Kāpēc studentam var būt atteikts aizdevums? Skaidro banku eksperti
foto: Zane Bitere/LETA
Cilvēki Rīgas centrā.
Bizness un ekonomika

Kāpēc studentam var būt atteikts aizdevums? Skaidro banku eksperti

Jana Ozoliņa

Jauns.lv

Kādus aizdevumus bankas piedāvā studentiem, cik daudzi jau ir aizņēmušies, kāpēc to nedod un kad to labāk ņemt Jauns.lv pastāstīja banku eksperti. 

Katrā bankā konkrēti studentiem domātie aizdevumu piedāvājumi ir visdažādākie. “SEB” banka studentiem, kuri mācās akreditētā/licencētā augstskolā Latvijā piedāvā studiju kredīti mācību maksas segšanai. “Swedbank” studentiem piedāvā studiju un studējošā kredītu ar valsts galvojumu. Studiju kredīts paredzēts mācību maksas segšanai akreditētajās Latvijas augstskolās, savukārt studējošā kredīts paredzēts studenta ikdienas vajadzību segšanai. “Citadele” bankai nav konkrēti studentiem paredzēta kredīta, bet tā piedāvā finansējumu jauniešiem 18-23 gadu vecumā, un kuri jau ir uzsākuši darba gaitas paralēli studijām. “Luminor” banka  nepiedāvā valsts garantēto studiju un studējošā kredītu, banka nenosaka nekādus ierobežojumus studentiem pieteikties, piemēram, līzingam, patēriņa vai hipotekārajām kredītam. 

Cik daudz studentu šogad ir jau paņēmuši kredītu?

“Swedbank” mediju attiecību vadītājs Jānis Krops ziņo, ka pērn tika izsniegti vairāk nekā 3000 studiju un studējošā kredītu līgumu apmēram 20 miljonu eiro vērtībā. Krops informē, ka šogad šī tendence turpinās un studentu interese ir gana augsta, lai droši varētu apgalvot, ka pērnā gada rezultāti visticamāk tiks pārspēti. Studentiem ir iespēja noslēgt šos aizdevumu līgumus arī septembrī un oktobrī. Studiju izvēles mēdz mainīties semestra sākumā, tad arī statistika par studiju un studējošo kredītiem vēl var mainīties, informē Krops. 

Ginta Zalaka, bankas “Citadele” korporatīvās komunikācijas projektu vadītāja, stāsta, ka “Citadelē” šogad 6 % no visiem noslēgtajiem aizdevumu līgumiem ir noslēgti ar jauniešiem vecumā no 18 līdz 23 gadiem. Viņa min, ka jaunieši vidēji aizņemas vairāk kā divas reizes mazāku summu nekā aizņēmēji citās vecuma grupās. Šajā vecumā, piesakoties kredītam, trīs vispopulārākie mērķi ir: auto (13 %), mājoklis (6 %) un izglītība (2 %).

Privātpersonu segmenta vadītāja Elza Rudzīte informē, ka kredīti ar valsts galvojumu vienmēr ir izdevīgāki par komerckredītiem, pieprasījums pēc aizdevumiem studentiem “SEB” bankā ir ļoti neliels.

Vai bieži sanāk atteikt studentiem kredītu? Kādi ir iemesli, kāpēc studentam var būt atteikts aizdevums? 

Visi banku eksperti informēja, ka aizdevuma atteikšanas iemesli studentiem neatšķiras no atteikšanas iemesliem citiem klientiem. Iemesli, kāpēc aizdevums var tik atteikts var būt visdažādākie: ir esoši parādi par nepildītām saistībām, sabojāta kredītvēsture, vēl nav ienākumu, vai arī to apjoms ir zem 500 eiro mēnesi.

Eksperti informēja, ka izvērtējot neto ienākumus, aprēķina maksimālo ikmēneša kredīta maksājuma apjomu. Ikmēneša maksājums par visām saistībām nedrīkst pārsniegt 30% - 40% no ienākumiem pēc nodokļu nomaksas.

Kad ir kredītu vislabāk ņemt studentam?

Banku eksperti informē, ka studiju kredītu ieteicams ņemt tad, ja izvēlētajā augstskolā nav iespēja studēt par valsts budžeta līdzekļiem jeb arī ja studiju maksa ir pārāk liels slogs. Paņemt kredītu, lai paralēli studijām būtu arī nauda ballītēm, nebūtu ieteicams. 

Eksperti arī atgādina, ka kredīsaistības var uzņemties tad, kad ir tiešām stabili ienākumi, no kuriem nebūs grūtības aizdevumu atmaksāt. Tāpat ir jābūt skaidram mērķim, kam kredīts tiek ņemts.