Bizness un ekonomika
2022. gada 10. jūnijs, 09:51

Par neatkarību no Krievijas energoresursiem Latvijā 32% iedzīvotāju par apkuri un elektrību gatavi maksāt vairāk

Jauns.lv / LETA

Latvijā gandrīz katrs trešais iedzīvotājs ir gatavs par apkuri un elektrību maksāt vairāk, ja tas palīdz kļūt neatkarīgiem no Krievijas energoresursiem, secināts bankas "Citadele" veiktajā Latvijas iedzīvotāju aptaujā.

Starp aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem 32% atzinuši, ka par apkuri un elektrību gatavi maksāt vairāk, ja tas palīdz būt neatkarīgiem no Krievijas. Visbiežāk šādu atbildi snieguši vīrieši, kuri dzīvo Rīgā, Pierīgā vai Zemgalē un kuru ikmēneša ienākumi ir robežās no 751 līdz 1000 eiro.

Tāpat 15% Latvijas iedzīvotāju atklāj, ka par energoresursiem idejiski būtu gatavi maksāt vairāk, taču šobrīd to nevar atļauties. Šī atbilde bijusi populāra starp sievietēm vecumā no 18 līdz 29 gadiem.

Īstermiņā maksāt par apkuri un elektrību vairāk nav gatavi 39% Latvijas sabiedrības, un visbiežāk šādu atbildi snieguši Rīgā un Latgalē dzīvojoši iedzīvotāji vecumā no 60 līdz 74 gadiem. Starp tiem, kas nav gatavi maksāt dārgāk, lielākais īpatsvars mīt Latgalē, kur šādu viedokli pārstāv 53% vietējo respondentu.

Analizējot atbildes, kuras snieguši respondenti ar augstāko izglītību, secināts, ka 38% par apkuri un elektrību ir gatavi maksāt vairāk un vēl 12% būtu gatavi, taču nevar to atļauties. Tikmēr 35% atklāj, ka nav gatavi maksāt vairāk, bet 15% aptaujāto bijis sarežģīti noformulēt viedokli.

Reprezentatīvu aptauju par Latvijas iedzīvotāju vēlmi maksāt vairāk par apkuri un elektrību un kļūt neatkarīgiem no Krievijas energoresursiem banka "Citadele" sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat" veica 2022. gada jūnijā, tiešsaistē aptaujājot 1000 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem.