Latvijas Banka izlaiž neparastu kvadrāta formas monētu, kas veltīta Martai Staņai
foto: Publicitātes
Monētas priekšpusē redzami Martas Staņas projektu skiču fragmenti: centrā - Dailes teātris Rīgā ar dzeltenas krāsas apdruku fonā, zem tā - Rēzeknes brīvdabas koncertzāles jumts (projekts nav realizēts), kreisajā pusē - daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Brīvības ielā 313, Rīgā, fasādes fragments, labajā pusē - koka siluets.
Bizness un ekonomika

Latvijas Banka izlaiž neparastu kvadrāta formas monētu, kas veltīta Martai Staņai

Jauns.lv

Ceturtdien, 17.oktobrī, Latvijas Banka izlaidīs kolekcijas monētu "Uzcelt neuzcelto", kas ir veltījums izcilās latviešu modernisma stila arhitektes Martas Staņas veikumam. Viņas ievērojamākais realizētais darbs ir Dailes teātra ēka, bet daudzi citi projekti diemžēl tā arī palikuši nerealizēti. Vienlaikus M. Staņa iedvesmojusi daudzus topošos māksliniekus, dizainerus un citu radošo profesiju pārstāvjus, strādājot par mācībspēku.

M. Staņa ir spožs vārds arhitektūras, dizaina un mākslas vēsturē. Viņas arhitektūras darbi tapuši 20.gadsimta 50.-70. gados. Vairākums no tiem oriģinālajā izskatā nav saglabājušies, taču M. Staņas nozīmīgākais darbs - Dailes teātra ēka - lepni pilda kultūrvietas funkciju Rīgas centrā un ir ikvienam pieejams modernisma arhitektūras piemineklis arī šodien.

Progresīvas idejas muzeju, kafejnīcu un biroju ēkām, formas un jauno materiālu iespējas M. Staņa savienoja ar empātisku attieksmi pret apkārtni, dabu un cilvēkiem. Telpu un tās priekšmetus arhitekte veidoja kā vienotu ansambli, šo principu ieviešot dizaina izglītībā. M. Staņa bija arī talantīga māksliniece un savas idejas pauda krāšņās arhitektūras vizualizācijās uz papīra.

Arhitekte bija arī mācībspēks tagadējā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijā. Ar savu pieeju viņa ir iedvesmojusi vairākas mākslinieku, scenogrāfu, interjeristu un dizaineru paaudzes.

Uz monētas attēloti dažu M. Staņas projektu skiču fragmenti: divi ievērojamākie darbi Rīgā - Dailes teātris un eksperimentāla daudzdzīvokļu dzīvojamā māja Brīvības ielā 313 -, kā arī nerealizēti projekti - skices skatu tornim Gaiziņkalnā, brīvdabas koncertzālei Rēzeknē, Nacionālajam teātrim Budapeštā, labiekārtojuma elementi un koki, kas kopā raksturo komplekso M. Staņas arhitektūras praksi.

Monētas grafiskā dizaina autore ir māksliniece, multidisciplināra dizainere Rūta Jumīte. Tā ir viņas debija monētu mākslā.

Latvijas monētas ir augstu novērtētas visā pasaulē, saņemtas daudzas prestižas godalgas, turklāt 2010.gadā ASV numismātikas publikāciju izdevniecības Krause Publications un tās izdotā žurnāla World Coin News organizētajā konkursā "Gada monēta" (Coin of the Year) "Latvijas monēta" saņēma galveno balvu nominācijā "Gada monēta". 2015.gadā šajā konkursā par labāko nominācijā "Labākais mūsdienu notikumu atspoguļojums" (Best Contemporary Event) tika atzīta sudraba kolekcijas monēta "Baltijas ceļš". Savukārt 2018.gadā kolekcijas monēta "Nacionālais uzņēmējs" šajā konkursā tika atzīta par "Mākslinieciskāko monētu" (Most Artistic Coin). Konkursā "Coin of the Year Awards" (COTY) Latvijas Bankas kolekcijas monēta "Medus monēta" tika atzīta par pasaules "Gada mākslinieciskāko monētu" un 2020.gada monētu.