Parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītājs: ja tā turpināsim, tad 2030. gadā “Rail Baltica” nav iespējams
Ar garantiju varu pateikt – 2030. gadā “Rail Baltica” šobrīd nav reālistisks, norāda Saeimas deputāts (AS), “Rail Baltica” parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītājs Andris Kulbergs.
TV24 raidījumā “Preses klubs” Kulbergs pauda, ka “ja mēs turpināsim tik traģiski slikti pārvaldīt šo projektu, es ar garantiju varu pateikt – 2030. gads šobrīd nav reālistisks, tas nav iespējams.”
Saeimas deputāts norāda, ka Latvijas vēsturē nav bijis tik ietilpīgs projekts un, uzsākot projektu, Latvijā nebija pietiekami profesionālu cilvēku, kas varētu šo projektu pārraudzīt. Pēc viņa domām, bija jāmeklē ārvalstu eksperti, kas ir gājuši šīm “bērnu slimībām” cauri un kas ir “izslimojuši” šo jautājumu dziļumu, un varētu dot pievienoto vērtību, lai neuzkāptu latvietis uz grābekļa. “Mēs esam uzkāpuši uz daudziem grābekļiem un turpinām kāpt,” piebilda politiķis.
Savukārt komentējot jautājumu par Eiropas Savienības jauno finansējumu “Rail Baltica”, kas joprojām nav pietiekams, Kulbergs to raksturo kā pliķi Latvijai: “Šis ir ļoti nepatīkams signāls Latvijai.”
Viņš norādīja: “Finansējums no Eiropas nāk tādās paketītēs un katra pakete ir iezīmēta konkrētai darbībai. Šis te jaunais bija pieteikums tam, kas ir palicis pāri līdz 2027. gadam, kam mēs vēl varam pieteikties, uz ko pretendē arī Spānija, Itālija, citas dalībvalstis – mums ir jācīnās ar pārējām. Šeit 1,2 miljardi ir visai Baltijai. Iepriekš, kad Latvija citos pieteikumos pieteica, tad 95% saņēmām no tā, ko prasījām – ļoti liels un labs procents. Labi sagatavojām informāciju, labi par to cīnījāmies un labi saņēmām. Šobrīd, cik pieejams no publiskās informācijas, tad diemžēl Latvija saņems tikai 25% no tā, ko prasīja.”
Kā zināms, Saeima 13. jūnijā pēc 34 deputātu ierosinājuma izveidoja parlamentārās izmeklēšanas komisiju, lai apzinātu “Rail Baltica” projekta īstenošanā pieļautās kļūdas, vienlaikus panākot, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu, lai lēmumi tiktu pieņemti caurredzami un savlaicīgi, kā arī ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu.