Latvijas iedzīvotāju interese par īpašumiem ārvalstīs gandrīz desmitkāršojusies
foto: unsplash.com
Foto ilustratīva nozīme.
Bizness un ekonomika

Latvijas iedzīvotāju interese par īpašumiem ārvalstīs gandrīz desmitkāršojusies

Jauns.lv

Fiziskā un finanšu drošība un kopējā ģeopolitiskā situācija ir daži no aspektiem, kas sekmējuši Latvijas iedzīvotāju augošo interesi par īpašumu iegādi vai īri ārvalstīs. Kopš Krievijas sāktā kara Ukrainā Latvijas iedzīvotāju interese par nekustamajiem īpašumiem ārvalstīs, atkarībā no galamērķa, pieaugusi aptuveni piecas līdz desmit reizes. Populārākie galamērķi ir Spānija, Ziemeļkipra, kā arī Dubaija, liecina nekustamo īpašumu pakalpojumu uzņēmuma “Astra Property” dati.

“Tendences liecina, ka izvēli par labu nekustamā īpašuma iegādei vai īrei ārvalstīs veicina vēlme pēc lielākas drošības – gan fiziskās, gan kapitāla, tāpēc, izvērtējot, kur iegādāties vai īrēt īpašumu, tiek ņemts vērā arī tas, cik augošs ir attiecīgais tirgus. Inflācijas ietekmē iedzīvotāji meklē iespējas izdevīgi izvietot savus uzkrājumus, iegādājoties īpašumu ārvalstīs. Raugoties no šī aspekta, populārākās mērķa valstis ir Kipra, Spānija un AAE,” stāsta “Astra Property” partneris Gatis Pūcītis. Lai arī retāk, tomēr Latvijas iedzīvotāji izvēlas īpašumus arī Francijā un Itālijā, kā arī daudz eksotiskākās vietās, piemēram, Portugālē un Bali. Pieaugoša interese ir par ieguldījumiem nekustamajā īpašumā Gruzijā, īpaši, strauji augošajā galvaspilsētā Tbilisi, un Batumi, kas ir viegli sasniedzama kūrortpilsēta.

Vēlmi pēc īpašuma ārvalstīs ir sekmējis arī attālinātais darbs – pandēmijas laikā gūtā pieredze ir apliecinājusi, ka virknē profesiju un nozaru iespējams veiksmīgi strādāt no jebkuras vietas pasaulē. Līdzīgu pieredzi daudzi guvuši arī ar studijām un mācībām.

Izvēloties mērķa valsti, Latvijas iedzīvotāji analizē dažādus aspektus. Tiek vērtēts ne tikai klimats, īpašumu cenas, pieejamība, draugu vai paziņu pieredze, bet arī citi faktori. Viens no tiem ir papildus izdevumi, kas veidojas īpašuma iegādes laikā. Ziemeļkiprā tie veido līdz 5% no īpašuma vērtības, Spānijā papildus izdevumi būs augstāki, atkarībā no izvēlētā reģiona tie var sasniegt 8-15% no īpašuma vērtības. Šajā summā iekļauti arī ceļošanas izdevumi īpašuma apskates un iegādes laikā. Latvijā, fiziskai personai pērkot mājokli, izdevumi ir aptuveni 2-2,5% apmērā no īpašuma vērtības.

Vislielākā interese šobrīd ir par dzīvokļu iegādi platībā līdz 150 kvadrātmetriem ar divām guļamistabām un viesistabu. Salīdzinājumam jāpiebilst, ka, piemēram, apkures izmaksas šādam dzīvoklim Latvijā pagājušajā apkures sezonā mēnesī svārstījās 200 un 300 eiro apmērā, bet, piemēram, Kiprā vai Spānijā 2022. gada februārī apkures izmaksas šādā dzīvoklī bija aptuveni 45 eiro. Svarīgs apstāklis runājot par energoefektivitāti, ir energoresursu izcelsmes valsts - minētās valsts ir neatkarīgas no Krievijas piegādēm.

Izvēloties īpašumu ārvalstīs, Latvijas iedzīvotāji vērtē arī citus būtiskus faktorus, piemēram, attālumu līdz jūrai, izglītības iespējas bērniem, īpaši, ja ir bērni pirmsskolas vecumā, veikalu pieejamību, sportošanas un aktīvas brīvā laika pavadīšanas iespējas, kā arī aviosatiksmes intensitāti ar Latviju. Virknei Latvijas iedzīvotāju īpašums valstīs, kurās ir daudz siltāks klimats, ir ilgi lolots sapnis, pandēmija un ģeopolitiskā situācija kopumā ir mudinājusi pāriet no sapņošanas pie tā realizēšanas.