Nelegālā tirdzniecība, inducētā psihoze un citi iemesli, kāpēc Latvijas Tirgotāju asociācija rosina grozīt ierobežojumus
Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) ir satraukta par valdības nevēlēšanos skaidrot ierobežojumu loģiku un atbildēt uz profesionāļu priekšlikumiem. Asociācija nedēļas sākumā ierosināja grozīt ierobežojumus, bet konkrētas atbildes nav saņēmusi.
LTA norāda, ka pozitīvi mainījusies attieksme pret masku lietošanu, šobrīd 99% pircēju tās lieto. Taču strauji pieaugusi neapmierinātība un neizpratne par rūpniecības preču sortimenta ierobežošanu. Tāpēc LTA nedēļas sākumā ierosināja grozīt ierobežojumus tirdzniecībā, attiecinot tos tikai uz svētdienām.
LTA aicina svētdienās atļaut tirgot degvielu un citas transporta līdzekļa drošai ekspluatācijai nepieciešamās preces un aprīkojumu; pirmās nepieciešamības preces (piemēram, krīzes komplektā iekļautos); mājdzīvnieku pārtiku un saistītās preces; higiēnas un veselības nodrošināšanai nepieciešamākās preces (krēmus, dezodorantus, vates kociņus, skūšanās piederumus); telefonu kartes.
Papildus iesniegts arī priekšlikuma atļaut tirgot ziedus un tabaku, kā arī atļaut ierobežotā režīmā strādāt ēdinātājiem.
LTA uzsver, ka ziedu tirdzniecības vietas netiek izmantotas cilvēku izklaidei, bet mērķtiecīgi tiek veikti pirkumi līdzcilvēku iepriecināšanai vai mirušo godināšanai. Šobrīd gan jānoraksta daļa ziedu, kas stāv bez kustības veikalā un vairs nav pārdodami, gan jāalgo par dubultu samaksu darbinieks to apkopšanai.
Tāpat LTA norāda, ka cigaretes un tabakas izstrādājumus nedrīkst pirkt arī attālināti, tāpēc uzplaukusi nelegālā tirdzniecība. Jau tā nelegālais tirgus Latvijā gada laikā pieaudzis par 10%. Vienlaikus tikai akcīzes ieņēmumi vien (neskaitot PVN) dod 659 000 eiro dienā, tātad decembrī valsts budžets zaudēs nepilnus 9 miljonus eiro.
LTA vērš uzmanību, ka pēc cilvēku uzturēšanās svaigā gaisā gribas iedzert tēju vai kafiju un izmantot labierīcības. To, tāpat kā iespējas paēst civilizēti pusdienas, nodrošina ēdināšana. Epidemiologi uzsver, ka mājsaimniecības maltīte nerada saslimšanas risku. Valstīs, kur ir pārvietošanās ierobežojumi, ēdinātājiem atļauts strādāt no 11 līdz 15 un no 18, nodrošinot atgriešanos mājās līdz pl.22.
Asociācija uzskata, ka cilvēkiem jāsaglabā iespējas gūt pozitīvas emocijas, lai vieglāk pārdzīvotu Covid-19 ierobežojumus un nesaslimtu ar tā saucamo “inducēto psihozi”. ES valstīs, piemēram, Francijā un Itālijā, kur ir sarežģītāks epidemioloģiskais stāvoklis un ir ieviesti pārvietošanās ierobežojumu, veikali strādā bez ierobežojumiem. Latvijā vajadzētu pārvērtēt aizliegumu lietderību un izvērtēt to sekas uz sabiedrības veselības un valsts ekonomikas stāvokli.