Auto un tehnoloģijas

Kas notiek ar stabiņiem, kad tiem uzbrauc auto?

Jauns.lv

Pēdējā laikā rīdzinieki nereti apsprieduši "stabiņu invāziju" galvaspilsētas ielās. Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi iepriekš bija norādījuši, ka uz izsaukumiem reizēm kavējas uz ielām izvietoto stabiņu dēļ. Rīgas domes Satiksmes departaments norādīja, ka NMPD transportlīdzeklis nepieciešamības gadījumā drīkst braukt pāri stabiņiem. Raidījums "Zebra" veica eksperimentu, lai pārbaudītu, kas tad notiek, kad stabiņiem uzbrauc.

Raidījuma vadītājam Paulam Timrotam uzbraucot uz melnajiem stabiņiem, redzams, ka tie nolokās zem automašīnas. Braucot atpakaļgaitā, redzams, ka tie nenodara skādi arī automašīnas buferim. Tāpat arī paši stabiņi pēcāk atlokas atpakaļ. Tiesa, grūti prognozēt, cik izturīgs ir stabiņš, ja tam pārbrauc pāri vairākas reizes. Timrots pieļauj, ka tad varētu salūzt plastmasa vai "izļurkāties" skrūves.

Ņemot vērā, ka Rīgas ielās izvietoti ne tikai melnie, bet arī sarkanie stabiņi, tad Timrots veic eksperimentu arī ar šīs krāsas stabiņiem. "Šie tādi stingrāki, smagāki, bet visi tāpat atlec atpakaļ," norāda raidījuma vadītājs. (Eksperimentu skatieties augstāk pievienotajā sižetā.)

Jauns.lv jau iepriekš vēstīja, ka stabiņi ne reizi vien izsaukuši diskusiju sabiedrībā. Tikmēr Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) norādījusi, ka plastmasas stabiņi ar atstarojošiem elementiem nav satiksmes organizācijas tehniskais līdzeklis, un tie drīkst atrasties aiz ceļu apzīmējuma vai zonas, kur ar atbilstošu ceļa zīmi novirzīta satiksme.

Direkcijā atzīmēja, ka ceļa apzīmējumus, kas veidoti ar nepārtrauktām garenvirziena līnijām, šķērsot ir aizliegts, un tie nosaka faktisko satiksmes telpas robežu, aiz kuras pieļaujama stabiņu izvietošana.

CSDD vienlaikus norādīja, ka, izvietojot plastmasas stabiņus, būtiski izvērtēt, ko paredzēts akcentēt, un autovadītāja redzespunktu. Piemēram, izvietojot tos lineāri vai brauktuves sašaurinājumos, tie var uzlabot vadītājam optisko vadāmību, savukārt sarežģītas konfigurācijas krustojumos, it īpaši diennakts tumšajā laikā, tie var traucēt satiksmes dalībniekiem uztvert ceļu.

Direkcijas Ceļu drošības audita departamenta vadītāja Beāta Dambīte norādīja, ka, CSDD ieskatā, plastmasas stabiņu pielietošana satiksmes organizācijā ir pieļaujama, un atsevišķos gadījumos tā var uzlabot satiksmes drošību. Reizē ierobežojumiem, kādus rada stabiņu vai jebkura cita papildaprīkojuma izmantošana, ir jābūt samērīgiem ar ieguvumiem, ko tie sniedz satiksmes organizēšanā vai ceļu satiksmes drošības uzlabošanā.