Vai valsts tiešām palīdzēs jaunajām ģimenēm nopirkt pirmo mājokli?
Valsts plānotais finansējums jaunajām ģimenēm pirmā mājokļa iegādei ir pārāk mazs un ļautu iegādāties vien salīdzinoši lētus, neliela izmēra dzīvokļus ārpus Rīgas, atzīst aptaujātie banku pārstāvji.
"SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis sacīja, ka iecere īstenot programmu pirmā mājokļa iegādei jaunajām ģimenēm ir apsveicama, tomēr šajā gadījumā paredzētais finansējums ir ļoti mazs.
"Ja valsts varētu garantēt apmēram tūkstoti darījumu divu miljonu eiro apmērā jeb divus tūkstošus eiro vienai ģimenei, tad tas nozīmētu, ka faktiski tiktu piedāvāta iespēja iegādāties tikai salīdzinoši lētus un pavisam neliela izmēra dzīvokļus ārpus galvaspilsētas, jo Rīgā ar tik mazu valsts garantiju nebūtu iespējams iegādāties mājokli," teica Rudzītis.
Viņš arī atzīmēja - tā kā ir plānots ieviest tā saucamo nolikto atslēgu principu, šādu likumdošanas izmaiņu gadījumā mājokļu kredīti kļūs mazāk pieejami, jo sagaidāma arī kredīta pirmās iemaksas palielināšanās līdz 40% no mājokļa vērtības. "Pat neliela vienistabu sērijveida dzīvokļa iegādei Rīgā, kura cena ir 20 tūkstoši eiro, nepieciešamais līdzfinansējums varētu sasniegt pat astoņus tūkstošus eiro, tādējādi ar šādu garantiju apmēu plānota valsts programma faktiski nespēs palielināt kredītu pieejamību un sniegt atbalstu jaunajām ģimenēm," sacīja Rudzītis.
"Swedbank" Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Ainars Balcers aģentūrai BNS sacīja, ka pat gadījumā, ja valsts piešķirtā summa nosegtu tikai daļu no nepieciešamā līdzfinansējuma, tas būtu zināms atbalsts jaunajām ģimenēm.
"Kopumā aktivitātes jauno ģimeņu un speciālistu atbalstam ir vērtējamas pozitīvi, taču svarīgs priekšnosacījums veiksmīgai programmas realizācijai ir arī tas, lai process būtu pietiekami vienkāršs - gan atbalsta saņemšanai, gan arī tā realizācijai, ja tāda nepieciešamība rastos," teica Balcers.
Viņš atzīmēja, ka ir arī svarīgi, lai rūpīgi tiktu izvērtēti plānotie grozījumi Maksātnespējas likumā, paredzot ieviest obligātu nolikto atslēgu principu un citus būtiskus atvieglojumus. "Šie grozījumi noteikti mainīs kreditēšanas vidi, padarot aizdevumus dārgākus ar būtiski lielāku pirmo iemaksu. Tas lielā mērā diezgan negatīvi ietekmēs šo atbalsta programmu un faktiski padarīs to maz efektīvu," pauda Balcers.
Arī Latvijas Komercbanku asociācijā aģentūrai BNS atzīmēja, ka plānus par valsts atbalsta programmu jaunajām ģimenēm pirmā mājokļa iegādei var izjaukt virzītie grozījumi Maksātnespējas likumā, kas paredz ieviest nolikto atslēgu principu, līdz ar to būtiski sadārdzinot un padarot daudz nepieejamākus aizdevumus mājokļu iegādei.
"Valdības pārstāvji ir publiskojuši iespējamos valsts atbalsta programmas nosacījumus – valsts garantijas tiktu sniegtas jaunajām ģimenēm pirmās iemaksas segšanai hipotekārā kredīta saņemšanai bankās aptuveni divu miljonu eiro apmērā, šādi atbalstot tūkstoti jauno ģimeņu," klāstīja asociācijā.
Vienlaikus asociācijā minēja, ka gadījumā, ja tiks ieviests vispārējs nolikto atslēgu princips kreditēšanā, pirmā iemaksa varētu kāpt pat līdz 40% no aizdevuma summas, attiecīgi valsts piedāvājums garantēt pirmo iemaksu prasītu apjomīgākus valsts līdzekļus vai arī atbalsts sasniegtu mazāk ģimeņu. Turklāt iespējams arī kredītu procentu likmju kāpums.
Jau vēstīts, ka šā gada pirmajā pusē valdība plāno ieviest atbalsta programmu ģimenēm pirmā mājokļa iegādei, ko paredz valdības deklarācija. Ekonomikas ministrija tuvākajā laikā plāno nākt klajā ar konkrētiem noteikumiem, kuras ģimenes varēs pretendēt uz šo atbalstu.
Ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis pirmdien, 24.februārī, sacīja, ka pirmā mājokļa iegādei jaunajām ģimenēm valsts varētu garantēt darījumus divu miljonu eiro apmērā. "Mēs varētu finansēt darījumus divu miljonu eiro apmērā, apmēram ap tūkstoti darījumu," teica Dombrovskis.
BNS/ Foto: All Over Press