Ko darīt, ja sasniegts pensijas vecums, bet nav 20 gadu darba stāža: ir vairāki risinājumi
foto: LETA
2025. gadā pensijas vecums ir 65 gadi, bet priekšlaicīgi pensionējoties – 63 gadi.

Ko darīt, ja sasniegts pensijas vecums, bet nav 20 gadu darba stāža: ir vairāki risinājumi

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

No 2025. gada Latvijā stājas spēkā būtiskas izmaiņas vecuma pensiju piešķiršanas nosacījumos. Turpmāk minimālais darba stāžs, kas nepieciešams, lai iegūtu tiesības uz vecuma pensiju, ir paaugstināts no 15 gadiem uz 20 gadiem. Šīs izmaiņas skar visus, kuri vēlas pieteikties vecuma pensijai, un ir būtiski izprast, ko tas nozīmē un kā rīkoties situācijās, kad nepieciešamais darba stāžs nav uzkrāts.

No 2025. gada 1. janvāra paaugstināti pensiju un atlīdzību minimālie apmēri un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēri. Ar jaunajiem apmēriem un to izmaksas kārtību var iepazīties šeit.

2025. gadā pensijas vecums ir 65 gadi, bet priekšlaicīgi pensionējoties – 63 gadi.

No 2025. gada vecuma pensiju piešķir personām, kas sasniegušas vecuma pensijas piešķiršanai noteikto vecumu un to apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par 20 gadiem.

 

Ko darīt, ja nav 20 gadu darba stāža?

Ja personai nav pietiekama darba stāža, pastāv vairāki risinājumi, kas var palīdzēt nodrošināt minimālu finansiālu atbalstu vai uzlabot iespējas saņemt vecuma pensiju.

1. Turpināt strādāt, lai uzkrātu nepieciešamo darba stāžu
Persona var turpināt strādāt līdz uzkrāj 20 gadu darba stāžu. Šis risinājums ir piemērots tiem, kuriem līdz prasītajam stāžam pietrūkst tikai daži gadi.
Darba stāžā tiek ieskaitīti arī periodi, kuros persona ir bijusi sociāli apdrošināta, piemēram, bērna kopšanas atvaļinājums vai dienests armijā.
2. Sociālā nodrošinājuma pensija
Ja personai nav nepieciešamā 20 gadu darba stāža un viņa nevar turpināt strādāt, iespējams saņemt sociālā nodrošinājuma pensiju, kas paredzēta tiem, kuri vecuma vai veselības dēļ nevar sevi pilnvērtīgi nodrošināt.
Šī pensija ir ievērojami mazāka nekā vecuma pensija, taču tā nodrošina minimālu finansiālo atbalstu. No 2025. gada 1. janvāra valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs personai, kura ir sasniegusi pensijas vecumu (65 gadus), ir 166 eiro. 
3. Ārvalstīs gūtais darba stāžs
Ja persona ir strādājusi un veica sociālās apdrošināšanas iemaksas kādā citā valstī, šis stāžs var tikt pieskaitīts Latvijas stāžam. Tas ir iespējams, ja starp Latviju un konkrēto valsti ir noslēgts sociālās drošības līgums vai persona ir strādājusi Eiropas Savienības valstī. 
Šādā gadījumā VSAA izvērtē gan Latvijas, gan ārvalstīs uzkrāto stāžu un aprēķina attiecīgu pensiju. Jāņem vērā, ka Latvijas pensija šādā gadījumā tiek aprēķināta tikai par Latvijas apdrošināšanas stāžu.

Savukārt trešajā valstī uzkrātais apdrošināšanas stāžs uz Latvijas pensiju netiek ņemts vērā. 
4. Brīvprātīgās sociālās iemaksas
Personām, kuras pašlaik nav nodarbinātas, bet vēlas turpināt uzkrāt darba stāžu, ir iespēja veikt brīvprātīgās sociālās iemaksas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.
Šī opcija ir īpaši noderīga tiem, kuri ir tuvāk pensionēšanās vecumam, bet pašlaik nepiedalās darba tirgū. Vairāk šeit. 
5. Alternatīvs atbalsts un konsultācijas
VSAA piedāvā individuālas konsultācijas, lai izvērtētu katra situāciju un piedāvātu piemērotus risinājumus. Speciālisti palīdzēs aprēķināt iespējamo darba stāžu, izvērtēt sociālās apdrošināšanas iemaksas un ieteikt rīcības plānu.


Kā aprēķina darba stāžu?


Darba stāžā tiek ieskaitīti visi periodi, kuros:

  • Persona ir bijusi nodarbināta un par viņu veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas.
  • Persona saņēma bērna kopšanas pabalstu vai atradās bērna kopšanas atvaļinājumā.
  • Persona veica brīvprātīgās sociālās iemaksas.
  • Ir ieskaitīts obligātais militārais dienests.

Darba stāžu iespējams pārbaudīt, izmantojot VSAA e-pakalpojumus vai klātienē iesniedzot pieprasījumu.

Ko vēl svarīgi zināt?


Vecuma pensijas pieprasīšana ir brīvprātīgs process – ja persona izvēlas turpināt strādāt pēc pensionēšanās vecuma sasniegšanas, viņa var atlikt pensijas pieprasīšanu, lai saņemtu lielāku pensijas summu nākotnē.
Personas, kurām ir invaliditāte vai kuras piedalās īpašās valsts programmās, var pretendēt uz izņēmumiem.

VSAA kontakti


Mājaslapa: www.vsaa.gov.lv
Klientu atbalsta tālrunis: +371 67001100
Konsultācijas pieejamas arī klātienē jebkurā VSAA klientu apkalpošanas centrā.