Kas ir "Getliņu" slavenais enerģijas kokteilis? Kampaņā iedzīvotājus aicina pabarot Bipu
Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA "Getliņi eko" šonedēļ rīkoja informatīvu kampaņu ar mērķi veicināt bioloģisko atkritumu šķirošanu, piedāvājot iedzīvotājiem praktiskus un informatīvus rīkus šķirošanas sākšanai vai turpināšanai. Uz "Getliņi eko" rīkoto preses konferenci bija ieradies arī Jauns.lv.
Saskaņā ar uzņēmuma pasūtītajiem sabiedriskās domas aptaujas rezultātiem, 43% Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju joprojām nešķiro bioatkritumus. Vienlaikus ir audzis to iedzīvotāju skaits, kuri zina par iespēju to darīt – ja pērn par šādu iespēju zināja 63%, tad šogad jau 71% iedzīvotāju.
Kā konferencē pauda SIA "Getliņi eko" valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns, bioatkritumu šķirošana palīdz taupīt resursus, samazināt piesārņojumu un neradīt jaunus atkritumu kalnus poligonos. Diemžēl bio atkritumi vēl netiek šķiroti pietiekamā apjomā.
Lai veicinātu atkritumu šķirošana, uzsākta kampaņa "Bipa ir badā". Bipai garšo mizas, serdes, čaumalas, veci pārtikas produkti un citi pareizi šķiroti bio atkritumi. Visu, ko apēdusi, viņa pārstrādā vērtīgos resursos.
Kā atzīst uzņēmuma pārstāvji, tad, kad jūlija sākumā SIA "Getliņi eko" informēja par to, ka pārstrādās BIO atkritumus un no tiem ražos enerģijas kokteiļus, sociālajos tīklos tika saņemtas negatīvas reakcijas – vai tiešām no atkritumiem ražos kokteiļus? Tagad gan visiem ir skaidrs, ka ar enerģijas kokteili domāts Bipas saturs – visi atkritumi, ko varat mest brūnajā konteinerī, lai Bipa būtu paēdusi.
Kampaņas centrā tēls Bipa jeb Bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīca pārtiek tikai no bioatkritumiem un sašķirotās bagātīgās pārtikas atliekas pārvērš vērtīgos resursos – kompostā un biogāzē. Diemžēl bio atkritumi vēl netiek šķiroti pietiekamā apjomā, tādēļ Bipa ir badā.
Ar ko iespējams Bipu pabarot?
• Augļi un dārzeņi, serdes, mizas, kauliņi un sēkliņas, rieksti un to čaulas
• Svaiga un termiski apstrādāta gaļa un gaļas izstrādājumi, zivju atgriezumi, kauli un asakas
• Graudaugi, maize, milti un to izstrādājumi
• Svaigas un termiski apstrādātas olu čaumalas
• Kafijas un tējas biezumi bez maisiņiem un filtriem
• Augi un to saknes, nezāles, nopļauta zāle un lapas. Dārza atkritumi un telpaugi, t. sk. nelieli krūmi un koku zari diametrā līdz 2 cm un garumā līdz 50 cm
• Siers, biezpiens un citi cietie piena produkti
Jāņem vērā, ka Bipa neēd šķidrumus, lielus zarus, lauksaimniecības un mājdzīvnieku atkritumus.
BIO atkritumu ziedošana neko nemaksā, ja pie mājām jau ir BIO konteiners. Arī piesakot papildu šķirošanas konteineru, ilgtermiņā izmaksas var samazināties — jo vairāk sašķirotu atkritumu un mazāk nešķirotu, jo izdevīgāk,
Kā konferencē norādīja Mājokļu un vides komitejas vadītājs Viesturs Zeps, Rīgā bioatkritumu jeb brūnas krāsas konteineriem noteikts būtiski zemāks izvešanas tarifs, padarot to nodalīšanu finansiāli izdevīgu iedzīvotājiem. Patlaban bioatkritumu konteinera izvešanas izmaksas ir par 40% zemākas nekā sadzīves atkritumu konteineram.
Uzņēmuma ilgtermiņa mērķis ir nešķirotu atkritumu apjoma samazināšana, lai kavētu brīdi, kad poligons būs pilns un atkritumus vairs nebūs iespējams noglabāt.
Plašāk par iespēju samazināt atkritumu daudzumu iespējams ziedobio.lv.