Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Latvijas vārds starptautisko Sankciju kataloga pavīd saistībā ar Aivaru Lembergu, kibernoziegumiem, ieroču tirdzniecību Ziemeļkorejai un Lukašenko režīmu Baltkrievijā. (Foto: Vida Press)

Sankciju katalogs: kam un par kādiem grēkiem noteiktas starptautiskās sankcijas, kas saistītas ar Latviju

Bizness un ekonomika
2020. gada 13. decembrī 07:58 2020. gada 13. decembrī 07:58
 
Elmārs
Barkāns
| Jauns.lv
Starptautisko sankciju sarakstā iekļautas septiņas ar Latviju saistītas personas un organizācijas vai biedrības, ar kuriem neiesaka sadarboties, lai paši neiekļūtu melnajā sarakstā. Izņemot Aivaru Lembergu un ar viņu saistītos Ventspils organizācijas vai biedrības, pārējās personas ar Latviju pašlaik ir saistītas visai nosacīti. Tomēr Latvijas vārds izskan saistībā ar ieroču pārdošanu Ziemeļkorejai, Lukašenko atbalstu un globāla mēroga kiberuzbrukumiem.

Mūsu tuvākās kaimiņvalstis gan izbēgušas no plašas pieminēšanas šajā sarakstā. Vien Lietuvā PSRS laikā dzimušais krievu ģenerālis, kurš īstenojis agresiju pret Ukrainu, bet Igaunijas vārds vispār šajā sarakstā nav minēts.

Uzņēmums “Lursoft”, kurš veido uzņēmumu datu bāzes, izveidojis Sankciju katalogu, kurā pieejami privātpersonu un uzņēmumu saraksti, kas iekļauti gan starptautisko, gan Latvijas “melnajos sarakstos” – kopumā tajā ietverti 11 876 subjekti, pret kuriem ir vērstas aktīvas sankcijas: 7064 privātpersonas, 4480 organizācijas, 397 kuģi un 277 lidaparāti. Starptautiskās sankcijas tiek piemērotas gan par naudas atmazgāšanu un kiberuzbrukumiem, gan terorisma atbalstīšanu un cilvēktiesību pārkāpumiem, un tā tālāk. Ar Latvijas vārdu šajā sarakstā saistīti septiņi subjekti. Tas, protams, salīdzinoši ir “sīkums”, piemēram, ar Ziemeļkorejas sarakstu, kurā ir simtu simtiem vārdu.

Latvijas vārdu starptautiskajā Sankciju katalogā, ja meklē, var sameklēt bez grūtībām. Ar “godpilno” pirmo numuru tajā ierakstīts ventspilnieks Aivars Lembergs. (Foto: Publicitātes foto)

Ar “godpilno” pirmo numuru Latvijas sankciju sarakstā iekļauts no amata pienākumu pildīšanas atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs, kuru tieši pirms gada, 2019. gada decembra sākumā, ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles birojs iekļāva tā dēvētajā Magņitska sarakstā.

Birojs savā paziņojumā Lembergu nosauca par oligarhu un norādīja, ka viņš iekļauts sarakstā kā amatpersona, kura tieši vai netieši iesaistīta korupcijā, tajā skaitā par valsts mantas piesavināšanos, kā arī korupciju, kas saistīta ar publiskiem iepirkumiem vai kukuļošanu. Līdz ar Lembergu sarakstā iekļuva ar viņu cieši saistītās Ventspils biedrības – Biznesa attīstības asociācija, Latvijas Tranzīta biznesa asociācija un Ventspils attīstības aģentūras.

Starptautisko Sankciju kataloga Latvijas sadaļu ar 1. numuru atklāj Aivars Lembergs, kam seko “kiberuzbrukumu ģēnijs” Alekseja Belans, Baltkrievijas valsts naftas gigants un ieroču Ziemeļkorejai tirgonis. (Foto: Zane Bitere/LETA)

Otro vietu aiz Lemberga impērijas ieņem Latvijas izcelsmes hakera, 33 gadus vecā Alekseja Belana vārds, kurš ar uzbrukumiem multinacionālajām tīmekļa vietnēm un spiegošanu Kremļa labā esot nodarbojies jau kopš 2006. gadā. Tagad šis Rīgā dzimušais hakeris vairs ar Latviju nav saistīts – ieguvis Krievijas pilsonību un dzīvojot Krasnodarā. Spriežot pēc Interpolā pieejamās informācijas, Aleksejam Belans, lietojot segvārdus “M4G”, “Magg”, “Fedyunya” un “Quarker”, no sīkiem darbiņiem tīņa gados, ātri vien uzrausies līdzās aroda lietpratējiem, iegūstot lielu atzinību kibertelpā.

Viņam seko Baltkrievijas valsts naftas uzņēmums “Belneftekhim”, kurš sankciju sarakstā iekļauts saistībā ar cilvēktiesību pārkāpumiem un vardarbību Baltkrievijā, par Lukašenko režīma atbalstīšanu. Ar Latviju tas saistīts tādēļ, ka koncerna Latvijas pārstāvniecība atrodas Rīgā, Apes ielā. Uzņēmēji tiek brīdināti nedoties uz tā kantori Apes ielā 1 un tur neslēgt nekādus darījumus, lai vēlāk paši neiekļūtu Sankciju katalogā. Jāteic, ka “Belneftekhim” saistās arī ar Vācijas, Ukrainas, Ķīnas un Krievijas vārdu, jo arī šajās valstīs šim naftas koncernam ir savas pārstāvniecības. 

“Godpilno” Sankciju kataloga Latvijas sadaļu noslēdz Turcijā reģistrētā uzņēmuma "Falcon International Group" saimnieks, turks Huseins Šahins ar saviem uzņēmumiem, pāris no kuriem savulaik reģistrēti Latvijā, bet nu savu darbību, pēc visa spriežot, pārtraukuši.

Savulaik, pirms vairākiem gadiem, Turcijas pilsonis Huseins Šahins iegādājās vairākus zemes gabalus Baldonē un saņēma Latvijas uzturēšanas atļauju. Gribējis šeit it kā attīstīt lopkopību, bet tā arī neko nav uzsācis, savas saistības ar biznesa partneriem un pašvaldību nav kārtojis. Pirms trijiem gadiem atklājies, ka viņam bijuši konti vairākās Latvijas bankās un viņš tirgojies ar Ziemeļkoreju, tajā skaitā arī Kima Čenuna režīmam pārdodot ieročus. Domājams, ka Latvijas adrese viņam bija vajadzīga tādēļ, lai varētu netraucēti “šiverētos” pa Eiropas Savienību. Nu izveicīgais turku kontrabandists ir pazudis no Latvijas.

Savukārt mūsu kaimiņvalstu labā slava Sankciju katalogā nav aptraipīta. Igaunijas vārds tajā vispār nav minēts, bet Lietuvas vārds saistīts tikai ar to, ka tur Kauņā padomju okupācijas laikā 1956. gadā dzimis krievu ģenerālis Arkādijs Barhins, vēlāk Krievijas aizsardzības ministra vietnieks. Lietuvā viņš pavadījis tikai savas dzīves pirmos gadus un viņa vārds ar mūsu dienvidu kaimiņvalsti saistās tikai formāli. Viņš tiek vainots Krievijas agresijas pret Ukrainu īstenošanu.

Saistītās ziņas

ASV nosaka sankcijas Lembergam 26
Kā hakeris no Latvijas mīklaini aptina ap pirkstu FIB. Filmas sižeta cienīgs stāsts
Uzņēmējs, kas tirgojies ar Ziemeļkoreju, bijis vairāku Latvijas banku klients 2

Latvijas Ārlietu ministrija gan privātpersonas, gan uzņēmējus aicina “izstrādāt riska novērtējumu” un nesadarboties ar Sankciju katalogā iekļautiem subjektiem, lai aizsargātu savas biznesa intereses un pasargātu sevi no iespējamām negatīvām sekām nākotnē, piemēram, pašiem nokļūt Sankciju kataloga sarakstā.

Citi šobrīd lasa

Cik daudz D vitamīna lietot? Devai ir nozīme, un pārdozēšanai var būt sekas
Ļaudis satraucas - vai Kiviču pāra suns nonācis dzīvnieku patversmē? 6
Stingri brīdina: savvaļā augošu lakšu plūkšana, griešana vai izrakšana ir aizliegta 6
Pievienot komentāru

Счастливая герцогиня Кэтрин появилась на публике после похорон принца Филиппа

Тилль Линдеманн спел советский хит на русском языке, и теперь все гадают - зачем!