LMT un LVR Flote aizvadījusi veiksmīgu 5G tehnoloģiju demonstrāciju Rīgas ostā
foto: Foto: LETA, Paula Čurkste
Bizness un ekonomika

LMT un LVR Flote aizvadījusi veiksmīgu 5G tehnoloģiju demonstrāciju Rīgas ostā

Jauns.lv

Latvijas vadošais mobilo sakaru un tehnoloģiju uzņēmums LMT sadarbībā ar Rīgas brīvostas pārvaldes kapitālsabiedrību, ostu tehnisko pakalpojumu sniedzēju SIA “LVR Flote” 11. jūlijā Rīgas ostā veica jūras 5G demonstrāciju, vainagojot līdz šim veiktos testus un mērījumus ar reālu 5G savienojamības risinājumu.

Tā ir pirmā zināmā pilna mēroga jūras 5G risinājuma demonstrācija, kurā tika nodrošināti lietojumi izmantojot gan gaisa, gan ūdens dronus.  Demonstrācijā 5G nodrošināja reāllaika liela datu apjoma pārsūtīšanu, nepārtrauktu 5G savienojumu jūrā un komunikācijas iespējas, ko tas sniedz. Izmēģinājumam uz ledlauža VARMA klāja sekoja LMT, Rīgas brīvostas pārvaldes, LVR Flote un Vācijas ostu Lībekas un Hamburgas delegācijas.

Demonstrācijā uz VARMA klāja varēja reāllaikā vērot 5G multi-hop principu darbībā, kas nodrošināja komunikāciju starp LVR Flote peldlīdzekļiem – ledlauzi VARMA, hidrogrāfijas mērījumu dronu OTTER, loču kuģi DORE un LMT 5G gaisa dronu. Loču kuģim attālinoties, viesi uz monitoriem varēja vērot sakaru darbības rādījumus, kā arī aplūkot 5G iekārtas uz ledlauža VARMA. Vienlaikus kuģu komunikācijai hidrogrāfijas mērījumu drons OTTER pārraidīja gultnes mērījumus un videopārraidi notiekošajam uz ūdens, savukārt LMT 5G gaisa drons veica videopārraidi nodrošinot redzamību arī kuģim attālinoties no redzamības zonas. Demonstrācijas laikā LMT tehnoloģijas spēja nodrošināt nevainojamu 5G mobilo datu pārraidi, kas ļauj vienlaikus notikt datu apmaiņai starp kuģiem un droniem uz ūdens un gaisā. Šis ir turpinājums pirmajai veiksmīgajiem testiem 2023. gada novembrī, kad 5G savienojums ar kuģi tika izveidots, izmantojot sauszemes 5G tīklu, un 5G tīkla savienojamība tika veiksmīgi nodrošināta no kuģa līdz galalietotājam. 

“Jūra ir izaicinājums kvalitatīvu, ātru sakaru nodrošināšanai, ko iespējams risināt ar 5G tehnoloģijām jūrai. Viss darbs, ko LMT līdz šim ir veicis, testējot un izmēģinot jūras 5G tehnoloģijas, ir izaudzis līdz šim risinājumam, kuram pagaidām nav līdzīga ne mūsu reģionā, ne plašākā globālā kontekstā. Jūras 5G tīkla un tajā balstīto risinājumu ieviešana kļūst arvien nozīmīgāka un būs nenovērtējams atbalsts apstākļos, kad īsā laikā nepieciešams pārraidīt milzīgu datu apjomu no kuģa uz kuģi vai no kuģa uz ostu, bet ar tradicionālās datu pārraides metodēm tas nav iespējams. Jaunā risinājuma eksporta potenciālu apstiprina arī ļoti lielā interese no jūrniecības loģistikas uzņēmumiem un lielākajām Eiropas ostām par šāda risinājuma turpmāko kopīgo attīstību,” stāsta LMT prezidents, ekonomikas doktors Juris Binde.

Datu pārraides nodrošināšanai 5G tehnoloģijas jūrā izmanto ķēdes principu – 5G tīkla signāls tiek nodots no viena kuģa uz nākamo, tādējādi ļaujot uzturēt sakarus gan starp jūrā esošiem kuģiem un ostām, gan starp jūrā esošiem kuģiem. LMT un LVR Flote īstenotā demonstrācija pēc rudenī notikušajiem pirmajiem izmēģinājumiem ir vēl viens apliecinājums, ka 5G jūras tehnoloģijas var sekmīgi nodrošināt 5G pārklājumu Baltijas jūrā.

Rīgas brīvostas pārvaldes kapitālsabiedrības LVR Flote valdes loceklis Kaspars Ozoliņš: “Šis tests ostā parāda iespējas, ko 5G tehnoloģijas paver datu apmaiņai jūrā, kas ir ļoti būtiski ne tikai mūsu pakalpojumu sniegšanā, bet visai jūrniecības nozarei kopumā. Vienlaikus, demonstrējot šo sadarbības projekta rezultātu, mēs arī prezentējam saviem starptautiskajiem partneriem inovāciju testa vides izveidošanu Rīgas brīvostā jaunu projektu attīstībai ostas un jūras digitalizācijas jomā, informāciju sistēmu integrācijā. LVR Flote un LMT veiksmīga sadarbība šādas testa vides izveidē ir balstīta uz pieejamu vidi ostas infrastruktūrā inovāciju attīstībai, kā arī pieejamu juridisko un administratīvo atbalstu inovāciju ieviešanai un atvērtu sadarbības partneru ekosistēmu.”

LMT un LVR Flote aizvadīja veiksmīgu 5G tehnoloģiju demonstrāciju Rīgas ostā