Nodokļu maksājumu pieaugums apsteidzis ieņēmumu pieaugumu: kā Latvijas uzņēmumi tiek galā ar krīzēm
foto: Zane Bitere/LETA
Bizness un ekonomika

Nodokļu maksājumu pieaugums apsteidzis ieņēmumu pieaugumu: kā Latvijas uzņēmumi tiek galā ar krīzēm

Biznesa nodaļa

Jauns.lv/LETA

Neto apgrozījums pieauga par 38%, peļņa pēc nodokļiem - par 13%, bet nomaksātie nodokļi - par 49%, taču tajā pašā laikā nodarbināto skaits samazinājās par 4,5% - nedaudz vairāk kā par 21 200 cilvēkiem. To atklāj "Lursoft" pētījums par finansiālās darbības rādītājiem 86 120 uzņēmumiem (neieskaitot bankas un apdrošināšanas pakalpojumu sniedzējus), kas iesnieguši gada pārskatus un strādājuši vairāk nekā sešus gadus, raksta "Dienas Bizness".

"Tie ir salīdzināmi dati, kas raksturo šīs uzņēmumu grupas pēdējos gados piedzīvoto, pilni ar dažādiem negaidītiem pavērsieniem: vispirms bija 2018. gadā uzsāktais finanšu sistēmas kapitālais remonts, tam sekoja 2020. gada marts, kad Covid-19 pandēmijas dēļ tika ieviesti dažādi ierobežojumi un vairākos sektoros saimnieciskā darbība tika pat pilnībā aizliegta. Pēc Covid-19 krīzes 2022. gada februārī sākās Krievijas iebrukums Ukrainā ar sekojošu milzīgu inflācijas lēcienu, es sankciju ieviešanu, kas noveda pie saimnieciskās darbības pārtraukšanas sadarbībā ar Krievijas un Baltkrievijas kompānijām un būtiski ietekmēja ļoti daudzu Latvijā strādājošu uzņēmumu darbības rezultātus. Piemēram, ja pirms minētajām krīzēm Latvijā darbojās 6471 uzņēmums ar Krievijas kapitālu, tad tagad (jūlija sākumā) - 3123. Fakti vēlreiz pierāda, cik svarīga mazas valsts ekonomikai ir diversifikācija," pēdējo notikumu ietekmi uz kompāniju darba rezultātiem raksturo "Lursoft" valdes loceklis Ainārs Brūvelis.

Viņaprāt, apkopotos finansiālās darbības rādītājus var vērtēt no vairākiem viedokļiem un iegūt pat atšķirīgus vērtējumus. "Neto apgrozījums no 37 miljardiem 2018. gadā pieauga līdz 51,2 miljardiem eiro 2023. gadā, un šāds 38% pieaugums sešu gadu laikā normālos miera laikos būtu jāizvērtē kā salīdzinoši labs, tomēr tajā jāņem vērā helikopteru naudas ieplūšana Covid-19 laikā un Latvijas mērogiem būtisks bezprecedenta inflācijas ieguldījums energoresursu jomā. Tajā pašā laikā peļņa šajā periodā šajā kompāniju grupā ir pieaugusi tikai par 13,8%," analizē Brūvelis.

"Jāsecina, ka uzņēmumu rentabilitātes rādītāji joprojām ir tādā pašā līmenī - 6 līdz 7%, kas nav slikti, bet tas ir pārāk maz, lai veiksmīgi attīstītos, investētu produktivitātē, automatizācijā, digitalizācijā un inovācijās, kas ir būtisks priekšnoteikums konkurētspējai perspektīvā," uzskata Latvijas Biznesa savienības prezidente Elīna Egle.

Viņasprāt, ienākumu un peļņas attiecība uzrāda nepatīkamās saslimšanas simptomus.