foto: LETA (Zane Bitere)
Inčukalna pazemes gāzes krātuvē palielinās iesūknēšanas jaudas
AS "Latvijas Gāze" Inčukalna pazemes gāzes krātuves teritorija.
Bizness un ekonomika
2022. gada 15. marts, 13:43

Inčukalna pazemes gāzes krātuvē palielinās iesūknēšanas jaudas

Jauns.lv / LETA

Inčukalna pazemes gāzes krātuvē no trešdienas, 16.marta, palielinās iesūknēšanas jaudas, atklāja sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") pārstāvji.

Uzņēmumā norāda, ka jau veikti papildu nepieciešamie sagatavošanās darbi.

"Conexus" skaidro, ka ierasti iesūknēšana Inčukalna pazemes gāzes krātuvē sākas pēc izņemšanas sezonas noslēguma, kas noteikta 2022.gada 30.aprīlī. Tomēr, ņemot vērā nepieciešamību nodrošināt pietiekamus dabasgāzes krājumus Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, šogad iesūknēšana sākās jau februāra beigās, bet trešdien, 16.martā, plānots vēl palielināt iesūknēšanas jaudas.

No trešdienas, 16.marta, noteikts, ka krātuves diennakts iesūknēšanas jauda tiks palielināta vismaz līdz 75 gigavatstundām (GWh) dienā.

Jau vēstīts, ka šogad iespēja iesūknēt krātuvē gāzi tika piedāvāta no 26.februāra. Līdz 6.martam Inčukalna pazemes gāzes krātuves sistēmas lietotāji, pēc "Conexus" pārstāvju vēstītā, bija novietojuši 520 GWh gāzes, un tā ir gandrīz visa iesūknēšanai pieejamā jauda.

Kompānijā arī iepriekš informēja, ka dabasgāze vienotajā Latvijas-Igaunijas tirgus zonā tiek transportēta no Somijas (starpsavienojuma punkts "Balticconnector"), Igaunijas (starpsavienojuma punkts "Luhamaa") un Lietuvas (starpsavienojuma punkts "Kiemenai"). Lielākais dabasgāzes apjoms šobrīd vienotajā tirgus zonā ienāk no Lietuvas starpsavienojuma punkta "Kiemenai".

Jau ziņots, ka "Conexus" apgrozījums pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 56,439 miljoni eiro, kas ir par 4,8% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 0,8% - līdz 13,217 miljoniem eiro.

"Conexus" lielākais akcionārs ir valstij piederošais "Augstsprieguma tīkls" (68,46%), kamēr 29,06% akciju pieder Japānas uzņēmuma "Marubeni" pārvaldītajam fondam "MM Capital Infrastructure Fund", bet 2,48% - pārējiem akcionāriem.