VID būs plašāka pieeja datiem: varēs vieglāk noteikt tos, kas nepilnīgi uzrāda ieņēmumus
foto: LETA
Šādas izmaiņas ļaus efektīvāk cīnīties ar nodokļu apiešanas gadījumiem un nodrošināt vienlīdzīgākus konkurences apstākļus uzņēmējdarbībā.

VID būs plašāka pieeja datiem: varēs vieglāk noteikt tos, kas nepilnīgi uzrāda ieņēmumus

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

Lai novērstu nodokļu nemaksāšanu un veicinātu iedzīvotāju un uzņēmumu vēlmi ievērot nodokļu saistības, plānots, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) iegūs paplašinātas tiesības piekļūt informācijai par pārrobežu maksājumiem.

Saeima aizvadītajā nedēļā nodeva izskatīšanai Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā likumprojektu “Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām””

Pašreizējā likuma “Par nodokļiem un nodevām” regulējumā VID ir tiesības saņemt no maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, maksājumu karšu darījumu apstrādātājiem un elektroniskās naudas iestādēm viņu rīcībā esošos datus par personu saimniecisko un finansiālo darbību. Tāpat VID var pieprasīt no kredītiestādēm informāciju par maksājumiem, kas veikti no to klientu kontiem, neidentificējot maksātāju.

Tomēr, kā norādīts likumprojekta anotācijā, VID piekļuve šai informācijai ir ierobežota, un arī vienota datu iesniegšanas standarta trūkums kavē efektīvu datu apstrādi un maksājumu saņēmēju identificēšanu.

Plānots, ka paplašinot VID tiesības izmantot maksājumu pakalpojumu sniedzēju sniegto informāciju, būs iespējams iegūt labāku pārskatu par nodokļu maksātāju darbību jomās, kuras līdz šim bija grūti uzraudzīt, piemēram, pārrobežu darījumos un e-komercijā.

Analizējot no maksājumu pakalpojumu sniedzējiem saņemtos datus kopā ar VID rīcībā esošo informāciju, tiks iespējams noteikt personas (gan fiziskas, gan juridiskas), kas veic saimniecisko darbību, taču:

  • nedeklarē darījumus PVN deklarācijās vai īpašajā PVN režīmā, izvairoties no PVN nomaksas Latvijā un Eiropā;
  • neatbilstoši deklarē darbinieku skaitu un darba samaksu, izvairoties no sociālajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokļa;
  • nepilnīgi uzrāda ieņēmumus gada pārskatos;
  • nav reģistrējušas vai pilnībā nedeklarē savu saimniecisko darbību;
  • iespējams, darbojas Latvijā, nereģistrējoties nodokļu maksātāju reģistrā un neveicot nodokļu maksājumus valstī.

Šādas izmaiņas ļaus efektīvāk cīnīties ar nodokļu apiešanas gadījumiem un nodrošināt vienlīdzīgākus konkurences apstākļus uzņēmējdarbībā.