Baltijas valstīs un Polijā iesaldēti konti par 5,8 miljoniem; konfiscēti viedtālruņi, luksusa automašīnas un zelta pulksteņi
foto: VID arhīvs
Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Polijā iesaldēto kontu kopējā summa vien ir 5 839 000 eiro.
Bizness un ekonomika

Baltijas valstīs un Polijā iesaldēti konti par 5,8 miljoniem; konfiscēti viedtālruņi, luksusa automašīnas un zelta pulksteņi

Marianna Ozola

Jauns.lv

“Tikai apvienojot spēkus, neliedzot cits citam savas zināšanas, spējas un informāciju, mērķtiecīgi darbojoties vienotā starptautiskā komandā, ir iespējams paveikt tik ievērojamu darbu un dot tik spēcīgu triecienu noziedzīgajai pasaulei,” - tā pēc vērienīgās operācijas, kurā tika aizturēti PVN krāpšanas shēmā iesaistītie, atzīst VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Aigars Prusaks.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas uzsāktā un izmeklētā kriminālprocesā Eiropas Prokuratūra (EPPO) Rīgā un Viļņā vada plaša mēroga operāciju pret noziedzīgu sindikātu, kas tiek turēts aizdomās par sarežģītu PVN krāpšanas shēmu saistībā ar elektronisko preču tirdzniecību. Operācija kopumā tika īstenota 16 valstīs, tajā skaitā – Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Operācijā tika iesaistīti 624 dažādu valstu tiesībaizsardzības iestāžu darbinieki,  tai skaitā Latvijas VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes, Iekšējās drošības pārvaldes, Valsts policijas un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki.

Kā tika īstenota PVN krāpšanas shēma?  

Īstenotā krāpšana radījusi būtiskus PVN zaudējumus vairāku ES valstu budžetos aptuveni 297 miljonu eiro apmērā.

Izmeklēšanā noskaidrots ka aizdomās turētie ir dibinājuši uzņēmumus 16 ES dalībvalstīs darbojoties kā likumīgi elektronisko preču piegādātāji. Kopumā ar tiešsaistes tirdzniecības vietu starpniecību tiešajiem klientiem ES teritorijā tika pārdotas populāras elektroniskās ierīces vairāk nekā 1,48 miljardu eiro vērtībā, radot būtiskus zaudējumus vairāku ES dalībvalstu budžetos.

Pircēji nomaksāja PVN par iegādātajām precēm, savukārt, uzņēmumi (iespējams, izmantojot fiktīvu uzņēmumu ķēdi), kuriem bija pienākums veikt nodokļu nomaksu, nepildīja nodokļu saistības. Līdzekļi, kas  iegūti no preču pārdošanas, tika pārskaitīti uz ārzonas kontiem.

Ir pamats uzskatīt, ka krāpniecisko shēmu veidoja vairāk nekā 400 uzņēmumu, kuri, iespējams, veica arī no narkotiku tirdzniecības, dažādiem kibernoziegumiem un krāpšanas ar ieguldījumiem noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizēšanu.  

Finanšu izlūkošanas ietvaros tika identificēta iespējama Krievijas organizētās noziedzības ietekme,  norādot, ka šajā shēmā varētu būt iesaistīti atsevišķi Krievijas noziedzīgie tīkli, kuri, iespējams, ieguldīja līdzekļus apmaiņā pret periodiskiem maksājumiem un ietekmēja dažus tās pārvaldības aspektus.

Kā notika plaša mēroga izmeklēšanas operācija?

EPPO vadītās starptautiskās operācijas laikā tika veiktas vairāk nekā 300 kratīšanas 16 Eiropas valstīs (Vācijā, Francijā, Itālijā, Austrijā, Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Spānijā, Slovākijā, Luksemburgā, Nīderlandē, Čehijā, Kiprā, Bulgārijā, Beļģijā un Latvijā). Tikai Latvijā, Igaunijā un Lietuvā vien tika aizturētas 32 personas. Latvijā izmeklēšanas pasākumus atbalstīja vairāk nekā 200 izmeklētāju un kriminālizlūkošanas darbinieku no VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes, Valsts policijas un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja.

Kratīšanu laikā tiesībsargājošās iestādes konfiscēja ievērojamu daudzumu viedtālruņu vairāk nekā 47.715.574 miljonu eiro vērtībā, vairākas luksusa klases automašīnas, rotaslietas, jaunus zelta pulksteņus, ieročus, narkotikas un 126 965 eiro skaidrā naudā. Iesaldēti 62 bankas konti vairākās valstīs,  kuru kopējais naudas apjoms eiro vēl tiek aprēķināts, bet Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Polijā iesaldēto kontu kopējā summa vien ir 5 839 000 eiro.

Kā izdevās veiksmīgā operācija? 

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes izmeklētājiem, Eiropas prokuroriem, Eiropas deleģētajiem prokuroriem un EPPO finanšu krāpšanas analītiķiem, izmantojot unikālu pārskatu pār pārrobežu darbībām, izdevās savienot organizētās noziedzības tīklu pavedienus. Ar EPPO lietu pārvaldības sistēmas, Eiropola un valstu tiesībaizsardzības iestāžu atbalstu tika izstrādāta un īstenota koordinēta izmeklēšanas stratēģija, lai izjauktu šo sarežģīto PVN krāpšanas tīklu.

Kādas Latvijas valsts iestādes bija iesaistītas?

VID Nodokļu un muitas policija, Valsts policija, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. EPPO norāda, ka pašlaik vēl atturēsies sniegt plašākus komentārus par notiekošo izmeklēšanu. EPPO ir Eiropas Savienības neatkarīgā prokuratūra. Tā ir atbildīga par noziegumu pret ES finanšu interesēm izmeklēšanu, kriminālvajāšanu un saukšanu pie atbildības.

Jauns.lv jau ziņoja, ka šonedēļ Eiropas Prokuratūra (EPPO) mobilizēja kopumā 624 tiesībsargājošo iestāžu darbiniekus, lai veiktu vienlaicīgi kratīšanas un aizturēšanas 16 valstīs. Tā rezultātā identificēta un aizturēta noziedzīga grupa, kuru tur aizdomās par sarežģītu PVN krāpniecības shēmu saistībā ar populāru elektronisko preču tirdzniecību, radot aptuveni 297 miljonu eiro PVN zaudējumus. Vairāk lasi šeit.