Kultūras ministrija izstrādājusi priekšlikumu autoratlīdzību nodokļu maksāšanas režīma maiņai
Kultūras ministrija (KM) rosina par autoratlīdzībām maksāt nodokļus no apgrozījuma, nevis fiksētu ikmēneša maksu, informē ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.
Viņa pavēstīja, ka KM ir izstrādājusi priekšlikumu autoratlīdzību nodokļu maksāšanas režīma maiņai un saskaņojusi to ar nozari, kas vēlas lielāku sociālo nodrošinājumu, kāds līdz šim tas ir bijis autoratlīdzību saņēmējiem - iemaksas sociālajam nodrošinājumam ir jāveic, vienlaikus saglabājot vienkāršu, ērtu un taisnīgu nodokļu maksāšanas kārtību.
KM pārstāve norādīja, ka ministrija sarunās ar Finanšu ministrijas (FM) un Labklājības ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvjiem priekšlikumu ir izklāstījusi un patlaban tiek gaidīta atgriezeniskā saite no minētajām institūcijām.
Kā ziņots, valdība, iepriekš lemjot par nodokļu izmaiņām no 2021.gada, tomēr vēl nevērtēja iespējamo atteikšanos no autoratlīdzībām.
FM ziņojumā par piedāvātajām izmaiņām nodokļos paredzēts, ka no 2021.gada vairs nebūs speciālais režīms autoratlīdzībām. Pēc FM sniegtās informācijas 2019.gadā 39 006 personas bija reģistrētas kā autoratlīdzību saņēmēji.
Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) iepriekš informēja, ka attiecībā uz autoratlīdzībām plānots piedāvāt jaunu risinājumu, par kuru plānots informēt vēlāk. Viņš skaidroja, ka autoratlīdzību sistēmu nav plānots likvidēt, bet gan sakārtot. Kā piemēru viņš minēja tā dēvētās pasīvās autoratlīdzības, kas tiek izmaksātas par mūzikas atskaņošanu, grāmatu izdevējdarbību. Reirs piebilda, ka tiks izstrādāts detalizēts izmaiņu piedāvājums.
Nacionālā kultūras padome iepriekš autoratlīdzību likvidēšanu no 2021.gada vērtēja kā sasteigtu lēmumu. Arī Kultūras ministrijas Mediju politikas konsultatīvās padome pauda iebildumus pret iecerēto lēmumu. Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze iepriekš pauda, ka, ja likvidēs autortiesību nodokļu režīmu, no nākamā gada tiks iznīcināta latviešu literatūra.