Plastmasas izstrādājumi, kurus vairs nebūs iespējams iegādāties veikalos
foto: unsplash.com
Foto ilustratīva nozīme.
Bizness un ekonomika
2021. gada 3. jūlijā, 17:50

Plastmasas izstrādājumi, kurus vairs nebūs iespējams iegādāties veikalos

Jauns.lv

Šodien, 3. jūlijā, stājas spēkā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) virzītais Plastmasu saturošu izstrādājumu patēriņa samazināšanas likums, aizliedzot vairāku vienreizlietojamo plastmasu saturošu preču turpmāku ievešanu un izplatīšanu, patērētājiem piedāvājot preces no videi draudzīgākiem materiāliem.

"Katra mūsu izvēle atstāj pēdas dabā, un katru reizi, kad izdarām izvēli par labu apkārtējai videi, tā ir neliela uzvara cīņā ar piesārņojumu. Dzīvot pilnībā bez plastmasas mēs vēl nevaram, taču plāns ir atteikties no tās pakāpeniski un patērēt atbildīgi. Jaunais likums ir tikai viens plāna punkts ceļā uz zaļāku nākotni, un ministrija paralēli strādā arī pie citām iniciatīvām, kas paātrinās zaļās politikas tempu," norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP!).

Likumprojekts attiecas uz tiem vienreizlietojamiem plastmasas izstrādājumiem, kam jau ir pieejamas dabai draudzīgākas alternatīvas:

  • vates kociņi;
  • plastmasas galda piederumi un šķīvji;
  • dzērienu salmiņi;
  • maisāmkociņi;
  • balonu kociņi;
  • putuplasta polistirola pārtikas un dzērienu iepakojums;
  • no oksonoārdāmas plastmasas ražoti izstrādājumi.

Savukārt glāzes vēl šobrīd netiek aizliegtas, bet jāveic pasākumi, lai samazinātu to patēriņu. Pienākums samazināt patēriņu un veidot ražotāju atbildības sistēmas attiecas arī uz plastmasu saturošiem zvejas rīkiem.

Veikali drīkstēs iztirgot savus krājumus arī pēc 3.jūlija, ja šie izstrādājumi ir laisti tirgū līdz 2021.gada 2.jūlijam (saražoti, ievesti no citām ES valstīm vai importēti).

Savukārt patērētājus VARAM aicina vienmēr izvēlēties ilgtspējīgākas preces, kuras iespējams izmantot atkārtoti, vai kuras ražotas no videi draudzīgākiem materiāliem, jo pēdējos gados plastmasas patēriņš ir strauji audzis un tam ir negatīva ietekme uz vidi, īpaši ūdens vidi, un cilvēka veselību.