foto: Pixabay.com
Ar viedpulksteņa palīdzību, iespējams, varēs pamanīt depresijas pazīmes
Ņemot vērā, ka tikai 50% pacientu sākotnējās ārstēšanas laikā izjūt uzlabojumus, eksperti ir vienisprāt – profilakse ir visefektīvākais veids, kādā mainīt depresijas, kā globālas slimības, slogu.
Auto un tehnoloģijas
2023. gada 31. janvāris, 00:06

Ar viedpulksteņa palīdzību, iespējams, varēs pamanīt depresijas pazīmes

Jauns.lv

Ja būtu iespējams iepriekš paredzēt un brīdināt cilvēku par iespējamo depresiju, tāpat kā mēs spējam prognozēt sliktus laika apstākļus? Leidenes Universitātes zinātnieki veic pētījumu, kurā uzrauga dalībnieku multimodālos datus, lai palīdzētu identificēt agrīnās depresijas epizožu pazīmes ar mērķi veicināt agru, personalizētu profilaksi. Šis ir viens no pirmajiem pētījumiem pasaulē, kas koncentrējas uz studentu ikdienu, kā datu vākšanas rīkus izmantojot viedtālruņus un “Garmin” fitnesa izsekotājus.

Depresija ir izplatīta un cilvēku novājinoša slimība. Ņemot vērā, ka tikai 50% pacientu sākotnējās ārstēšanas laikā izjūt uzlabojumus, eksperti ir vienisprāt – profilakse ir visefektīvākais veids, kādā mainīt depresijas, kā globālas slimības, slogu. WARN-D pētījums (5 gadu pētnieciskais projekts) ko Leidenes Universitātē vada asociētais profesors Dr. Eiko Frīds (Eiko Fried), izmanto “Garmin” vívosmart® 4 fitnesa izsekotāju, lai uzraudzītu 2000 studentus Nīderlandē. Tiek sekots tam, vai viņiem neparādās kādas no depresijas pazīmēm, kas var novest pie profilakses nepieciešamības nākotnē.

Studiju laiks mūsu dzīvē mēdz būt gana saspringts, un daži jaunieši studiju laikā saskaras ar mentālās veselības problēmām, piemēram, depresiju. Lai labāk izprastu stresa faktorus un jauniešu pieredzes, tiek veiks šis pētījums. Apkopotie dati palīdzēs pētniekiem izveidot personalizētu agrīnās brīdināšanas sistēmu WARN-D, kas būs pieejama bez maksas kā viedtālruņa lietotne.

Pētnieki gadiem ilgi seko līdzi studentiem un, pamatojoties uz savāktajiem datiem, mēģina paredzēt gaidāmās depresijas epizodes. Lai spētu vākt datus nepārtraukti, dalībnieki 24 stundas diennaktī nēsā “Garmin” vívosmart® 4 fitnesa izsekotāju, pirmos trīs mēnešus atbild uz ikdienas jautājumiem savā viedtālrunī un sinhronizē savus datus, izmantojot viedtālruņa lietotni “Garmin” Connect™. Savukārt “Garmin” Health API apkopo datus un nosūta tos pētniecības grupai, izmantojot Fitrockr platformu. Fitnesa izsekotājs vívosmart® 4 reģistrē cilvēku miega fāzes un to ilgumu, fizisko aktivitāti, sirdsdarbības ātrumu, stress līmeni un Body Battery™3. Pētnieki uzskata, ka tieši dati par cilvēku miegu var kļūt par nozīmīgu indikatoru potenciālajām mentālās veselības problēmām.

“Garmin” Leidenes Universitātes pētniekiem piedāvāja pieejamu tehnoloģiju paketi, kas atbilst stingrajiem Eiropas privātuma politikas likumiem. Tas ir ļoti svarīgi sensitīvu personas datu izmantošanas gadījumā.

Pētījumā izmantotā Fitrockr ir uzņēmuma Digital Rebels GmbH programmatūra. Tās izpētes un analītikas platforma ļauj organizācijām viegli pārvaldīt un sinhronizēt “Garmin” viedpulksteņus ar piekļuvi augstas izšķirtspējas neapstrādātiem datiem, neatkarīgam hostingam, reāllaika datu plūsmai un tiešai analīzei un eksportam. Fitrockr ir viena no visdziļāk integrētajām tehnoloģijām, ko pielieto “Garmin” Health API un SDK, un kas nodrošina “Garmin” Health korporatīvos risinājumus kopš 2018. gada.

Protams, “Garmin” ierīces nav izstrādātas vai paredzētas slimību vai jebkādu medicīnisku stāvokļu uzraudzībai vai diagnosticēšanai, bet tās ir lielisks palīgs zinātniekiem datu vākšanā un analīzē.