Tuvojas būtiski ierobežojumi cigarešu alternatīvu tirgošanai - ko darīsim ar melno tirgu?
Tuvojas 2025. gads, ar kuru spēkā stāsies ievērojami ierobežojumi, kas būtiski skars cigarešu alternatīvu – nikotīna spilventiņu un e-cigarešu tirgu. Faktiski šobrīd legāli pieejamā produkcija vairs neatbildīs patērētāju prasībām, turklāt vienlaikus ierobežojumus diez vai ievēros nelegālie tirgoņi, kuri darbojas internetā un, visticamāk, saskarsies ar milzīgu pieprasījuma kāpumu.
Lai nodrošinātu patērētājiem pieejamo cigarešu alternatīvu atbilstību Tabakas likuma prasībām un uzlabotu to uzraudzību un kontroli, šī gada vasaras vidū valdībā tika apstiprināti četri Veselības ministrijas (VM) virzītie Ministru kabineta noteikumu projekti.
Tie nosaka detalizētas aprites prasības tabakas produktu un tās aizstājējproduktu (nikotīna spilventiņu) , kā arī e-cigarešu importētājiem, ražotājiem un tirgotājiem produktu laišanai Latvijas tirgū.
Ierobežos garšu, smaržu, nikotīna daudzumu
Tabakas likums nosaka nikotīna spilventiņiem papildu ierobežojumus, tajā skaitā tiek atļauta tikai tabakas smarža un garša, izmantojot noteiktu sastāvdaļu sarakstu,, tāpat būtiski ierobežota nikotīna koncentrācija, kas nevarēs pārsniegt 4 mg uz g (šobrīd 20 mg/g). Garšas, izņemto tabakas garšu un smaržu, tiek aizliegtas arī e-cigaretēm.
Tā pat ir izskanējis, ka Veselības ministrijas un Veselības Inspekcijas skatījumā Latvijā faktiski ir aizliegts tirgot karsējamo tabaku, kas satur pat nedaudz mentola. Šis aizliegums varētu skart līdz pat 40% no karsējamās tabakas tirgus.
Nozare izsaka bažas par šādi regulētu alternatīvo produktu iespēju aizstāt cigarešu smēķēšanu, un neredz pamatojumu tik radikālam garšu un smaržu aizliegumam pat produktiem, kuru lietošanas izplatība jauniešu vidū ir zema (kā piemēram, karsējamā tabaka).
Pieņemtie Tabakas likuma grozījumi vēl arī paredz to, ka smēķēt, iegādāties tabakas izstrādājumus, kā arī tos pārdot nedrīkstēs personām līdz 20 gadu vecumam, nevis 18 gadiem kā līdz šim.
Turpmāk nopirkt varēs tikai pie noziedzniekiem
Runājot par parasto cigarešu alternatīvām, aktuāls, protams, ir jautājums par to, vai būtiski ierobežojot šos produktus, nedzenam tabakas patērētājus atpakaļ pie paša kaitīgākā tabakas produkta – cigaretēm. Par šo tendenci liecina arī pēdējie Valsts ieņēmumu dienesta dati – astoņos mēnešos patēriņam Latvijā nodotās karsējamās tabakas apjoms ir samazinājies par 14,2% salīdzinot ar 2023.gada astoņiem mēnešiem, turpretim smēķējamās tinamās tabakas apjoms palielinājies par 1,6%, bet patērēto cigarešu apjoms krities vien nedaudz – par 4,7%.
Taču atsevišķa lieta ir bažas par to, kā tik būtiski ierobežojumi ietekmēs dzīvi tiem, kuri tos nelegāli ieved un tirgo sociālajos tīklos. Jau šobrīd, kā pārliecinājās Jauns.lv, šaubīgās “Telegram” grupas, kurās notiek šāds bizness, izskatās pēc krāsu, smaržu un garšu kaleidoskopa. Turklāt piedāvājums ir ļoti plašs.
Sociālo tīklu ēnainajos nostūros arī Latvijā joprojām ir iespējams nelegāli iegādāties visdažādākā veida un izcelsmes elektroniskās cigaretes, nikotīna spilventiņus un karsējamo tabaku. Var tikai izteikt minējumus, kas notiks šajās grupas pēc 2025. gada janvāra. Vairāku ekspertu ieskatā – sāksies īsts nelegālo tirgoņu “zelta laikmets”.
Jauns.lv savulaik uzrunāja personas, kurām ir pieredze un pieeja šādiem sociālo tīklu resursiem, lai kopīgi ilgākā laika periodā pavērotu šādās saziņas grupās notiekošo.
Konstatētais tolaik šokēja, jo turpat blakus neskaidras izcelsmes e-cigaretēm gandrīz vienmēr ir arī visdažādākā veida aizliegtās vielas (marihuāna, amfetamīns, kokaīns, arī heroīns), banku konti, “derīgi” īres automašīnu kompāniju profili un citas lietas.
Tirgus atdošana šai kriminālajai sabiedrības daļai, vienlaikus ar aizliegšanu nespējot izkontrolēt nelegālo produktu apriti, dāvā šādiem tirgoņiem potenciālus klientus arī bīstamāku produktu un pakalpojumu iegādei.
Vai kāds domā par melnā tirgus iegrožošanu?
Persona, kura Jauns.lv 2023. gadā atklāja savu pieredzi, arī pauda, ka sen jau beigušies laiki, kad nepilngadīgie meklēja bezatbildīgus pilngadīgos, lai lūgtu iegādāties viņiem šādus “aizliegtos augļus”.
Mūslaikos sociālajos tīklos visai biežas esot pat situācijas, kad tieši nepilngadīga persona nelegāli, attālināti un pilnībā anonīmi tirgo šādus produktus kā vienaudžiem, tā vecāka gadagājuma klientiem.
Varētu teikt, ka viss jau ir normas robežās – lēmējvara nosaka kārtību un tad izpildvaras padotībā esošās iestādes – šajā gadījumā policija – gādā, lai likumi tiek ievēroti. Taču reālā situācija ar šāda veida tirgoņu pieķeršanu un sodīšanu ir neiepriecinoša.
Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) vēl 2023. gadā rīkoja divas tikšanās ar Valsts policijas pārstāvjiem, lai apspriestu, vai Saeimā iesniegtie Veselības ministrijas priekšlikumi likumprojektā par tabakas ierobežošanu neveicinās nelegālo e-cigarešu apriti, it īpaši jauniešu vidū.
Policijā atzina divas lietas – ka situācija ir satraucoša, un, ka efektīvai šīs problēmas risināšanai pagaidām nav piešķirti atbilstoši resursi.
Ņemot vērā, ka tuvojas tā stunda, kad ierobežojumi pilnā bardzībā stāsies spēkā, vērsāmies atkārtoti pie Valsts policijas ar lūgumu informēt – vai situācija uz 2025. gadu ir uzlabojusies un ir padomāts par to, kā reaģēt uz iespējamo nelegālo tirgoņu “zelta laikmetu”. Pagaidām atbilde nav saņemta, taču publicēsim to pie pirmās iespējas.