Mikronamiņi kļūst populāri arī Latvijā. Cik tie maksā un kā tiek būvēti?
foto: Tiny Village
Iekšpusē ir viss vajadzīgais.
Bizness un ekonomika

Mikronamiņi kļūst populāri arī Latvijā. Cik tie maksā un kā tiek būvēti?

Kārlis Seržants

Kas Jauns Avīze

Uzņēmējs Ulvis Noviks Engures novada Bērzciemā uzbūvējis vairākas "Tiny House" jeb mazās mājiņas un plāno ražošanas apjomus paplašināt.

Kaut arī no ārpuses tās neizskatās lielākas par parastu kemperi, iekšpusē telpas pilnīgi pietiek – itin labs atpūtnieku variants. Liels pluss ir tas, ka šīs mājiņas pēc izmēriem un uzbūves atbilst ceļu satiksmes noteikumu prasībām, tāpēc tās var pārvadāt pat ar vieglo auto.

foto: Kārlis Seržants
Namiņš ir uz riteņiem, aizvelkams un, ja ir elektrības ģenerators vai saules baterijas, apdzīvojams teju vai nekurienē.
Namiņš ir uz riteņiem, aizvelkams un, ja ir elektrības ģenerators vai saules baterijas, apdzīvojams teju vai nekurienē.

Pirmo pircēju atrada ātri

Noviks nodarbojas ar pārvadājumu biznesu, kura sekmīga darbība devusi iespēju nesēdēt tikai birojā, un viņš sācis meklēt vēl citas iespējas. Sākumā ideja bijusi pilnīgi cita, un radusies doma par vecu dzīvojamo treileru atjaunošanu. Kad daži projekti jau bija noskatīti un meklētas idejas, kā to izdarīt, uzņēmējs pamanījis, ka mikronamiņu būve kļuvusi ļoti populāra Amerikā.

Tad arī radusies doma ko līdzīgu īstenot pašam. Pirmā mājiņa pašu rokām kopā ar kādu draugu tapa vienas vasaras laikā. Sameklējuši piekabi, uz tās uzlikuši savu demo variantu, un diezgan ātri atradies arī pircējs.

Līdz 2017. gadam gan ieturējuši pauzi, lai saprastu, kā darīt tālāk, un tad ar Lauku atbalsta dienesta palīdzību uzbūvējuši jau trīs mājiņas, kas tad arī šobrīd atrodas Bērzciemā. Partneri uzbūvējuši karkasus ar logiem, visu iekšējo apdari veikuši paši savām rokām un ar saviem meistariem. Šāda projekta īstenošanai nav vajadzīgi celtnieki, bet gan labi galdnieki, un šī profesija atkal ir cieņā.

Laba koka netrūkst

Visi izmantotie būvmateriāli ir vietējie, izņemot elektriskās ierīces un santehniku, jo šobrīd ar labu kokmateriālu pieejamību problēmu Latvijā nav. Ārpuse ir no egles, iekšpusē egle un priede.

“Nezinu, kas būs, kad būvēsim simt mājiņu gadā un eksportēsim pa visu pasauli, bet šobrīd kvalitatīvu kokmateriālu dabūt nav nekādu problēmu, jo ražotāju Latvijā ir gana daudz. Manuprāt, ir daudz labāk, ka mēs no pašu kokiem būvējam mājas, nevis sazāģējam malkā un vedam uz ārzemēm. Varētu tikai vēlēties, lai pārdevēju līmenis arī nedaudz paceltos, jo ļoti daudzi tirgo savu preci zem klajas debess, bet samircis materiāls precīzai būvniecībai nav pārāk labs,” saka Ulvis.

foto: Kārlis Seržants
“Šobrīd kvalitatīvu kokmateriālu dabūt nav nekādu problēmu,” priecājas uzņēmējs Ulvis Noviks.
“Šobrīd kvalitatīvu kokmateriālu dabūt nav nekādu problēmu,” priecājas uzņēmējs Ulvis Noviks.

Būvvaldei nav jālūdz atļauja

Mājiņas var būvēt gan uzreiz izvēlētajā vietā, gan uz auto piekabes, kuru jau var nogādāt, kur vien klients vēlas. Nav arī vajadzīga smagā tehnika, mājiņa ir kā transportlīdzeklis un satiksmes dalībnieks – kustamais īpašums, kura novietošanai nav nepieciešamas nekādas būvvaldes atļaujas.

Arī tad, ja mājiņa tiek salikta uz vietas, izmēri iekļaujas bez saskaņojuma pieļaujamos parametros. Iekštelpās ļoti ērti var justies divatā, bet pārgulēšanai pilnīgi pietiek vietas arī četriem, jo guļvietas izvietotas divos līmeņos.

Ir arī virtuves zona, tualete un duša. Pašam klientam jānodrošina elektrības un ūdens piegāde, bet kanalizācijai domāta speciāli iebūvēta tvertne, kas laiku pa laikam jāiztukšo. Paredzētas iespējas aprīkot mājiņu gan ar elektrības ģeneratoru, gan saules baterijām, un tad to var uzstādīt arī pilnīgā nekurienē.

Gatavs trīs mēnešu laikā

Šobrīd jau top vēl viena mājiņa, pie kuras nopietni strādā trīs amatnieki, un tā pēc Ziemassvētkiem dosies uz Šveici. Tā arī domāta kā demo māja tieši Šveices tirgum, tāpēc būs izmantoti visai ekskluzīvas kvalitātes materiāli, un cena būs, protams, augstāka.

Tāpat kā iepriekšējā projektā, ārējo karkasu uzbūvē sadarbības partneri, tad to pārved uz pašu telpām, kur veic iekšējo izbūvi. Visi darbi aizņem apmēram trīs mēnešus, tātad, sākot no idejas, pie gatava namiņa var tikt diezgan ātri.

foto: Tiny Village
Iekšpusē ir viss vajadzīgais.
Iekšpusē ir viss vajadzīgais.

“Ņemot vērā klientu interesi par šādiem pasūtījumiem, mēs plānojam palielināt ražošanas jaudu, taču, protams, jāskatās, kāda būs situācija pasaulē. Nezinām, kā nākotne izskatīsies, bet šis produkts varētu būt visai pieprasīts arī šajā laikā, jo cilvēki izvēlas bēgt no pilsētām un burzmas, tāpēc jau tagad plānojam būvēšanas procesu samazināt līdz diviem mēnešiem,” teic Noviks.

Nosiltināta arī ziemai

Konkurentu šobrīd īpaši daudz neesot, kaut arī visai daudz ražotāju piedāvā moduļu mājas. Tomēr to pārvietošanai un uzstādīšanai nepieciešama smagā tehnika, kuras izmantošana atsevišķās situācijās ir ierobežota. Esot gan dzirdēts, ka daži uzņēmumi ko līdzīgu grasās ražot, bet konkurence tikai ir stimuls darīt labāk.

Noviks spriež: “Pieprasījums ir, tikai vēl jāsaprot, kā ar maksātspēju.  Daudzi uzskata, ka šādām mājiņām jāmaksā lēti, bet tā tas nav. Lai iegūtu kvalitatīvu produktu, cena nevar būt kā par malkas šķūnīti. Mājiņa ir pilnībā aprīkota ar visām dzīvei nepieciešamām ierīcēm, arī nosiltināta, un vajadzības gadījumā tajā var dzīvot arī gada vēsajos mēnešos. Mēs nepretendējam uz luksusa klasi, bet uz kvalitāti par atbilstošu cenu – vēl jau praksē nav iznācis pārbaudīt, taču domāju, ka mājiņas bez problēmām stāvēs vismaz 20 gadus, bet ar mūsu apkalpošanu noteikti ilgāk.”

Izmaksas, protams, variē atkarībā no izmantotajiem materiāliem, izvēlētā enerģijas veida un citām detaļām, tāpēc orientējošā cena ir no 35 000 līdz 60 000 eiro.

Raksts tapis sadarbībā ar Mežu attīstības fondu