Jaunais ES Mākslīgā intelekta akts stājas spēkā, iezīmējot jaunu ēru tehnoloģiju regulēšanā
Mākslīgā intelekta iespējas ir neierobežotas, taču tā izmantošanai ir jābūt atbildīgai un jāveic atbildīgi, nodrošinot pamattiesību, demokrātiju un tiesiskumu.
2024. gada 1. augustā spēkā stājās Eiropas Savienības Mākslīgā intelekta akts (MI akts), kas iezīmē jaunu posmu tehnoloģiju attīstībā un regulēšanā. Šī tiesiskā regulējuma galvenais mērķis ir ne tikai veicināt MI inovācijas, bet arī aizsargāt sabiedrību no iespējamajiem riskiem. Akts nosaka skaidras prasības un atbildību gan MI izstrādātājiem, gan ieviesējiem visā ES, nosakot ierobežojumus nepiedodamām un augsta riska MI sistēmām, vienlaikus veicinot inovācijas un drošību.
Līdz ar šīm izmaiņām, ES kļūst par globālu līderi drošības, inovāciju un tehnoloģiju ētikas jomā. Mākslīgais intelekts kļūst par neatsveramu ekonomikas un sabiedrības attīstības virzītājspēku, tādēļ, ieviešot šo tiesisko regulējumu, tiek nodrošināta atbildīga tehnoloģiju izmantošana.
Jau 2021. gadā, TSI bija viena no pirmajām iestādēm Latvijā, kas pievērsās MI ētikas jautājumiem. TSI maģistrantūras absolvents, šobrīd PhD students un Accenture Baltics vecākais datu inženieris, Aleksejs Vesjolijs uzsāka pētījumu par MI ētiku maģistra darba ietvaros, pievēršoties MI ētikas principu pielietošanai no programmatūras un informācijas sistēmu izstrādātāja viedokļa. Viņa darbs tika atzīts par labāko maģistra studiju programmā “Informācijas sistēmu vadība”. Pētījuma galvenais mērķis bija izveidot praktiski izmantojamas ētikas vadlīnijas, kas palīdzētu IT industrijā radīt MI risinājumus, kas atbilst ētikas standartiem. “Savā maģistrā darbā es izanalizēju visu pieejamo informāciju par šo tēmu un nonācu pie secinājuma – neskatoties uz to, ka šī tēma IT industrijā ir akūta, lielākā daļa no pētījumiem apspriež ētikas principus mākslīgā intelekta jomā teorētiski. Man radās ideja izveidot vadlīnijas, kuras būtu iespējams izmantot industrijā, lai izstrādātu programmatūru ar MI risinājumiem, kas ņem vērā ētikas principus. Tas nebija viegli, bet gala rezultātā nonācu pie savām vadlīnijām, kuras veiksmīgi integrēju, izmantojot datus no diviem IT projektiem, un pierādīju, kā izveidotās vadlīnijas var būt izmantotas, lai noteiktu ētikas prasības pret "gudrajām" programmatūrām/ierīcēm, kā arī identificēju iespējas tālāku vadlīniju attīstībai.” norāda Aleksejs.
TSI – mākslīgā intelekta un inovāciju izglītības līderis Latvijā
Transporta un sakaru institūts (TSI) ir viena no vadošajām augstskolām Latvijā, kas piedāvā augstāko izglītību datu analītikas un mākslīgā intelekta jomā un nodarbojas ar MI pētījumiem Datu analīzes un mākslīgā intelekta pētniecības klasterī. TSI ir ne tikai starptautiski atzīta augstskola inženierzinātņu jomā, bet arī līderis MI inovāciju un ētikas principu integrēšanā izglītības un pētniecības procesos.
Šis pētījums ne tikai izcēla TSI kā līderi MI un inovāciju jomā, bet arī veicināja atbildīgu tehnoloģiju attīstību un pielietošanu. TSI turpina savu mērķu īstenošanu, veicinot atbildīgu un ētisku MI izmantošanu, apmācot studentus un pētniekus, kas spēj izstrādāt drošus un ilgtspējīgus MI risinājumus.
Mākslīgais intelekts Eiropā – droša un ilgtspējīga nākotne
ES Mākslīgā intelekta akts ir vērsts uz drošu un atbildīgu tehnoloģiju ieviešanu, radot skaidrus noteikumus MI sistēmām. TSI kā viens no inovāciju līderiem Latvijā aktīvi sekos līdzi šī tiesiskā regulējuma ieviešanai, tādējādi nodrošinot, ka tās studentiem un pētniekiem ir pieejami jaunākie zinātniskie un tehnoloģiskie sasniegumi. TSI sniedz neatsveramu ieguldījumu gan Latvijas, gan Eiropas digitālās nākotnes veidošanā, piedaloties un realizējot dažādus ES projektus, sagatavojot speciālistus, kas izprot ne tikai tehnoloģiju, bet arī to ietekmi uz sabiedrību.
ES mērķis ir kļūt par pasaules līderi droša MI jomā, izveidojot spēcīgu tiesisko regulējumu, kas balstās uz cilvēktiesībām un pamatvērtībām. Šādas iniciatīvas, kā arī TSI aktivitātes mākslīgā intelekta jomā, ir būtisks solis, lai nodrošinātu, ka tehnoloģijas attīstās, saglabājot augstākos ētikas standartus un radot inovatīvu un drošu vidi nākotnei.
Inovācijas un ētika – TSI prioritātes
TSI ir izcils piemērs tam, kā akadēmiskās iestādes var būt inovāciju priekšgalā. Augstskola aktīvi iesaistās MI tehnoloģiju atbildīgā un drošā pielietošanā. TSI sadarbībā ar Lielbritānijas universitāti UWE Bristol piedāvā dubultā diploma aktuālu izglītības programmu klāstu datu analītikas un mākslīgā intelekta jomā, apvienojot tehnoloģiskās zināšanas ar ētikas un tiesiskā regulējuma izpratni. Šī pieeja ļauj sagatavot studentus ne tikai tehnoloģiskajiem izaicinājumiem, bet arī sabiedrības uzticēšanās nodrošināšanai MI risinājumiem.
TSI pētnieki un studenti izstrādā praktiskus risinājumus, kas uzlabo dažādas nozares, sākot no transporta un loģistikas līdz veselības aprūpei, vienlaikus stingri ievērojot augstākos ētikas principus. TSI piedāvā arī unikālu e-bibliotēku ar vairāk nekā 145 000 zinātnisku rakstu un 3000 e-grāmatu par modernām tehnoloģijām, tostarp, MI tēmu, kas studentiem nodrošina pieeju plašam pētniecības resursu klāstam un palīdz attīstīt dziļākas zināšanas un prasmes mākslīgā intelekta jomā, veicinot gan akadēmisko izaugsmi, gan praktisko pielietojumu dažādās nozarēs. www.tsi.lv