estlink 2 sabotāža un pārrāvums enerģijas cenas ietekmē daudz vairāk, nemaz nerunājot par Krievijas iebrukumu Ukrainā un tam sekojošo izejvielu cenu kāpumu, kas 2022. gadā dramatiski palielināja elektrības cenas, vidējai mēneša cenai biržā pārsniedzot pat 50 centu par kilovatstundu," skaidro uzņēmuma pārstāvis.
Viņš piebilst, ka vismazāk svārstības tirgū jutīs klienti, kuriem ir bijusi iespēja uzstādīt saules paneļus un akumulatorus, tādējādi veicinot savas mājsaimniecības energoneatkarību no ārējiem apstākļiem.
Ne tikai patērētāji, bet arī aktīvi tirgus dalībnieki
"Atslēgšanos no BRELL aicinu skatīt arī kā unikālu iespēju. Pēc pievienošanās Eiropas elektrotīklam paši būsim atbildīgi par tīkla stabilitāti jeb balansēšanu. Šajā procesā kritiski svarīga ir elastīga iespēja tūlītēji apmierināt pieprasījuma kāpumu un arī uzglabāt lieko enerģiju."
"Būtisks jaunievedums ir tas, ka šajā procesā varēs piedalīties arī lietotāji – gan mainot savu patēriņu, gan arī izmantojot enerģijas uzkrāšanas iekārtas jeb akumulatorus. Tieši sinerģija starp lietotājiem un sistēmas operatoru būs par pamatu, lai veidotu efektīvu un fleksiblu energosistēmu, vienlaikus samazinot tās uzturēšanas izmaksas, jo viss balansēšanas darbs vairs negulstas tikai uz sistēmas operatora. "
Uzņēmumiem šeit ir paredzēta lielākā loma kā lielākajiem patērētājiem. Ja līdz šim viens no populārākajiem risinājumiem bija enerģijas ražošana pašu spēkiem ar saules paneļiem, tagad uzņēmumi aktīvi uzstāda arī enerģijas uzglabāšanas risinājumus jeb akumulatorus. Šādā veidā iespējams palielināt pašu saražotās enerģijas patēriņu un samazināt nepieciešamību to pārdot tīklā stundās, kad elektrības cena ir zema.
Līdz ar atslēgšanos no BRELL akumulatori iegūst jaunu pievienoto vērtību – uzņēmumi varēs pelnīt, pārdodot savas rezerves jaudas elektrotīkla stabilizēšanai un saņemot papildu kompensācijas maksu par elastīgu patēriņu, bet valsts iegūs elastīgu energosistēmu ar zemākām uzturēšanas izmaksām, kas ir gatava jaunu ražošanas jaudu pievienošanai.
Svarīgi izmantot jaunās iespējas
"Lai reaģētu uz straujākām enerģijas pieprasījuma izmaiņām, nepieciešama iespēja enerģiju uzglabāt. Tas ļauj saulainās vai vējainās dienās uzglabāt enerģijas pārprodukciju, bet piegādāt to tad, kad ražošanas apjomi krīt. Šo vajadzību stiprina aktīva zaļās enerģijas ražošanas attīstība – šīs jaudas ir izdevīgas un videi draudzīgas, bet nepastāvīgas. Ja tīklā darbojas gan paša sistēmas operatora veidotas akumulatoru sistēmas, gan lielu lietotāju akumulatori, tas ir būtisks atspaids visai sistēmai. "
"Enerģētikas sektors ir viens no galvenajiem uzņēmumu konkurētspējas ietekmes faktoriem. Pateicoties tam, ka mūsu energosistēma ir samērā kompakta, jebkurš jaunievedums tajā atspoguļojas ļoti ātri. Tas ir pozitīvi un ļauj panākt būtiskas pārmaiņas vien ar dažiem pareiziem lēmumiem. Attiecīgi atslēgšanās no BRELL un šī soļa radītās iespējas var sniegt būtisku attīstības impulsu visam enerģētikas sektoram, vienlaikus paverot jaunas iespējas uzņēmumiem veidot pašpietiekamas un augsti konkurētspējīgas energosaimniecības," norāda Vancāns.