Notiek straujš malkas un granulu cenu samazinājums; tuvākajos mēnešos cenas, iespējams, būs vēl zemākas
foto: LETA
Bizness un ekonomika

Notiek straujš malkas un granulu cenu samazinājums; tuvākajos mēnešos cenas, iespējams, būs vēl zemākas

Jauns.lv

Sākot ar februāri, tirgū izteikti redzams malkas un granulu cenu samazinājums. Tā intervijā portālam Jauns.lv sacīja Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta (MEKA) Informācijas centra vadītājs Igors Krasavcevs. Var pieļaut, ka tuvākajos mēnešos, iespējams, kurināmais kļūs vēl lētāks.

Vispirms viņš raksturoja situāciju tirgū: “Visi zina, ka pagājušā gada pavasarī un vasarā malkas cenas bija, var teikt, traģiski augstas, sasniedzot 65-80 eiro par vienu ciešo kubikmetru. 

Tuvākajos mēnešos iespējams cenu samazinājums 

Pēc mūsu monitoringa datiem redzam, ka šis diezgan augstais cenu līmenis noturējās gandrīz līdz pagājušā gada decembrim. Janvārī bija neliels cenu samazinājums par 15-20 eiro. 

Izskatās, ka tagad martā situācija ir beidzot sākusi mainīties, un mēs uzskatām, ka aptuveni martā un aprīlī cenu samazinājums būs vēl straujāks. Domāju, ka cena nokritīsies līdz 50-55 eiro par ciešo kubikmetru.”

Granulu ražotāji piebremzē darbību 

Kāpēc gaidāms malkas cenu samazinājums? Krasavcevs skaidroja, ka cenu krituma iemesli ir vairāki. 

“Viens no iemesliem ir tas, ka ir beigusies apkures sezona. Granulu ražotāji, kas ir viens no lielākajiem pircējiem Latvijā, patlaban savu ražošanu piebremzē, samazina jaudas. 

Līdz ar to tirgū rodas malkas piedāvājums, kurš nevar sasniegt pieprasījumu. Respektīvi, piedāvājums ir lielāks nekā pieprasījums, līdz ar to cenas iet uz leju.”

Arī papīrmalka kļuva lētāka  

Otrkārt, jāņem vērā, ka samazinājās papīrmalkas cenas, salīdzinot ar pagājušo gadu. Tas nenotika tik strauji kā malkai, bet arī papīrmalkas cenu kāpums tika fiksēts. 

“Līdz ar to kopējais cenu līmenis ir kļuvis nedaudz veselīgāks, ja tā varētu teikt.” 

Izdevīgs brīdis iegādāties malku 

Tādējādi var sacīt: ja iedzīvotāji vēlas iegādāties malku nākošajam rudenim un ziemai, patlaban (martā, aprīlī) būtu piemērots brīdis to darīt. “Tieši tā! Marts, aprīlis, maijs ir pats labākais periods. 

Pirmkārt, būs labas cenas. Otrkārt, malku varēs saskaldīt un pa vasaru izžāvēt.”

Malkas iegāde pavasarī būtu izdevīgāka, jo rudenī malkas cenas atkal varētu kāpt, turklāt piedāvājums varētu sarukt. 

Arī granulu cenas samazinās 

Krasavcevs arī piebilda, ka līdzīga situācija patlaban ir ar granulām. “Protams, tie cenu līmeņi, ko redzējām pagājušajā gadā (450-500 eiro par tonnu), jau sen ir vēsturē, bet līdz pat janvāra sākumam vidējā cena joprojām turējās ap 400 eiro tonnā.  

Mēs redzam, ka patlaban cena ir vēl samazinājusies un ir zem 300 eiro par tonnu.”

Granulas varētu kļūt vēl lētākas 

Var prognozēt, ka martā, aprīlī granulu cenas varētu vēl vairāk samazināties. “Tā varētu būt, jo cenas krīt gan pie mums, gan eksporta tirgos, kur ir ļoti klusa sezona. Var teikt, ka pieprasījums ir tiešām apstājies.” 

Tādējādi arī granulu lietotājiem pavasaris būtu labs laiks, lai papildinātu savus krājumus un iegādātos kurināmo nākamajai apkures sezonai rudenī un ziemā. 

Nesūdzas par pavasarī pirktām granulām 

“Mēs jautājām dažām mājsaimniecībām, vai pavasarī nopirktās granulas saglabā savu kvalitāti līdz ziemas vidum, pat turot tās ārā. Nekādu sūdzību nebija, un izskatās, ka šis ir labs variants. 

Tiešām tagad pavasarī var sagādāt kurināmo uz nākamo sezonu. Gan malku, gan granulas. Tad bez galvassāpēm varēs sagaidīt rudeni un ziemu.”

Granulas jāglabā zem nojumes 

Speciālists norādīja: ja granulas uzglabā rūpnieciskā iepakojumā un zem nojumes, ar tām nekas slikts nenotiek un to kvalitāte nemainās. Taču izbērt granulas sētā un pakļaut visiem pavasara, vasaras un ziemas laikapstākļiem gan nevajadzētu: “Tad gan būs pārsteigums.”