Nosauktas 5 pazīmes, kāpēc vairs nepiederi pie vidusslāņa
Jēdziens "vidusslānis" jau sen ir kļuvis par cilvēces stūrakmeni, personificējot finansiālo stabilitāti, komfortu un iespējas. Tomēr pēdējos gados daudzi cilvēki un ģimenes saskārušies ar problēmu saglabāt savu vidusšķiras statusu dzīves dārdzības, inflācijas spiediena un zemu atalgota darba dēļ.
Kā norāda "New Trader U", ir pieci galvenie indikatori, kas norāda, ka jūs vairs nepiederat pie vidusslāņa, un ko šīs izmaiņas nozīmē jūsu finansiālajai labklājībai.
1. Dzīve no algas līdz algai: finanšu trauksmes signāls
Viena no pazīmēm, ka jūs, iespējams, esat izkritis no vidusšķiras, ir nemitīgā cīņa par to, lai nodzīvotu no algas līdz algai. Šādas finansiālas grūtības rodas, ja visi jūsu ienākumi absorbē izdevumus, neatstājot gandrīz nekādu vietu ietaupījumiem vai izdevumiem pēc pašu ieskatiem.
Vidējās klases mājsaimniecībām ienākuma daļas ietaupījumam ir izšķiroša nozīme. Tas nodrošina buferi neparedzētiem izdevumiem un ļauj īstenot ilgtermiņa finanšu plānošanu. Dzīvojot no algas līdz algai, šī drošības sistēma pazūd.
Neiespējamība ietaupīt neparedzētiem izdevumiem var radīt pastāvīgu finansiālu stresu, jo jebkura neparedzēta tērēšana draud izvest no ierindas visu jūsu budžetu. Turklāt diskrēta ienākuma trūkums nozīmē, ka jūs nevarat investēt pieredzē vai pirkumos, kas veicina jūsu dzīves kvalitātes paaugstināšanos, kas ir vidusslāņa komforta pazīme.
2. Kredītkartes – jūsu rezerves fonds
Paļauties uz kredītkartēm ārkārtas izdevumu segšanai ir vēl viens rādītājs, ka varējāt izsprukt no vidusslāņa. Lai gan kredītkartes var būt noderīgi finanšu instrumenti atbildīgā lietošanā, atkarība no tām neparedzētu izdevumu segšanai liecina par likvīdu ietaupījumu – vidusšķiras finanšu veselības atslēgas komponentes – trūkumu.
Pastāvīga kredītkaršu izmantošanai var būt nopietnas ilgtermiņa sekas. Tas var negatīvi ietekmēt jūsu kredītvēsturi, kas apgrūtinās izdevīgu kredītu vai hipotēkas nosacījumu saņemšanu nākotnē.
Tāpat parāda pieaugums mazina finansiālo elastību, ierobežojot spēju pieņemt svarīgus dzīves lēmumus vai veikt investīcijas, kas varētu uzlabot ekonomisko stāvokli.
3. Veselības aprūpes izdevumi kļūst par nopietnu nastu
Spēja atļauties nepieciešamo medicīnisko palīdzību bez nopietnām finansiālām grūtībām bieži tiek uzskatīta par vidusšķiras statusa pazīmi. Tomēr, pieaugot veselības aprūpes izmaksām, daudzi cilvēki cenšas kontrolēt šos izdevumus, kas liecina par potenciālu atkāpšanos no vidusslāņa.
Šie izdevumi var strauji kļūt nevarīgi tiem, kas atrodas vidusšķiras perifērijā. Kad izdevumi veselības aprūpei kļūst par ievērojamu nastu, tas bieži vien noved pie sarežģītu lēmumu pieņemšanas.
Daudzi cilvēki nepieciešamo medicīnisko palīdzību atliek finansiālu problēmu dēļ, kas var nopietni ietekmēt viņu veselību un labklājību. Šāda vilcināšanās var radīt nopietnākas veselības problēmas nākotnē, kas potenciāli var radīt vēl lielākus izdevumus medicīniskajai aprūpei un tālākam finansiālajam sasprindzinājumam.
4. Darba nestabilitāte un ienākumu samazināšanās
Stabila nodarbinātība un pastāvīgs ienākumu pieaugums tradicionāli ir būtiskākie vidējās klases dzīves rādītāji. Tomēr darba nestabilitāte un ienākumu samazināšanās kļūst arvien izplatītāka parādība mūsdienu mainīgajā ekonomikā, kas izstumj daudzus cilvēkus no vidusslāņa.
Algas stagnācija ir vēl viens kritisks faktors. Inflācijas dēļ darba samaksa daudzās vidējās klases darbavietās palikusi salīdzinoši nemainīga pēdējo dažu gadu desmitu laikā, neskatoties uz dzīves dārdzības pieaugumu.
Šī neatbilstība padara arvien sarežģītāku cilvēkiem uzturēt savu vidusšķiras statusu, nemaz nerunājot par viņu finansiālā stāvokļa uzlabošanu.
Nodarboties ar ilgtermiņa finanšu plānošanu, piemēram, pensiju ietaupījumiem vai bērnu izglītošanu, kļūst sarežģīti. Iespējas uzkrāt bagātību mazināšanai laika gaitā var būt sekas nākamajām paaudzēm, apgrūtinot ģimenēm viņu ekonomiskā statusa uzturēšanu vai uzlabošanu.
Turklāt šāda nestabilitāte padara cilvēkus neaizsargātākus pret ekonomikas lejupslīdēm, potenciāli paātrinot viņu izkļūšanu no vidusslāņa grūtos laikos.
5. Nesasniedzams sapnis par pašu mājokli
Mājokļa īpašums ilgu laiku tika uzskatīts par galveno atskaites punktu vidusšķiras sasniegšanai daudzās valstīs. Tomēr šis sapnis kļūst aizvien nesasniedzamāks lielam skaitam cilvēku, kas signalizē par potenciālu izstāšanos no vidusšķiras statusa.
Neiespējai iegādāties mājokli vai nepieciešamībai to pārdot finansiālu grūtību dēļ var būt dziļas sekas. Īpašums nav tikai vieta dzīvošanai; tā ir svarīgi pašu kapitāla un ilgtermiņa bagātības radīšanai.
Bez šī aktīva cilvēki zaudē vitāli svarīgas iespējas, izaugsmi un stabilitāti. Hipotēka arī pasargā no nomas maksas inflācijas.
Mājokļa īre, ar iespēju nodrošināt elastību, bieži saistīta ar finansiālām problēmām. Mājokļu īres cenu pieaugums daudzās pilsētās var aprīt ievērojamu ienākumu daļu, kas apgrūtina ietaupījumus mājokļa iegādei nākotnē vai citiem finansiāliem mērķiem. Šāda situācija var radīt ciklu, kurā mājokļa iegādes perspektīva kļūst arvien tālāka.
Pašu mājokļa neesamības ietekme attiecas arī uz pensiju plānošanu. Mājokļa kapitāls bija nozīmīga daļa no daudzu vidusšķiras amerikāņu pensionēšanās stratēģijas. Bez šī aktīva plānot finansiāli nodrošinātas vecumdienas kļūst sarežģītāk, kas potenciāli var samazināt dzīves kvalitāti turpmākajos gados.
Lietas, ko vidusslānis drīz nevarēs atļauties
Inflācija turpina pieaugt visā pasaulē, tāpēc daudzām ģimenēm kļūst arvien grūtāk uzturēt tām ierasto dzīves līmeni. Un tuvāko piecu gadu laikā vidusslānis ar augstu varbūtību nevarēs atļauties vairākas lietas.
Viena no tām ir bērnu aprūpe, kas ir svarīgs pakalpojums strādājošiem vecākiem, kas ļauj viņiem saglabāt darbu un nodrošināt savas ģimenes. Pēdējo gadu laikā bērnu kopšanas izdevumi ir strauji pieauguši, kas to padara aizvien nepieejamāku vidusšķiras ģimenēm.